Egy ​háború margójára 23 csillagozás

Rhidian Brook: Egy háború margójára

1946-ban nagyon kemény tél volt, amikor Rachel Morgan megérkezett egyetlen életben maradt fiával, Edmunddal Hamburgba. Férjéhez, Lewishez jöttek, aki a brit hadsereg tábornokaként a lebombázott város újjáépítésében vett részt. A család sok év után újra együtt élhet, bár idősebbik fiúk elvesztését egyikük sem tudta feldolgozni.
Lewis Morgan talál egy elegáns villát a család számára, azonban szokatlan módon beleegyezik, hogy az eredeti tulajdonos, egy özvegy építészmérnök és különc kamaszlánya továbbra is a házban lakjon.
Ebben a furcsa atmoszférában, ahol mindenkit súlyos háborús veszteség ért, győztes és legyőzött között furcsa érzelmi szálak szövődnek.

A felkavaró történetből film készült Keira Knightley főszereplésével, ami Magyarországon DVD-n kapható.

GABO, Budapest, 2019
338 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789634069003 · Fordította: Bihari György

Porcsinrózsa>!
Rhidian Brook: Egy háború margójára

Sokféle megközelítésből olvastam már a második világháború eseményeiről, következményeiről, de ez a fajta látásmód számomra egészen új volt.
Az egyik oldalon a háború poklában megnyomorgatott, összetöretett, s a történelem gépezete által bedarált, a kollektív bűnösség billogával megpecsételt, reményvesztett német emberek. A másik oldalon a „felszabadító” , rendteremtő szigetország nagyralátó tisztjei, élet és halál urai, a „megmondó” emberek. Ők azok, akik egy tollvonással eldönthetik, ki bűnös és ki ártatlan, akik orcátlanul rekvirálhatnak, büntetlenül zabrálhatnak.
„Ellenségeik”, kiröhögött, gúny tárgyává tett embertársaik felé még a finnyás tisztfeleségek is osztogathatják kegyeiket.
Kétségbeejtő kórkép ez a regény a háború utóhatásairól, az emberi faj eldeformálódásáról.
Amíg a föld forog, ember az embernek farkasa lesz, mert ez a faj az, amelyik soha, semmiből nem tanul, bármilyen keserves tandíjat fizet is. Vigasztaló, hogy azért mindig vannak kivételek. Ebben a könyvben is. Ezért szeretném hinni, hogy mindig a szeretet győz.
A történet hátteréül valós események szolgáltak. Tárgyilagos hangnemben írt, olvasmányos, kitűnő munka. Ajánlom olvasásra, úgy is, mint egy, remélhetőleg letűnt kor dokumentumát.

Eboli>!
Rhidian Brook: Egy háború margójára

Valóban nagyszerűen megírt, érzékeny regény. Még sohasem olvastam a háború utáni évek németországi eseményeiről, így a téma is érdekelt. A stílus Irwin Shawéra emlékeztetett, nagy örömömre, természetesen modernebb kiadásban. Gondolatban két kedvenc háborús regényem – az Oroszlánkölykök és a Madárdal – mellé helyeztem ezt a könyvet harmadiknak.
A borító a szöszi babával nem méltó a mű színvonalához, le is vettem, hogy ne lássam, de sajna a fedlap is ugyanolyan. :)

E_W I>!
Rhidian Brook: Egy háború margójára

Nagyon kidolgozatlan, különösen a jellemrajzok terén spoiler, de átfogó képet nyújtott a háború utáni kilátástalanságról, és a németek kollektív bűnösségének súlyáról.

Catherinne>!
Rhidian Brook: Egy háború margójára

Összességében érdekes regény volt, de a kidolgozottságban sok helyen éreztem hiányt. Pár szál nyitva maradt, aminek a lezárása érdekelt volna.
A szereplők szimpatikusak voltak, a jellemfejlődések remekül voltak ábrázolva, kicsit részletesebbek is lehettek volna a jellemrajzok,
A történet nem túl cselekményes, ennek ellenére lekötött folyamatosan, olvastatta magát.

sylvi>!
Rhidian Brook: Egy háború margójára

Először filmen láttam, és mivel nagyon tetszett, rögtön meg is vettem a könyvet. Nem csalódtam, most is – mint szinte minden hasonló esetben – a könyv változat még jobb volt. Higgadt, hűvös felszín, a sorok mögött mégis érezhető feszültséggel. A tempó épp elég gyors ahhoz, hogy ne legyen vontatott, ugyanakkor felületes sem a történet. Rengeteg elfojtás és lelki fájdalom jellemzi a hősöket, de a háború borzalmától megkérgesedett szívekben felcsillan a remény, a szenvedély szikrája. Érdekes a témaválasztás – végre nem magát a háborút dolgozza fel valaki, hanem az azt követő mély ürességet, tökéletesen érzékeltetve, hogy a háborúnak nincs nyertese, csak kisebb vesztese. A háttértörténet ellenére mégsem annyira nyomasztó a könyv, mint eleinte feltételeztem, a cseppet sem közhelyes, inkább érdekes és megkapó szerelmi szál melegséget visz a fagyos téli hangulatba. Persze drámáról beszélünk, fájdalom, veszteség és kilátástalanság atmoszférája lengi körül, de mégis van egy kellemesen melankolikus hangulata a könyvnek.

Nagy_Csilla_dr>!
Rhidian Brook: Egy háború margójára

Az Egy háború margójára az egyik legszebb film, amit valaha láttam – és az egyik legmeglepőbb könyv, amit valaha olvastam, a könyv alapján készült film megnézése után: „az egyik oldalon a háború poklában megnyomorgatott, összetöretett, s a történelem gépezete által bedarált, a kollektív bűnösség billogával megpecsételt, reményvesztett német emberek, a másik oldalon a „felszabadító” , rendteremtő szigetország nagyralátó tisztjei, élet és halál urai, a „megmondó” emberek”.
Ebben a környezetbe kerül be egy angol család, akinek az élete, tragédiája összefonódik az itteniek drámájával, s az összefonódások oda vezetnek, hogy végül súlyos döntéseket kell meghozni.
Ezek a döntések a filmben végig nyitottak maradnak, magam sem tudtam eldönteni, merre vinne az utam, még a film megnézése után is sokat gondolkodtam rajta.
A menni vagy maradni megmásíthatatlan elhatározása a Madison megye hídjait idézi fel, ugyanaz a döntési helyzet, ugyanaz a bizonytalanság…
előkerül azonban itt valami más is: a győztesek erkölcse, az, hogy legyőzheti-e az emberségesség az emberekbe beprogramozott gyűlöletet, ki tudunk.e tartani az elveink mellett, mikor jön el az a pont, hogy már nem nyújtunk segítő jobbot….
A könyvben ezek a dilemmák jóval kevésbé érzékelhetőek, mint a filmben, bizonyos vonulatok egész másképp jelennek meg, sőt, új főszereplők is feltűnnek, és a döntések igazából csak leírások, nem alakulnak át dilemmává, a leírások nem alakulnak át szenvedéllyé, csalódássá… furcsa, mert
igazán ritka az, hogy lélektanilag egy film mélyebbre vezet, mint a könyv, főleg azokban az esetekben, amikor a könyv lapjait viszik vászonra – itt mégis ezt tapasztaltam.
Ami mégis a könyvhöz szegezett, az az, hogy végül azt sem tudtam, mi lesz a történet befejezése, miután az egész történetnek csak az alapozása azonos, a kész művek azonban csak hasonlítanak egymásra…..

E_W I>!

A következő években Edmund és az ő gyerekei tudni fogják a repülők, tankok, csaták, inváziók nevét, simán felidézik, a korszak borzalmait, és azoknak a nevét, akik elkövették őket. De vajon melyikük ismer majd névről csak egyetlen építőt, aki eltüntette a réseket vagy felhúzta a lendöntött falakat?