A ​vörös doboz (Nero Wolfe 4.) 23 csillagozás

Rex Stout: A vörös doboz

Wolfe, a zseniális és különc, százötven kilós magándetektív – miközben szenvedélyesen hódol az orchideagyűjtés és az evés-ivás örömeinek – New York-i otthona karosszékéből bámulatos találékonysággal oldja meg a hajmeresztő bűnügyek egész sorát. Ezúttal egy divatszalonban ér hirtelen halál egy fiatal manökent. Mint kiderül, mérgezett bonbon ölte meg. De vajon őt akarták-e meggyilkolni? A legkörültekintőbb nyomozással sem tudnak semmiféle inditóokot találni a bűntényre, mígnem az első halálesetet csakhamar egy második követ… A rendőrség Cramer felügyelővel az élen hatalmas apparátussal veti magát az ügyre. S amíg felvonultatják erőiket, addig Wolfe néhány pohár sör és egypár orchidea társaságában szinte azonnal megfejti a rejtélyt, hűséges segítőtársa, Archie közreműködésével. A bizonyítékokat azonban a regény végére tartogatja a szerző – közben az olvasó számtalan izgalmas eseménynek lesz még tanúja…

Eredeti cím: The Red Box

Eredeti megjelenés éve: 1937

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Fekete Könyvek Európa

Európa, Budapest, 1988
264 oldal · puhatáblás · ISBN: 9630745550 · Fordította: Szilágyi Tibor

gyuszi64>!

2021/49, otthoni polc, 5/15 eddigi olvasás

Könnyen olvasható és szórakoztató krimi 1937-ből, nagyjából a korszak krimiszabályait követve. Van humora is *, talán a modorossága zavart egy kicsit. (Vagy ha ilyet nem mondunk egy regényre, akkor a szerző stílusára értem, hogy kicsit mesterkélt és körülményes.)
* https://moly.hu/idezetek/1430829

Rex Stout: A vörös doboz

Persze attól még a Nero Wolfe történetek lehetnek zseniálisak, mert ez nem az.
A Don Quijote vonalra építő, vagy inkább Depece Mode-osan a Master and Servant típusú krimik általában akkor jók, ha a Master figurája el van találva.
Wolfe kétségkívül extrém a maga százötven kilójával, az orchideáival… az iszákosságával. De attól még semmi különös… bár szakipari munka.

Üdülőbe jó. Rossz idő esetére….
Napozáshoz veszélyes. Nem biztos, hogy ébren tart.

graphoman IP>!
Rex Stout: A vörös doboz

Mehh. Nem kötött le, nem szerettem se szereplőket, se a nyelvezetét, és nem értettem a sztorit.

A_Christi>!
Rex Stout: A vörös doboz

A könyvben szereplő nyomozó AC Poirot-ját juttatta eszembe. A főszereplő itt is egy különc nyomozó. Tetszett a könyv, érdekes volt és eseménydús.

ChEebor >!
Rex Stout: A vörös doboz

Jó, amolyan modernizáltan klasszikus krimi, érdekes főhősökkel. A tulajdonképpeni nyomozó, Nero Wolfe, nemcsak mesterdetektív, de ügyes kezű kertész és szakácsfenomén is, aki kiállhatatlan természete ellenére is megoldja az ügyeket, igaz, ebben segítségére van asszisztense, a könyv narrátora, aki pedig valódi nagyvárosi vagány, és watsoni szerepe ellenére elég kompetensnek érezhetjük.

Ágnes_Cseszneki>!
Rex Stout: A vörös doboz

Ez a történet egy lassan kibontakozó krimi. A történet jó, csak túl nyugodtan nyomoz Nero úgy, hogy szinte el sem hagyja otthonát.

kuliga>!
Rex Stout: A vörös doboz

Valahol emlékeim mélyén vannak olyan képek, hogy láttam sorozatban Nero Wolfe figuráját, és még tetszett is. Most nem voltam annyira elájulva, értem én, hogy minden nyomozó és kicsit szerencsétlen segítője egy kaptafára készül és lehet már egy kicsit túl sokat olvastam krimiket. De nekem az Poirot különcségét és Holmes aroganciáját hajazta, kicsit unalmasabb történetszövéssel. Lehet csak ez a rész, lehet én majd még egyszer adok lehetőséget, hogy Wolfe csillogtassa meg a tudását, de most hisztis sztárként maradt meg bennem. Krimi jó, a rejtvény közepes. Nincs sok mellébeszélés, ezt tudom értékelni.

Ha valaki lökdösődik, kalaptűt a fenekébe.

…úgy nézett ki a dolog, mintha azzal próbálnám gyógyítani a fejfájásomat, hogy levágatom a fejemet.

regulat>!

Egy töltött pisztoly látványa mindenkire hat, bárkiről van szó.

247. oldal, 18. fejezet (Európa, 1988)

Az asztal mögött egy kis dugasz emberke ült, kopasz, nagyfülű, a szeme mint a keselyűé.

Csak a bolond tréfálkozik a halálon.

Ekkora marhaságot én még életemben nem hallottam, egy karon ülő gyerek is kiröhögné magát.

Maga tud igent vagy nemet mondani anélkül, hogy először megkerülné hozzá a földgolyót.

Kapcsolódó szócikkek: nemet mondás
gyuszi64 >!

Egy darabig hagytam még szenvedni, aztán megszántam, odamentem a rádióhoz, elzártam, és visszaültem a helyemre.

– Maga pontosan tudja, hogy van bennem annyi vállalkozó szellem, hogy elzárjam a rádiót, a testmozgás pedig jót tesz nekem. Szándékosan állok be arra az állomásra, amelyen később „A bölcsesség gyöngyei”-t fogják adni, és szándékosan viselem el. Gyakorlok. Úgy megerősödtem tőle, hogy napokig el tudom viselni a közönséges hülyeségeket. Örömmel vallom be, hogy miután meghallgatom „A bölcsesség gyöngyei”-t, a maga társasága intellektuális és esztétikai gyönyörűséget szerez nekem.

221. oldal, 15. fejezet (Európa, 1988)

regulat>!

A társalgás terhét főleg ő viselte, nagyrészt Egyiptomról beszélt, a mozaikokról, a teve kettős ajkának célszerű voltáról, meg arról az elméletről, miszerint az angolok gyarmatosító géniusza visszataszító éghajlatuknak köszönhető, melynek révén kivétel nélkül minden brit, akinek van némi esze és akaratereje, elhatározza, hogy valahová máshová megy dolgozni.

150. oldal, 11. fejezet (Európa, 1988)

Kapcsolódó szócikkek: angol gyarmat
regulat>!

[…] játszva elnyerhette volna a Miss Ötvenkettedik Street címet.

15. oldal, 1. fejezet (Európa, 1988)

Nero Wolfe sorozat · Összehasonlítás