Hitler ​kémfőnöke 4 csillagozás

A Canaris-rejtély
Richard Bassett: Hitler kémfőnöke

Wilhelm ​Canaris tengernagy hosszú pályafutása igen változatosan telt. Egyszerű tengerésztisztként kezdte, majd Hitler hírszerzésének legfőbb vezetőjévé küzdötte fel magát, végül pedig államellenes összeesküvésre hivatkozva végezték ki a II. világháború utolsó heteiben.

Az I. világháború után került a hírszerzéshez, ahol tevékeny szerepet játszott Hitler hatalomra jutásában. Miután azonban megismerte a nácik rémtetteit, komoly erőfeszítéseket tett a rendszer megdöntésére. Az újabb háború kitörésekor még komolyabb kettős játszmába kellett kezdenie.
Mint a hírszerzés vezetőjének, egyértelmű volt a feladata – ugyanakkor igen sokat tett azért, hogy Hitler terveit a lehető legjobban akadályozza, és Németország vesztesen kerüljön ki a világégésből. Komoly kapcsolatot tartott fenn a szövetséges hírszerző szolgálatokkal és a különböző ellenállási mozgalmakkal. E kettős játék vezetett aztán kivégzéséhez is.

Richard Bassett könyve igen szemléletesen mutatja be Canaris… (tovább)

Eredeti cím: Hitler's Spy Chief

Eredeti megjelenés éve: 2004

Alexandra, Pécs, 2006
304 oldal · keménytáblás · ISBN: 9633700027 · Fordította: Babits Péter

Hanging_Moss_9102>!
Richard Bassett: Hitler kémfőnöke

Kissé csapongó, következetlen, pontatlan. Nem a legjobb könyv, bár magyarul valószínűleg ez a legkidolgozottabb mű Wilhelm Canarisról, az Abwehr ellentmondásos figurájáról. Richard Bassett, a szerző nem is szakmabeli, ez sajnos érződött. Canaris nagy formátum volt, kissé kilógott a náci csúcs vezetők sorából. Nem kaptam arra választ, hogyan húzta ki olyan sokáig Abwehr vezérként, ha valóban olyannyira ellentmondásos volt. Kissé túl mitizált a történelmi szerepe véleményem szerint. Bár valószínűleg az igazàn árulkodó források még mindig titkosak. Mindenesetre tetszett az öreg mondása: „A végén mindannyian kötélen fogjuk végezni.”