Luther ​élete és kora 10 csillagozás

Richard Friedenthal: Luther élete és kora

„Itt állok, másként nem tehetek. Isten engem úgy segéljen, ámen.” Ezekkel a szavakkal fejezte be a hagyomány szerint Luther beszédét a wormsi birodalmi gyűlésen, amikor megtagadta tanainak visszavonását.
A szászországi kicsiny Wittenbergből kiinduló reformációs mozgalom nagy vihart kavart nemcsak Németországban, hanem messze túl a birodalom határain is. Fellépése úgy hatott ekkor „mint a villám a puskaporos hordóra ”, viták, felkelések, nagy parasztháború követte, s Németország széttagolódásának elmélyülése, a fejedelmek hatalmának megerősödése. A szerző eleven képet rajzol a reformátor ellentmondásos lényéről, igen plasztikusan, színesen ábrázolja a kort, amelyben Luther élt, és mindazokat, akikkel akár a politikában, akár a magánéletben kapcsolatba került. Míg régebben Luther alakját csak a teológusok rajzolták meg, a szerző minden vallási elfogultságtól mentes, tárgyilagos és modern Luther-képet ad.

Róla szól: Luther Márton

Gondolat, Budapest, 1973
658 oldal · keménytáblás · Fordította: Terényi István

Eta IP>!
Richard Friedenthal: Luther élete és kora

Nagyon jól megírt könyv, közel hozta a 17. századot, és megértettem belőle azt is, hogy a reformáció sem jöhetett volna létre, ha Róma nem akar még néhány plusz bőrt lehúzni a német választófejedelemségekről – többek között a Sixtusi kápolna építésére… :-)

Dominik_Blasir>!
Richard Friedenthal: Luther élete és kora

Informatív, bár kissé csapongó. Az utolsó néhány száz oldalt már csak átlapoztam a fontos információk után kutatva.

Könyvherceg P>!

– Szeressétek az egyedüllétet, így tiszta marad a szívetek!

Könyvherceg P>!

– Minél tovább mosakszunk, annál tisztátalanabbak leszünk!" – mondta egyszer kézmosás közben Luther egyik barátjának.