Egyetlen ​kattintás 4 csillagozás

Jeff Bezos és az Amazon felemelkedése
Richard L. Brandt: Egyetlen kattintás

Vajon honnan jött az ötlet? Hogyan repítette Jeff Bezos, a cég alaptója és vezérigazgatója, az Amazont az online kereskedelem élére? Hogyan lett a számítógépes geekből az üzleti világot átformáló vállalkozó?
Richard L. Brandt elismert újságíró több mint húsz éve publikál a Szilícium-völgy innovatív szerepéről. Ebben a könyvében Bezosszal, valamint versenytársaival és kollégáival készített interjúk alapján hitelesen tárja fel az Amazon sikerének titkát, és ábrázolja Bezos rendkívüli személyiségét és vezetői képességét.

HVG Könyvek, Budapest, 2012
316 oldal · ISBN: 9789633040812 · Fordította: Bayer Antal

Richard L. Brandt: Egyetlen kattintás Jeff Bezos és az Amazon felemelkedése

Az Amazon és Jeff Bezos eddig nem voltak az érdeklődési köröm középpontjában, sőt pont ellenkezőleg. De most, a könyv olvasása után teljesen megváltozott a véleményem. Nemhiába ő a leggazdagabb/sikeresebb emberek egyike. Ő anno meglátta azt a lehetőséget, amit mások nem, és jól is játszotta ki lapjait. Számos dolgot tanulhatunk tőle, az egyik legfontosabb szerintem a konokság. Árral szembe ment, de végig kitartott, mert hitt önmagában, nem érdekelte mások véleménye. Megemelem előtte a nemlétező kalapom.
Összességében érdekes könyv volt, nem bántam meg, hogy elolvastam. Végig lekötötte a figyelmem, nem egy száraz anyagot tartottam a kezemben. A könyv felépítése jó volt, lépésről lépésre ismerhettük meg az Amazon felemelkedését. Tetszett, hogy volt munkatársakat/versenytársakat is bőven idézett, így talán valósabb képet kaphattunk Jeff Bezos-ról, hiszen ők tényleg ismerik őt, dolgoztak vele. Az író egyáltalán nem volt elfogult, egyaránt szerepeltet negatív és pozitív kritikákat is, tehát nem egy „Amazon Bibliát” tartunk a kezünkben, ami végig Jeff-et isteníti.
Negatívum, amiért levontam egy csillagot, hogy számomra kevés volt. Egy elég kis könyvet foghatunk a kezünkben, amelynek terjedelme se nagy, és szerintem ár-érték arányban sem a legjobb. Én szívesen olvastam volna még Jeff Bezos-ról, és az Amazonban is több van, mint amit itt elénk tár a szerző.

kooow>!

Richard L. Brandt: Egyetlen kattintás Jeff Bezos és az Amazon felemelkedése

A könyv az amazon történetét meséli el röviden. Illetve az alapító jellemzése is a könyv tartalmához tartozik. Elég kis könyv méretét tekintve, így a kb. 280 oldal hosszúság nem jelent túl sok tartalmat. A könyv nem reklámkönyv, igyekszik objektív lenni, annak ellenére, hogy érződik a szerző tisztelete Bezos iránt.
Az író negatív dolgokat is bátran leírt, nem dicsőíti Bezost, próbálja árnyalni a képet.
Számomra meglepő volt, hogy mennyire lean gondolkodás uralkodott kezdetben az Amazonnál, pedig az még a 90es évek közepe volt. Gondolok itt arra, hogy az induláskor sokszor csak imitálták a funkciókat, és úgy tettek mintha működne megfelelően. Nem tudom, ez mennyire volt tudatos, vagy csak a korábbi startup tapasztalatok törtek felszínre a cégben.

Nem egy óriási könyv (szó szerint is), de aki érdeklődik a startup cégsikerek iránt, azok viszonylag élvezni fogják. Az árát talán (?) nem éri meg, de ha kicsit is érdekel és motiváló könyvet keresel üzleti sikerekkel kapcsolatban, akkor használtan jó választás lehet.

Amapola P>!

„Az egyik nagyszerű dolog, amelyre a Princeton megtanított, az volt, hogy nem vagyok elég okos ahhoz, hogy fizikus legyek.” – mondta ritka alázatos pillanatai egyikében.

Csanika>!

Ha valami újat akarsz létrehozni, ahhoz konoknak és eltökéltnek kell lenned, méghozzá olyannyira, hogy ezt mások már irracionálisnak tartsák.

Csanika>!

Mindig helyezd előtérbe a vevőt, még akkor is, ha ez látszólag jövedelemcsökkentő döntéssel jár. Hosszú távon nyertes ez a stratégia. Ahhoz pedig, hogy előnyt szerezz az ilyen döntésekből, a jövőre gondolj, ne a jelenre!

Csanika>!

Ha elérjük, hogy a konkurenseink ránk figyeljenek, miközben mi a vevőinkre összpontosítunk, akkor a végén mi járunk jól.

kooow>!

Kiderült, hogy a vevő negatív számú könyvet is rendelhetett! – emlékezett vissza Bezos. – Gondolom, ilyenkor nekünk kellett volna utalnunk a bankkártyájukra, és várnunk, hogy majd ők küldik el nekünk a könyveket.

Amapola P>!

A cégirányításban a „kétpizzás csapat” elvét gyakorolta, amely szerint egy csapatnak ne legyen több tagja, mint ahány jóllakik két pizzából.

Amapola P>!

Bezos szokatlan munkakörnyezetet teremtett. A dolgozók bevihették a kutyáikat, amelyek fel-alá rohangáltak az új épületben. Köztük Jeff és MacKenzie golden retrievere, Kamala, aki a Star Trek: Új nemzedék tévésorozat „A tökéletes társ” című epizódjában szereplő alakváltóról kapta a nevét.