Beatrix ​Potter élete 61 csillagozás

A világhírű Nyúl Péter és barátai alkotója
Richard Maltby, Jr: Beatrix Potter élete

A világhírnek örvendő gyermekkönyvek bájos szereplői, Nyúl Péter és barátai megálmodójának különleges történetét meséli el a könyv. A viktoriánus Angliában Beatrix Potter belenyugvással élte a vénkisasszonyok eseménytelen életét, napjai mégsem szokványosan teltek: szobáját benépesítette rajzolt barátainak csintalan hada, Nyúl Péter és barátai. Egy napon felkerekedett, és hóna alatt szebbnél szebb meséivel és rajzaival bekopogott egy londoni könyvkiadó ajtaján. Az ismeretlen környezetben nem csupán az eddig elérhetetlennek tartott sikert, világhírt és függetlenséget találta meg, hanem a szerelmet is. Beatrix új világot fedezett fel, amelyet azonban egy váratlan tragédia alapjaiban rengetett meg…
A történetet feldolgozó film Reneé Zellweger és Ewan McGregor főszereplésével a magyar mozikban is látható.

Eredeti mű: Richard Maltby, Jr: Miss Potter

Eredeti megjelenés éve: 2006

General Press, Budapest, 2007
234 oldal · ISBN: 9789636430092 · Fordította: Szieberth Ádám

AniTiger MP
Richard Maltby, Jr: Beatrix Potter élete

Richard Maltby, Jr: Beatrix Potter élete A világhírű Nyúl Péter és barátai alkotója

Elképzelésem sincs, hogy miként vagy kitől került anno a kezembe – nem szokásom életrajzokat olvasgatni. Viszont nagyon hamar belefeledkeztem a műbe! Odatapasztja az olvasót a könyv fölé.

Beatrix Potter erős, kitartó, széplelkű és csodaszépen rajzol. Nemrég a kezemben volt pár könyve, de nem volt időm elolvasni őket, csak belelapozni. Amennyire a könyvéből kiderült számomra nagyon bájos kis történeteket kanyarít a rajzai köré, barátságosan viselkedik a karaktereivel. Jó lenne tudni, hogy mennyi a cukormáz…

Tervben van a film megnézése.

Lahara ISP
Richard Maltby, Jr: Beatrix Potter élete

Miss Potter hatalmas képzelőerővel megáldott személy. Olyan, mint L. M. Montgomery hősnői, azzal a különbséggel, hogy ő tényleg létezett. Afféle példaképként tekintek rá, a rajzai gyönyörűek. Arra már nem emlékszem, hogy amikor először olvastam, az a film látása előtt vagy után történt-e, de most azt mondom, hogy bájos és magával ragadó. És a magyar borító jobban tetszik, mint az eredeti.
Miért kell mindig megfelelni a normáknak? Beatrix Potter személyiségét pont az teszi izgalmassá, hogy beszél a rajzaihoz.

Amrita I
Richard Maltby, Jr: Beatrix Potter élete

Azt hittem gyenge forgatokonyvet kapok de nem. Jobb mint a film, teljesebb es sokmindent megmagyaraz. Foleg a vege teljesebb es nagyon olvasmanyos. :)

Barnabás_The_Good_Girlboi

Szép történet.
Néha elég idegesítő volt az anyja spoiler

csokitorta P
Richard Maltby, Jr: Beatrix Potter élete

„Vannak olyan emberek, akiknek az életük mozgalmas, fordulatos és egyben varázslatos is. Mindenki titkon vagy nyíltan (köztük én is) ilyenre vágyik. Olyan jó lenne valami nagy dolgot véghez vinni, ami miatt büszke lenne ránk a családunk és mi is magunkra. Minden egyes ember valami olyan csodára vágyik, ami kitűnik a szürke hétköznapokból. Beatrix Potternek ilyen élet adatott meg. Vegyünk róla példát, és soha ne adjuk fel az álmainkat!”
Bővebben: http://varazstinta.blogspot.hu/2016/01/richard-maltby-j…

Dora_Elizabeth P
Richard Maltby, Jr: Beatrix Potter élete

Ez a könyv pont annyira volt bűbájos, amennyire a fejemben és a borítón Beatrix Potter. Egy aranyos, szeretetreméltó nő nem mindennapi történetét olvashattam el dióhéjban. Határozottan rövidnek találtam.

Nem mindennapi történet. Mármint abban a korban nem volt mindennapi. Azokban az időkben, nevezzük nevén, az ezerkilencszázas évek legelején minden fiatal lánynak egyetlen egy célja volt: férjhez menni. Ám Angliában élt egy kislány, aki inkább hódolt kedvenc szenvedélyeinek, a rajzolásnak és az írásnak, és esze ágában sem volt sem most, sem később hozzákötni az életét valaki máséhoz. De hiába volt ekkora az elhatározás, a sorsunkat nem mi szabjuk meg. Legfeljebb ellenállhatunk neki, ameddig tudunk.

Azért tetszett nagyon ez a történet, mert olyan kedvesen ábrázolta a korban szinte elítéltnek vélt vénkisasszonyságot. A korban? Talán ezt így ki sem lehetne jelenteni. Nem csak abban a korban volt ez olyan dolog, hogy más inkább tett az ellenkező irányba két lépést, csak nehogy leszólítsa őt a bolond „vénasszony”. Mert biztosan nem normális, ha harminc év felett sem sikerült találnia senkit. Bizonyos körökben ez még ma sem halt ki szerintem. Itt szintén nincs pozitívnak ábrázolva ez az élet, ugyanakkor nem is ellenséges a legtöbb ember reakciója. A bájos Miss Potter, ez fut szembe velünk minden egyes lapon.

A karakterei miatt is magával ragadott a könyv. Rövidsége miatt is és talán amiatt, hogy alapjában ez egy filmregény, a szereplőket nem dolgozta ki a szerző. Határozottan nem. Elnagyoltak voltak, de megfordult minden, ami miatt a korba tökéletesen bele lehetett képzelni a történetet.

Egyedül Beatrix volt egy kicsit részletesebben kidolgozott szereplő. Nem volt az a különösen talpraesett nő, akinek azért nem kell férj, mert úgy gondolja, meg tud állni a saját lábán is, ugyanis elég makacs hozzá. Nem, ő egy teljesen átlagos, szeretetreméltó, felnőttként is gyermeki fantáziával megáldott nő volt, akinek az okozott a legnagyobb örömöt az életben, hogy a rokonok gyerekeit felvidítsa egy-egy cuki történetével, amihez természetesen rajz is dukált. Nem volt makacsabb, mint bármelyik másik nő a történetben (például az anyja). Voltak határozott gondolatai, de koránt sem volt egy olyan karakter, amilyen a modern könyvekben a határozott, makacs nők. Ő butaságokat nem követett el, és tulajdonképpen mindig meghallgatta mások tanácsait, amiket átgondolt, és utána vagy megfogadott, vagy nem.

A regény rövid. Amennyire egy filmregénynek annak kell lennie. Egyszerű angliai helyszíneken játszódik a történet, kevés leírást is kapunk. Egyszerűen nem lehetett volna túl sok mindennel kitölteni, de azért nekem lett volna még pár ötletem. Tulajdonképpen az események beindulásától spoiler én minden jelenetet egy kicsit részletgazdagabbá tettem volna. Nyilván sok pluszt, vagy izgalmas dolgot nem lehetett beletenni, mivel ez alapvetően egy életrajzból kiinduló regény, de meg lehetett volna ezt egy kicsit hosszabbra és kidolgozottabbra alkotni.

De ami egyáltalán nem tetszett benne, az az, hogy a könyv felét megszakították filmbeli képekkel. Egyrészt azért sem voltam tőle elájulva, mert egy fejezet utolsó nagyjából tíz sorát választották el a többitől ezzel, másrészt azért sem, mert a film egészéből szúrtak be jeleneteket leírásokkal (hogy mi történik ott), tehát ezzel tulajdonképpen a könyv lelőtte a saját cselekményének egy részét. Engem nagyon kevésszer tudnak kiakasztani a spoilerezések (talán ha egész életemben ez kétszer sikerült), és ez sem váltott ki belőlem ilyesmit, csak egyszerűen nem tudtam hova tenni.

Beatrix karaktere erőt adott nekem olvasás közben, hogy ne adjam fel az álmaimat, bármennyire is lehetetlennek tűnnek, és főleg azt, hogy az álmom megvalósítása közben sem adjam lejjebb soha, de soha! Továbbá azt is megtanította a történet, hogy legyünk képesek felállni a mélyből, új utakat nyitni a világ felé, miközben nem veszítjük el múltunk fájó emlékeit.

meseanyu MP
Richard Maltby, Jr: Beatrix Potter élete

Nagyon tetszett a film, és ezért szerettem volna elolvasni a könyvet is. Túl sokat nem adott hozzá, sőt megkockáztatom a film jobb (ez a baj a filmforgatókönyvekből készült regényekkel), de Beatrix Potter annyira szimpatikus hölgyemény, az élettörténete meg… húú, úgyhogy azért nagyon szórakoztató, egyben szívszorító kis könyvecske, érdemes elolvasni.

Szédültnapraforgó
Richard Maltby, Jr: Beatrix Potter élete

Nagyon kedves történet, ráadásul önéletrajzi regény. Nagyon jól megírta Richard Maltby Jr.
Időnként megmosolyogtam, ahogy beszélt Beatrix az állatokhoz – pontosabban a mesefiguráihoz, de egyáltalán nem gondoltam semmi rosszra. Végig előttem voltak a filmbeli szereplők (Renee Zellweger és Ewan McGregor).
A tragédia kicsit letaglózott, erre már nem emlékeztem, haragudtam Beatrix anyjára, hogy nem engedte a lányának az esküvőt :(

Voltak benne nagyon jó gondolatok, bölcsességek:
„Az életnek megvan az a szokása, hogy ha az ember odafigyel rá, vezérli az útján. Oda kell mennünk, ahová vezet, ha tetszik, ha nem.”

Örültem neki, hogy Millie-vel jól egymásra találtak. Nagyon egy követ fújtak :)
„- A hajadonoknak jobb az életük. – mondta. – Esküszöm neked, így van. De ne fecsegjük ki a titkot, tartsuk meg magunknak! Nincs ház, nincs gyerek, nincs követelőző férj. Ha az ember szerencsés, és van egy jó barátnője…”

vikiniki2
Richard Maltby, Jr: Beatrix Potter élete

Sajnos a filmet ne láttam, de a történet így is nagyon megfogott és elvarázsolt. Volt ahol nevettem, volt ahol sírtam rajta. Az egyik kedvencemmé vált.

MRNcia
Richard Maltby, Jr: Beatrix Potter élete

Ez egy nagyon bűbájos, kedves kis könyv. Már az elején magával ragadott a történet, Beatrix Potter személyisége. Néhol vicces, megmosolyogtató, néhol elgondolkodtató a regény. Most kedvem lenne Miss Potter meséit olvasgatni. :)

varadiera

Az erdő tele van tündérekkel meg manókkal, akik rajta tartják a szemüket a gyerekeken.

Szédültnapraforgó

– Hát nem gyönyörű az édesanyád, Beatrix? Ha haragszik, mindig rózsák nyílnak az arcán.
– Ha majd felnősz, Beatrix, és háztartást vezetsz, partikat szervezel, ruhát vásárolsz, észben tartod a társasági eseményeket, és még egy olyan férjet is el kell viselned, aki nem kötött ismeretséget az órával, majd ég a te arcod is.

island

A lány ugrott, hogy elkapja a kapu felé iramodó nyulat, de elvétette, és egy pocsolyában landolt. A nyúl egy kis előnyre tett szert, és sikerült átpréselnie magát a kertkapu alatt.
Beatrix kikászálódott a pocsolyából. – A nyuszinak lesz mit mesélnie ma este az anyukájának.
Bertram végigmérte fülig sáros nővérét. – Ahogy neked is.

Negyedik fejezet

szibolya

A viktoriánus kor embere nagyra értékelte a természet és a friss levegő terápiás hatását, de túlságosan közeli kapcsolatba már nem szeretett volna kerülni egyikkel sem.

55. oldal (Negyedik fejezet)

island

Igazi csoda – ahogy William Heelis mondaná, a Nagy Csodák közül való dolog –, hogy egy ember életét fenekestől felforgathatja egyetlen pillanat, mégpedig olyan ártatlan pillanat, amit amúgy talán észre sem vennénk.

Ronnie

Beatrix és Norman a kirakat előtt szédülten ugrabugráltak, nevetgéltek, mint a gyerekek. A kissé távolabb álló Miss Wiggin igyekezett úgy tenni, mintha nem ismerné őket.

NikoLetti

„Az életnek megvan az a szokása, hogy ha az ember odafigyel rá, vezérli az útján. Oda kell mennünk, ahova vezet, ha tetszik, ha nem. ”

Moranzs

-Dehogynem mész férjhez – mondta az anyja. -Minden lány férjhez megy. Férjhez mentem én is, a nagyanyád is, és előbb-utóbb Fiona is férjhez fog menni.
-Hát, én nem – felelte Beatrix. -Én rajzolni fogok.
-Rajzolni? – Mrs. Potter vetett egy oldalpillantást a férjére. -És akkor ki fog szeretni?
-A műveim, az állataim. Annál több szeretetre nem lesz szükségem. Annyi szeretet bőven elég mindenkinek.

island

Nem ülhetünk egész életünkben otthon, meg kell mutatnunk magukat az embereknek. Úgy kell ezt fölfogni, mint egy nagy kalandot.

Első fejezet

varadiera

A várakozó fogatot néző kislány három pár fehér nyulat látott aranyhintó elé fogva. A bakon kocsis-
egyenruhás egér ült, a hintó ajtaját lakájnak öltözött egér nyitotta, és egerek vitték a nagy, karos gyertyatartókat is.