Luther ​élete és kora 6 csillagozás

Richard Friedenthal: Luther élete és kora

„Itt állok, másként nem tehetek. Isten engem úgy segéljen, ámen.” Ezekkel a szavakkal fejezte be a hagyomány szerint Luther beszédét a wormsi birodalmi gyűlésen, amikor megtagadta tanainak visszavonását.
A szászországi kicsiny Wittenbergből kiinduló reformációs mozgalom nagy vihart kavart nemcsak Németországban, hanem messze túl a birodalom határain is. Fellépése úgy hatott ekkor „mint a villám a puskaporos hordóra ”, viták, felkelések, nagy parasztháború követte, s Németország széttagolódásának elmélyülése, a fejedelmek hatalmának megerősödése. A szerző eleven képet rajzol a reformátor ellentmondásos lényéről, igen plasztikusan, színesen ábrázolja a kort, amelyben Luther élt, és mindazokat, akikkel akár a politikában, akár a magánéletben kapcsolatba került. Míg régebben Luther alakját csak a teológusok rajzolták meg, a szerző minden vallási elfogultságtól mentes, tárgyilagos és modern Luther-képet ad.

Gondolat, Szombathely, 1983
658 oldal · ISBN: 9632812298 · Fordította: Terényi István
Gondolat, Budapest, 1977
658 oldal · ISBN: 963280306X · Fordította: Terényi István
Gondolat, Budapest, 1973
658 oldal · keménytáblás · Fordította: Terényi István

Orbantorgyan
Richard Friedenthal: Luther élete és kora

Meglehetősen terjedelmes könyv, kitér Luther életének minden mozzanatára. Csak a téma iránt elkötelezett, protestánsoknak való. Valószínű, hogy nem elfogult a szerző, de mégis mai szemszögből tekint az eseményekre. Azóta nagyot fordult az evangélikus egyház is, és a katolikus egyház is. Én mint regényt olvastam, de jóval több annál ez a könyv. Vallástörténeti kézikönyvként is használható. A korabeli európai politika-történetet is kiválóan bemutatja, legalább a Centrum szemszögéből. Lehet erőt gyűjteni az elolvasáshoz!

Eta IP
Richard Friedenthal: Luther élete és kora

Nagyon jól megírt könyv, közel hozta a 17. századot, és megértettem belőle azt is, hogy a reformáció sem jöhetett volna létre, ha Róma nem akar még néhány plusz bőrt lehúzni a német választófejedelemségekről – többek között a Sixtusi kápolna építésére… :-)

Dominik_Blasir
Richard Friedenthal: Luther élete és kora

Informatív, bár kissé csapongó. Az utolsó néhány száz oldalt már csak átlapoztam a fontos információk után kutatva.