A ​rémkirály nyomában 150 csillagozás

Richard Chizmar: A rémkirály nyomában

1988 ​nyarán eltűnt lányok megcsonkított holttestére bukkannak egy marylandi kisvárosban. A bizonyítékok alapján kiderül, hogy a csendes környéket egy kegyetlen sorozatgyilkos tartja rettegésben. Hamarosan elterjed a szóbeszéd, miszerint a helyi tinédzser lányokra leselkedő ragadozó nem is egészen evilági lény.
A bűnüldöző szervek az FBI nyomozóinak segítségével viszont nagyon is biztosak abban, hogy az elkövető egy hús-vér ember, aki kegyetlen játékot űz velük. A paranoia és a gyanakvás csapdájában rekedt, egykor békés közösség számára egyre inkább úgy tűnik, hogy a rémálomnak soha nem lesz vége.
A horror- és krimiszerzőnek készülő, frissen végzett egyetemista, Richard Chizmar éppen akkor tér vissza szülővárosába, amikor bevezetik a kijárási tilalmat és megalakul a környékbeli lakosokból verbuválódott figyelőcsapat. A fiatal író, akit egyébként a saját esküvője és a karrierindítása kötne le, egy valódi horrortörténet közepén találja magát. Az események hatására Chizmar… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2021

Európa, Budapest, 2022
336 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789635046072 · Fordította: Schultz Judit

Suba_Csaba P>!
Richard Chizmar: A rémkirály nyomában

A marylandi Edgewoodban történt 1988-as események dokumentálása ez a könyv. A 22 éves Rich Chizmar egy újságíró-iskolában szerez diplomát, de esze ágában sincs állást keresni magának. Saját horror/thriller magazinjának beindításán kíván dolgozni. Menyasszonya, Kara kérésére Rich hónapokra visszaköltözik a szüleihez Edgewoodba, akiknél 17 éves kora óta maximum egy hetet töltött csak nyaranta. Rich úgy tervezi, hogy a mindennapjait novellák írásával tölti majd és felkeresi a gyeremekkora fontos helyszíneit, újra találkozik rég nem látott barátaival. Ám a nyugodtnak ígérkező hónapokat egy őrült sorozatgyilkos zavarja meg, aki sorra gyilkolja a helyi tizenéves lányokat. Rich természetesen nem tudja függetleníteni magát a történtektől és egy újságíró ismerősével együtt közösen próbálnak nyomára bukkanni a Rémkirálynak.
A mű tisztelgés a szerző szülővárosa és a true crime műfaj iránti szenvedélye előtt. Egy jól kitalált, remekül megszerkesztett, olvasmányos, hangulatos krimi, amely során végigkövethetjük egy kisváros életének sötét időszakát. Imádtam a mű dokumentarista stílusát, a fotóillusztrációkat, és a közös nyomozás nyújtotta élményt. Szívesen olvasnék még az írótól a jövőben.

A könyvről élőben beszélgetünk Kristóffal február 28-án kedden 18 órától:

Európa, Budapest, 2022
336 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789635046072 · Fordította: Schultz Judit
mate55 >!
Richard Chizmar: A rémkirály nyomában

A krimik, a horrorok, a thrillerek lelkes olvasójaként néha üdítő egy igazán egyedi metafikciós alkotást olvasni, ami tökéletes házassága a horror fikciónak és a valódi kriminek. Könnyen lehet, hogy az egyik legambiciózusabb alkotás, amelyet idén olvastam, mivel az irodalom két (ha nem is teljesen) eltérő felfogását ötvözi. Igazi krimiként olvasható, amely a karakterek izgalmas keverékét, a sorozatgyilkosok rémuralmát és a nagyszerű történetmesélést kínálja. Ördögien merül a romlottságba, miközben egy város ártatlanságának elvesztését is bemutatja. De egy egyszerűbb, ártatlanabb idő előtt is tiszteleg, amikor a gyerekek még az utcán játszottak, kalandvágyóan, amikor még elemi erővel tört ki belőlük a felfedezés vágyva. A szerző tagadhatatlanul nosztalgiázik Edgewood-i gyerekkora miatt, (amely emiatt emlékkönyvként is funkcionál), és ez még vonzóbbá teszi a város történelmét, lakóit és történeteit. Mintha leírásai vagy személyes tapasztalatai nem lennének elegek ahhoz, hogy meggyőzzék az olvasót, minden nagyobb részt fekete-fehér fotókkal zár, beleértve a kitalált szereplőket és a könyvhöz készített bűnügyi helyszíni beállításokat is. A fényképek és újságkivonatok felhasználása a hitelesség és az intrika rendkívüli rétegét adja, egy már amúgy is szerethető narratívához. Az eredmény egy megdöbbentően eredeti cselekmény, (a valódi bűnözést fiktív lencsén keresztül tárja fel) amely lenyűgözött a valósághoz való közelség megingathatatlan erejével.

Mónika_T P>!
Richard Chizmar: A rémkirály nyomában

Valóban igaz erről a könyvről, hogy olvasás előtt NEM SZABAD ÉRTÉKELÉSEKET OLVASNI róla!
SŐT, ha elkezded, legyél erős, és NE NÉZEGESD MEG A KÉPEKET ELŐRE!
Nagyon el tudja rontani az élményt!

ÉS MOST INKÁBB NE OLVASS TOVÁBB! (Ha a könyv felkeltette az érdeklődésedet, azt olvasd!) :)

*****
Ígér valamit a fülszöveg, az ember hall/olvas ezt-azt a könyvről, és mégsem azt kapja, amire számít.
Nekem ez bejött. Nagyon.
spoiler
Persze azt is értem, hogy van akinél ez kiveri a biztosítékot, és emiatt haragszik az egész könyvre, és/vagy az íróra. Én nem tudom elégszer elmondani, hogy pont ezt mennyire élveztem.

A helyszín bemutatása és az író gyerekkorának hosszú leírása nem volt valami érdekfeszítő kezdés. (Negyven valahány oldal, de vagy 140-nek érződött.)
El is bizonytalanodtam, hogy valóban akarom én ezt? De csak el kellett jutni az első gyilkosság bemutatásáig. Majd jött sorban a többi. A könyv pedig hozzám nőtt.
A fájdalmas nosztalgia az elmúlt gyerekkor gondtalansága iránt végig része maradt a történetnek, de immár kedves és érdekes töltelék volt a várost rettegésben tartó Rémkirály ténykedése mellett.

És akkor ennél többet ide sem írok.
Szigorúan csak magamnak!

smetalin>!
Richard Chizmar: A rémkirály nyomában

Meglepő, és nem is írnék mást. Annyit mondok még, ne olvass előtte értékeléseket, na jó az enyémet már elolvastad, de nem is fejtegetem a könyvet épp ezért:)
Na még annyit, hogy az írásmód nem szokásos, de az írónak épp ez volt a lényege, szerintem sikerült neki, néha persze nagyon elmélázott a múlton, de más is csinál ilyet.

kratas P>!
Richard Chizmar: A rémkirály nyomában

A várva-várt rettegés elmaradt, bármelyik híradóból 5 perc anyag jobban megijeszt sajnos.
Azért az igazsághoz az is hozzá tartozik, hogy sikerült hajnal háromkor rémálomból ébrednem, de az inkább annak volt köszönhető, hogy tegnap megosztották a céges sportnapon készült képeket és azt álmodtam, hogy ott vagyok és épp a menedzsment előtt kell felelnem azért, hogy nem vagyok hajlandó lábteniszezni… szóval nem hinném, hogy a Rémkirály hibája.

dagikám >!
Richard Chizmar: A rémkirály nyomában

A könyv írójának a szempontjából ismerhetjük meg a történetetaki visszatér a szülővárosába. Ezután 4 fiatal lányt gyilkolnak meg rövid időn belül, és az író az újságíró barátjával privát nyomozásba kezd a Rémkirálynak elkeresztelt sorozatgyilkos után.
Nagyon izgalmas volt,ahogy elénk tárta a részleteket,a nyomokat és történeteket. Kúlön tetszettek a fényképek minden fejezet végén. Nem számítottam erre a csavarra a végén,jól megettett a szerző..

Criala P>!
Richard Chizmar: A rémkirály nyomában

Nehéz értékelést írnom. Pláne spoilermentesen. Viszont nagyon örülök, hogy nem olvastam véleményeket, mert biztos belefutottam volna olyan infóba, ami lelövi a meglepetéseket. :D

Nagyon fontos!

Mielőtt belekezdenél a könyvbe:
– NE olvass véleményt!
– de ha mégis, akkor NE olvasd el a spoiler alatt lévőket!
– NE olvass bele a könyv végébe off
– NE nézegesd meg a képeket!!

Nagyjából ennyi. :D

A történet egyszerre true crime-szerű és dokumentumregény, ami nagyon olvasmányosan van megírva. Mondjuk az első fejezetet, ami csak a városról szólt, annyira unalmasnak találtam, hogy többször is elbambultam rajta. Viszont mikor elkezdődtek a gyilkosságok, onnantól nehéz volt letenni. A végén pedig két döbbenetes csavar is van. Az egyik, a legutolsó ki is verte a biztosítékot, nem akartam elhinni. :D

Books_of_Peter P>!
Richard Chizmar: A rémkirály nyomában

Richard Chizmar-ral eddig egy koprodukciós tapasztalatom volt, a Stephen King – Richard Chizmar: Gwendy és a varázsdoboz, ahol egyértelműen King dominált, nehezen derült ki, mit is tud Chizmar “egyedül”.
A Rémkirály nyomában egy true crime mű, ahol a szerző a saját elbeszélése nyomán ismerteti nekünk az edgewood-i sorozatgyilkos történetét, beleszőve fiatalságát és szülőváros iránti tiszteletét. Fikció is meg nem is, nyilván felpumpolta az író az egészet kicsit, hogy olvashatóbb legyen.
Maga a szerkezet nekem nagyon tetszetős volt, de nem tudok elmenni amellett, hogy mennyire erős King hatása a szerzőre (talán még jobban, mint a Simone St. James: Alkony Motel c. könyvben) A leírások, a szóhasználás, mind a Mestert idézi, így kissé zavarban voltam, ezt is King írta? spoiler
Chizmar szegényke, a feszültségkeltésre helyezi a súlypontot (na, vajon ki ölte meg a lányokat), de igazából ez nem sikerül neki, mivel már-már paródiába illik, amilyen béna rendőrség, szerintem ez jobban elvitte a showt, mint maga a “nyomozás”. Amikor meg kiderül, hogy ki volt, nem éreztem katarzist, inkább csak sommáztam, hogy “akkójóvan”.
Kár ezért a kötetért, pedig a kiadó kitett magáért, igényes és szép lett a borító.

FreeAngel P>!
Richard Chizmar: A rémkirály nyomában

Kicsit tartottam Chizmartól a Gwendy után, hogy mit tud alkotni, ha a Mester elengedi a kezét..?! Jelentem, aggodalmam tökéletesen felesleges volt, ugyanis van őneki saját stílusa és a kötet is remekül megállja a helyét a műfajában.
Nem sok true crime-ot olvastam eddig, de itt-ott azért kilógott a lóláb spoiler. Mégsem éreztem magam becsapva, mert az említett lóláb miatt bár nem voltam közel sem biztos benne, gyanús volt az spoiler. Az olvasásélményen azonban ez cseppet sem rontott, kényelmesen hátradőlve simán lehet élvezni a sztorit, hiszen Chizmarnak ez a célja és el is éri.
Ügyes író, én kellemesen csalódtam, remekül szórakoztam és nagyon remélem, hogy még több ehhez hasonló könyvet fog írni.

Andrea96>!
Richard Chizmar: A rémkirály nyomában

Annyira szerettem volna 5 csillagot adni ennek a könyvnek, de egyszerűen nem tudok. Mégpedig azért, mert az elején nagyon lassan haladtam vele a sok leírás miatt. Feleslegesnek tartottam egy idő után. Én jobban szeretem ha sok a párbeszéd, pörögnek a dolgok. Mikor elkezdődtek az öldöklések, már könnyebben ment a dolog, alig tudtam letenni. :D
A vége tényleg érdekes volt, mindig is érdekelt a kriminálpszichológia, hogy mi veszi rá az emberek a gyilkolászásra, de a könyvben levő magyarázattól nem voltam oda. Valami frappánsabbra számítottam.
Ennek ellenére a történetvezetés egyedi és tényleg nem lehet megmondani, hogy most ez krimi, életrajz, vagy esetleg valami más.
Picit olyan érzésem volt, mintha egy TV-ben levő dokumentumfilmet olvastam volna. Azokat is szeretem. :)

mate55 >!

Bűnözésről írok, és néha sorozatgyilkosok nyomában rohangálok fel-alá az egész országban.

shadowhunter1975 P>!

– Azt hiszem, nagyon hamar rá fogunk jönni, mi mindent nem tudunk ebben a városban.

shadowhunter1975 P>!

Az FBI egy 2009-es tanulmánya szerint az amerikai sorozatgyilkosok közel 16 százalékát fogadták örökbe gyermekkorukban, míg az örökbefogadottak a teljes népesség mindössze 2 százalékát teszik ki.

shadowhunter1975 P>!

– Úgy érzem, ennél valami okosabbnak kell lennie. Valami . .. mélyebbnek.
– Miért? Hannibal Lecter miatt? – Thomas Harris A bárányok hallgatnak című regénye a nyár elején jelent meg, és nagy feltűnést keltett.

Kapcsolódó szócikkek: Hannibal Lecter · Thomas Harris
Bt_Dóri P>!

[…] újra és újra végig gondoltam, milyen áldott vagyok, amiért két ilyen kedves ember egymásra talált ezen a világon, és részévé tett engem az életének.

marae>!

Ezek olyanok, mint egy horrorfilm jelenetei… csakhogy ezúttal teljesen valóságosak.

173.

Bt_Dóri P>!

[…] és társaságnak általában egy puha kötésű Stephen King-regényt vittem magammal.

_Katie_ P>!

Talán erről szól a gyász: hogy soha nem felejtjük el, amit elvesztettünk.

ZinAjánló P>!

Kurt egy évvel előttem végzett, és soha nem ő volt a legélesebb kés a fiókban. Jimmy Cavanaugh egyszer eladott neki egy zacskó ceruzaforgácsot tíz dollárért, Kurt pedig megsodorta és elszívta.

SusieandMisu >!

A beszélgetés fő témája a temetés volt, mivel a férfiak többségének a felesége részt vett rajta. Jól megnéztem a csoportot, és azon tűnődtem, mit is mond el mindannyiunkról, hogy itt vagyunk, egy éjjel-nappaliban vesztegetjük az időnket, míg jobbik feleink a közösség egy elhunyt tagjának emléke előtt tisztelegnek.