Búcsú ​a biztonságtól 39 csillagozás

Richard Bach: Búcsú a biztonságtól

Ha a gyermek, aki egykor voltunk, ma megkérdezne, mi volt életünk legfontosabb tanulsága – mit mondanánk el neki, és cserébe mire döbbennénk rá mi magunk?

Eredeti cím: Running from safety

Édesvíz, Budapest, 1999
226 oldal · puhatáblás · ISBN: 963528389X · Fordította: Simóné Avarosy Éva

evé>!
Richard Bach: Búcsú a biztonságtól

Nagyon szeretem Richard Bach könyveit, gondolkodás nélkül gyűjtöttem össze a magyarul megjelenteket, de sajnos ez már a második kötet, ami nem talált meg igazán. Annyira, hogy 50 oldalig abban se voltam biztos, végig tudom-e olvasni. Finoman szólva is nehezen rázódtam bele, és ebben szerepe volt a fordításának is. Kerestem, hogy hol vesztettem el a fonalat, mert nem értettem. De hiába. Néha nem csak a mondatok lógtak a levegőben vagy a szereplők beszéltek el egymás mellett, de magának a mondatoknak se volt értelme. off
Érdekes módon egy elég nyilvánvaló párhuzamot nem vettem észre egészen a végéig, mégpedig az egyik kedvenc könyvemmel, A kis herceggel. off Csak még ott teljesen természetesnek vettem, hogy az író úgy mesél el egy metaforikus történetet, mintha az megtörtént volna, egy olyan szereplővel, aki egy másik világból érkezett, addig ebben a könyvben száz oldal kellett (az egyébként alig több mint kétszáz oldalas könyvben), amíg el tudtam engedni, hogy mi a valóság és mi nem, azt pedig jóval később, hogy ez számít-e igazából.
Kedvenc részeim Richard és a felesége, Leslie beszélgetései voltak. off
Dickie, Richard kilenc éves önmaga már más tészta volt, de az ő beszélgetéseik is izgalmasak lettek egy idő után.
Körülbelül a századik és a kétszázadik oldal között majdnem kedvenc lett ez a kis könyvecske. Az író humora, életszemlélete, kapcsolata a világgal mind a szívemhez szólt. Ahogy feldolgozta a mélyre eltemetett gyerekkorát, a bátyja halálát. Érdekes volt nézni, hogy milyen hatással volt rá felnőttként. Ahogy a szülei nem mutatták ki az érzéseiket, ő sem. Gyerekként sem, de közel a hatvanhoz sem…
Az utolsó fejezettel viszont megint nem tudtam mit kezdeni. Volt benne valami metaforikus sárkány, csak azt nem tudom minek…
off

Tartalom (mondanivaló): 5
Hitelesség (könyv világának átélhetősége): 4
Érzelmek (ábrázolása): 3
Izgalom: 4

Kellemes olvasmányélményt adott a könyv, nehezen bírtam letenni, bár igaz, hogy nem ez a kedvenc könyvem a szerzőtől. Richard Bach remek író, nagyon kedvelem a stílusát. Eredeti ötletből született a kötet, ami az író teljesen egyedi élmény- és gondolatvilágának, filozófiai elméleteinek, valamint sokszínű élettapasztalatának leírását tartalmazza, olvasmányos regény formájában. A tartalom kidolgozott, a mondanivaló átjut az olvasóhoz. Hitelesség szempontjából meggyőző, a könyv világa jól átélhető. Bach ez alkalommal kicsit kevesebb hangsúlyt helyezett az emberi érzelmek ábrázolására. A kötet azonban izgalmas, érdekfeszítő.

Richard Bach: Búcsú a biztonságtól

Nos..nem ez a kedvenc könyvem az írótól az már biztos.
( Valamiért az Illúziókat eddig nem überelte más )
Döcögősen indult, és hiába lendültem bele, valahogy mindig ellaposodott, majd megint beindult , és ez így ment egész a könyv végéig… Párszor le is raktam pihentetni, de már nagyon túl akartam lenni rajta.
A történet aranyos, és igazából semmi bonyodalom nincs benne. Lehetett követni simán.
A mondanivaló meg ismerős. Ismerd meg azt amit tudsz, amiről elfelejtetted, hogy tudod.
Bölcsességek, okosságok, jó pár mondat megfogott, de lényegében nem sok pluszt nyújtott.
Minden esetre érdemes egyszer elolvasni :)

Tündérmaci>!
Richard Bach: Búcsú a biztonságtól

Sok jó gondolat volt benne, de a kerettörténet nem tetszett. Ha élet igazságokról, lélekről, mély dolgokról olvasok, szeretem, ha a történet is valahogy elvarázsol, vagy nem kell feltétlenül a körítés, van, hogy az is jó, ha csak úgy ott vannak a mondatok, mint bármilyen filozófus írás esetén. A Sirály után nekem egy kicsit csalódás volt, mert az abszolút kedvenc, ez most felejtős újraolvasásra, de azért voltak benne olyan mondatok, amikért megérte a dolog, ezért is a csillagozás.

totesz>!
Richard Bach: Búcsú a biztonságtól

Tetszett ez a Bach-könyv, de érdekes módon amikor újra elolvastam a fülszöveget, valahogy nem volt ismerős, nem az maradt meg bennem, ami oda volt írva. Életemnek abban a szakaszában olvastam, amikor sok minden megkérdőjeleződött, és sok mindenen elmélkedtem, ezért ez pont belepasszolt a képbe, és elgondolkodtatott. Szóval jó volt, de azt hiszem ha ma ismét elolvasnám, már nem tetszene annyira.

eeszter>!
Richard Bach: Búcsú a biztonságtól

Haszonnal forgatható, de szerintem nem túl gördülékeny…

csillagka>!

Azon méred az életed, hogy mennyit tanultál, nem azt számolod, hány naptárlapot téptél már le.

69.

Brigitta_Szöllősi>!

Ha feláldozzuk a boldogságot a biztonságért, megkapjuk – de a boldogságunkkal fizetünk érte.

Kapcsolódó szócikkek: biztonság · boldogság
Gigger>!

A változtatás leghalványabb szándéka is halálos veszély a megszokott állapotunkra.

XDóra>!

Valódi hazánk a bennünk rejlő értékek birodalma, lelkiismeretünk pedig a hazaszeretet hangja.

Cheril>!

Ezt a helyet Földnek hívjuk, a valódi neve azonban Változás.

Bori82>!

Oktatóangyalok vagyunk mindahányan, mind tanultunk olyasmit, amire valahol valakinek szüksége lenne, emlékeztetni kellene rá.

Gigger>!

Ha azért szívesen töröm magam, hogy tágítsam a fizikai lehetőségeimet, mi rossz van abban, ha ugyan ezt az érzelmeimmel is megpróbálom ?

Gigger>!

Saját személyes világunkat magunk alakítjuk szelíddé vagy vaddá, aszerint, hogyan kívánunk élni. A káosz kellős közepén is teremthetünk magunknak tökéletes nyugalmat. A Paradicsom közepén is randalírozhatunk, pusztíthatunk. Attól függ, milyenné formáljuk a szellemünket.

Gigger>!

Amiről úgy véljük, nem rajtunk múlik, azért felelősséget sem vállalhatunk. De amiért nem vállalhatunk felelősséget, annak áldozataivá válunk.

Gigger>!

Sárkányainkat tiszteletben kell tartanunk, bátorítanunk kell őket, hogy érdemes pusztítókká váljanak, el kell várnunk tőlük, hogy nekünk esnek. Az a kötelességük, hogy nevetségessé tegyenek bennünket, az a dolguk, hogy, lealacsonyítsanak, és ha képesek rá, gátolják meg, hogy a többi embertől különbözőkké, másokká váljunk ! és ha fittyet hányunk a dühüknek, a tűznek, amit ránk okádnak, és megyünk a magunk útján, a sárkányok, amint eltűntünk a szemük elől, filozofikus nyugalommal vállvonogatva visszaülnek zsugázni: Na bumm, mindükből végül is nem csinálhatunk pirítóst….