Illúziók 135 csillagozás

Egy vonakodó messiás kalandjai
Richard Bach: Illúziók

Mi lenne, ha egy rendkívüli valakire bukkannék, mondjuk egy Sziddhártha vagy egy Jézus jelenne meg most, itt a mi időnkben, és hatalma lenne a világ összes illúziói felett, mert neki megadatott ismerni a mögöttük lapuló valóságot? És mi volna, ha találkozhatnék vele, ha ő is egy kétfedelűvel repülne, és ugyanazon a placcon szállna le, mint én? (Részlet)

Eredeti cím: Illusions: The Adventures of a Reluctant Messiah

Édesvíz, Budapest, 1995
puhatáblás · ISBN: 963528053X · Fordította: Simóné Avarosy Éva

Aigi P

Richard Bach: Illúziók Egy vonakodó messiás kalandjai

Izgalmas felütés, a messiás nem akar messiás lenni, után gyorsan eljutunk a kitekert körkörös érvelésű, mi nézzük a tévét vagy a tévé néz minket szintű, spirituális bölcselkedésbe. Mert minden illúzió, ez az üzenet. A tanulság, a csoda mindenkiben felbugyoghat, ha nyitott. Megpróbáltam. A kád tele vízzel. Járni nem sikerült rajta, de a bojler leszakadt. Fél siker. Még nem elég erős a hitem.

ppayter

Richard Bach: Illúziók Egy vonakodó messiás kalandjai

Írnék én idézetet a könyvhöz, de milyen lenne már az egészet bepötyögni? A túlságosan ezoterikus dolgokat lehámozva is stílusosan elgondolkodtató és érdekes könyvecske.

Buzánszky_Vírus_Dávid

Richard Bach: Illúziók Egy vonakodó messiás kalandjai

Szerintem egy csodálatos könyv. Sokszor előkerül, és mindig nagyon pozitív élmény elolvasni.
Szeretem mindenkinek kölcsönadni, ráadásul mindig úgy kapom vissza, hogy kedvence lett az embernek.
Olvasni kell ezt, de tényleg.

csillavirág

Richard Bach: Illúziók Egy vonakodó messiás kalandjai

megnyugtat és erőt ad, de lehet hogy ez is csak illúzió. Jókor olvastam, pont mikor szükségem volt e szavakra. Mert amikor szükségünk van egy könyvre, az megtalál

Mandragoria

Richard Bach: Illúziók Egy vonakodó messiás kalandjai

Nagyon régen, még a Moly előtti időmben olvastam már, amikor teljesen máshogy láttam a világot (rosszul és magamat is meglehetősen szerencsétlennek) – egyébként úgy ajánlották akkor, fogalmam se volt az íróról, pedig szélesebb körben ismert volt az effajta tevékenységeiről (azóta többet is olvastam már tőle, amik szintén nem hagytak bennem mély nyomot), de igyekeztem a kérésnek eleget tenni, ezért vettem kézbe. Akkor még valahogy hittem a csodákban, de legalább elfogadtam, hogy léteznek. Most, hogy újraolvastam, annyira idegennek érzem, hogy azt el se tudom mondani, sőt, szinte már taszít is az egész sztori (talán a kapcsolódási pont negatív élményének hála). Pedig szeretek mindent, ami szokatlan és furcsa, szeretem a varázslatokat és a mágiát, de ez az egész Messiás-dolog már bőven túlzás.
Egyértelműen vannak benne remek pozitív gondolatok (a vonzás egyszerűsített törvénye gyakorlatában olykor igazodni látszik is a hétköznapjaimban), amik segítséget nyújthatnak azoknak, akik keresik önmagukat és helyüket a világban. Bár nem habostorta az életem, mégsem érzem úgy, hogy nem vagyok önmagam és nincs helyem sehol. Ezért is nem tudtam azonosulni azzal a folyamattal, azzal az átalakulással, amit Bach élt át Donald Shimoda segítségével.
Ha magát a történetet nézem, így is, úgy is hagy bennem némi kivetnivalót. Tanulság ide vagy oda, egyáltalán nem derül ki, hogy Don miért éppen Bach-ot pécézte ki, s bár először az írónak sem volt fogalma erről, a végén elfogadta kérdések nélkül (a kérdései másról szóltak) és bizony végig járta az utat. Nyilván arra akar utalni, hogy minden emberre érvényesek ezek a „feladatok”, de mégis bőven voltak hiányosságok a történetben. Noha rövid volt, olykor soknak találtam.
A Messiások kézikönyve is csak úgy lebeg, néha abból bukkannak fel azok a magasztos gondolatok, de semmi kézzel fogható sincs róla, hogy miért létezik (mennyire igazak a benne leírtak), ahogy arról sem, hogy miért kell egyáltalán bárkinek is Messiásnak lenni és egy Messiás feladatai közé miért tartozik a vízen járás meg a falon átmenés.
Érdekesebb lett volna, ha Bach másokon keresztül találja meg a maga útját. Az elején volt benne egy ilyen példázó rész Donnal kapcsolatban, amikor felvitt repülni egy tériszonytól rettegő kislányt, aki, miután leszálltak, elhatározta, hogy aviátor lesz. Az ilyen változások – nekem – nagyobb tanulságot hordoznak (illetve hordoztak volna).
Egyáltalán nem illett most bele ez a regény az aktuális hangulatomba, de a kíváncsiság (meg hogy ott állt a listámban értékeletlenül és neveztem az újraolvasós kihívásra, ami ugye kötelez) motoszkált bennem, hogy vajon ennyi idő után miként látom ezt az útkeresést, megtalálom-e benne önmagam. A válasz nem, úgyhogy emiatt nagyon nem is tetszett. Azt nem mondom, hogy nincs benne semmi érték, csak (szerencsére) simán nem nekem való.

Peter

Richard Bach: Illúziók Egy vonakodó messiás kalandjai

Elgondolkodtató alapmű. Számomra nagyon újszerű volt egy olyan filozófiai könyv, amely regény formában íródott és úgy igyekszik tanítani. A világ más nézőpontból.

AnZsu_01

Richard Bach: Illúziók Egy vonakodó messiás kalandjai

Nem talált el a könyv. Érdekes volt témája és sok elgondolkodtató mondat van benne. El is kalandoztam időnként. A könyv nagy része azonban untatott. Sokszor csak a szemem követte a sorokat, de a gondolataim egész máshol jártak. Lehet persze nem a megfelelő lelkiállapotban vettem kézbe és ezért nem fogott meg, de nem hiszem, hogy újra próbálkoznék vele.

Almost_Zed

Richard Bach: Illúziók Egy vonakodó messiás kalandjai

Akárcsak Richard, én sem értettem mindent a „hétköznapi messiás” történetéből, de amit igen, az tetszett. Az elején még nem fűztem hozzá sok reményt, mégis sikerült egyszerre
elolvasnom.

negyvenketto P

Richard Bach: Illúziók Egy vonakodó messiás kalandjai

Elég régen nyitottam ki utoljára, ideje volt újra elővenni. Ez egy olyan könyv, hogy miközben az ember jól szórakozik, kedve támad kipróbálni a benne leírtakat, vagy ha azt nem, hát valami mást, amiről eddig úgy hitte, nem képes rá.

„Bizonygasd saját korlátaidat, s bizony, szert teszel rájuk.”

agocs

Richard Bach: Illúziók Egy vonakodó messiás kalandjai

Imádom! Aranyos és velős!

Exupéry

Bizonygasd saját korlátaidat, s bizony szert teszel rájuk.

Exupéry

Íme próbája annak, hogy földi küldetésed véget ért-e már: Ha élsz: még nem.

negyvenketto P

Volt egyszer, hogy egy kristálytiszta vizű, hatalmas folyó fenekén különös lények éltek.
A folyó csendesen hömpölygött mindannyiuk – fiatalok és öregek, gazdagok és szegények, jók és gonoszak – fölött, a víz folyt, ahogyan folynia kellett, a víz csupán kristálytiszta önmagát ismerte.
A lények mindegyike görcsösen kapaszkodott a folyómeder mélyén heverő ágakba meg kövekbe, mert életük volt a kapaszkodás, az, hogy ellenálljanak a sodró áramlásnak, ezt tanulták születésük pillanatától.
Végül azonban az egyik lény így szólt: „Elegem van már ebből a kapaszkodásból. Bár a saját szememmel nem tudok meggyőződni róla, de bízom benne, hogy a folyó tudja, hová folyik. Hagyom hát, hadd sodorjon magával az áramlás, és vigyen, ahová akar. Ha továbbra is itt kapaszkodom, belehalok az unalomba."
A többi lény kinevette, és azt mondták: „Te bolond! Engedd csak el magad, és az áramlás, amelyet oly nagyra tartasz, majd jól megforgat, odavág, és úgy szétmorzsol a köveken, hogy abba hamarabb belehalsz, mint az unalomba!"
De a lény nem hallgatott rájuk, hanem elszántan elengedte, amibe addig kapaszkodott, mire valóban rögtön forogni, bukdácsolni kezdett, és az áramlás a kövekhez vagdalta.
Ám a lény ennek ellenére sem kapaszkodott meg újra, az áramlás így egy idő múlva felemelte a folyómeder fenekéről, és többé már nem ütődött, zúzódott.
Azok a lények pedig, akik a folyó alján éltek tovább, és nem ismerték a sodródót, így kiáltottak fel: „Lássatok csodát! Ugyanolyan lény, mint mi vagyunk, de ő repül! Íme a Messiás, aki eljött, hogy mindnyájunkat megváltson!"
És a sodródó így szólott: „Dehogy vagyok én Messiás, vagy akkor ti is azok vagytok. A folyónak telik kedve benne, hogy felemeljen bennünket, hogy szabaddá tegyen, ha van merszünk hozzá, hogy elengedjük, amibe kapaszkodtunk. Valódi tennivalónk az utazás, a nagy kaland."
De ők csak egyre azt kiáltozták: „Megváltó", és továbbra is görcsösen kapaszkodtak a kövekbe, és a következő pillanatban a sodródó eltűnt a szemük elől, ők pedig ott maradtak, és legendákat találtak ki maguknak holmi Megváltóról.

Kapcsolódó szócikkek: folyó · Messiás · szabadság · utazás
Exupéry

Amit a hernyó a világ végének tekint, azt a mester pillangónak nevezi.

Kapcsolódó szócikkek: hernyó

Meglehet,
hogy azért meg kell
dolgoznod érte

Carolina

Minden, mi e könyvben áll, lehet tévedés is.

Mandragoria

Mindannyiunknak. Szabadságában áll. Azt tenni. Amit akarunk.

Carolina

Minden ember, minden apró mozzanat életedbe úgy került, hogy magad vontad oda. Az pedig, hogy most mit kezdesz velük, rajtad áll.

Carolina

Ne fordulj el a lehetséges jövőktől, mielőtt meg nem bizonyosodtál, hogy nincs mit tanulnod belőlük. Szabadságodban áll meggondolnod magad. Választhatsz másik jövőt, vagy másik múltat.

Carolina

Ha valóban el akarsz tüntetni egy felhőt az életedből, ne keríts a dolognak nagy feneket, egyszerűen engedd el magad, és törüld ki a gondolataidból. Ennyi.