Keserűből ​édeset 10 csillagozás

Istennel a kríziseken át
Révész Szilvia: Keserűből édeset

A kríziseket a legritkábban fogadjuk tárt karokkal, inkább azt gondoljuk, hogy fölöslegesen megkeserítik az életünket. Keserű tapasztalatokat szerez a Bibliából ismert Naomi és Ruth is – két özvegyasszony, akik életük egyik legmélyebb pontján átélik, hogy a válsághelyzetben hozott döntéseknek sorsfordító erejük van. Az a mód, ahogyan válaszolunk a kihívásra, meghatározza, milyen történetet mesélhetünk majd el.

De miként válhat a keserű édessé? Mire tanít Naomi és Ruth példája a 21. században? Többek között arra: Isten néha keresztülhúzza terveinket, hogy egy olyan tervbe emeljen be, mely messze túlszárnyalja legmerészebb álmainkat is.

„Életünk története nem más, mint kríziseink története” – fogalmazza meg a szerző, aki első könyvében mély, kipróbált hitére, valamint saját és mások gazdag élettapasztalatára építve járja körül a krízisek témakörét.

Harmat, Budapest, 2023
Harmat, Budapest, 2019
Harmat, Budapest, 2018

Révész Szilvia: Keserűből édeset Istennel a kríziseken át

Így – mondhatni – évek távlatából az az emlékem maradt meg a könyvről, hogy szuper take away gondolatok vannak benne. Még akkor és úgy is érdekes és érdemes volt olvasni, hogy éppen nem voltam a legnagyobb mélységben. De bekerült a kedvencek közé néhány idézet, amelyeket időnként visszakeresgélek vagy magamnak, vagy másnak.

Sellita>!

Révész Szilvia: Keserűből édeset Istennel a kríziseken át

Bármennyire is ódzkodunk ellene, mindannyiunk életében vannak krízisek. Minden azon múlik, hogyan kezeljük ezeket.
Régóta el szerettem volna olvasni ezt a könyvet, mert mindig is érdekelt a téma. Az egyik házi dolgozatomat a főiskolán is a krízisekről írtam. Összeszedett volt a könyv. Tetszett, hogy Ruth és Naomi életét hozta fel elénk, illetve a személyes példák is ehhez kapcsolódtak.
Leginkább azoknak ajánlom a könyvet, akik éppen valami krízisen mennek át.

Ilonceeka>!

Révész Szilvia: Keserűből édeset Istennel a kríziseken át

Ez a könyv ha jó időben, jó helyen talál, akkor telitalálat. Nekem az volt. „Kis könyvben nagy segítség.”

konyvkritika >!

Révész Szilvia: Keserűből édeset Istennel a kríziseken át

Bevallom nehezen vettem kezembe a következő könyvet, kicsit féltem a témától és tartottam attól, hogy túl elméleti lesz minden, amit a könyvben olvasni fogok.

Tetszett a könyv címe, „Keserűből édeset”, egyértelmű volt hogy miről fog szólni a könyv. Gyanakvóan forgattam kezemben a könyvet, és mindvégig arra gondoltam, hogyan is lehet egy krízishelyzetből, a keserűből, úgy kijönni, hogy a végén az ember már ne a keserűségre tudjon gondolni, hanem az édességre.

Révész Szilvia átfogó könyvet írt arról, hogy a krízishelyzetek milyen lehetőségeket rejtenek magukban, mit lehet tanulni belőlük és hogyan lehet átvészelni a mélységeket. Mindezt a hit és Biblia szemszögén keresztül közelíti meg, élettapasztalatát, mások történeteit, egyéni és szakmai tudását, alátámasztja a Szentírás szavaival és igeverseivel.

Bővebben a blogomon: https://konyvmoly.com/revesz-szilvia-keserubol-edeset/

padamak>!

Ez amolyan csajos…
Igazából a Feleségem győzködésére kezdtem bele – nagy nehezen, de mégsem a nyaralásunkon vele párhuzamosan olvasva, hanem majd csak jóval később –, és kb. a 45. születésnapom előtt nem sokkal fejeztem be. Kellemes olvasmány volt, átéreztem az – általam személyesen is, bár csak felületesen ismert – írónőnek a mi családunkéhoz olykor nagyban hasonlító élethelyzeteit, dilemmáit, kríziseit. Ebből a szempontból meggyőző és megfogadásra érdemes a könyv – de nekem mégsem jött be úgy igazából. A nyelvezet, a körüljárás, a sok lelkizés, az ismétlések, az alaposság… Nem bírtam követni!
Lehet azért, mert férfiból vagyok…

Isten átvitt ezen a völgyön, és sok mindenre tanított közben. Az elején, még várandósan, majdnem eljátszottam, hogy én erős vagyok, minden rendben, tartom magam. Az egyik vizit után visszafordult hozzám az orvos: „Szeretnék magának valamit mondani, de nem akarom megbántani. Nem kell ám mindig olyan erősnek lenni! Tessék csak nyugodtan sírni. Nehéz, ami most magával történik. Nem baj, ha sír.” – Húsz percig sírtam a vállán.
Ő tanított meg, hogy ne hősködjek. Nem hősnek kell lennem, csak normálisan megélni azt, ami történik. Igen, baj van. Igen, sírni kell. Ez indította el bennem azt, hogy folyamatosan Istennel beszélgessek az érzelmeimről és azok helyes megéléséről. Mártír alkatomból fakadóan nem lett volna nehéz eljátszanom a hőst. De Isten megtanított, hogy nem mártírkodni kell: „Sírj, ha sírhatnékod van. Haragudj, ha dühöt érzel. Félj, ha valami félelmetes – de ezt velem tedd.” Nem kell úgy csinálni, mintha nem történne baj. Az elfojtott érzelmek előbb-utóbb kitörnének.

Révész Szilvia: Keserűből édeset Istennel a kríziseken át

Lépni egy idő után azért is elkerülhetetlen, mert Isten csak azt tudja megáldani, amit teszünk. Ez az aktivitás lelki törvénye. Megteszem az első lépést, és Isten erre reagál.
„Közeledjetek az Istenhez, és ő közeledni fog hozzátok.”
(Jak 4,8)

ptagi P>!

A passzivitás veszélyesebb a tévedésnél, mert megállítja a növekedést, a változást, lehetetlenné teszi a fejlődést, és észrevétlen leépüléshez, sorvadáshoz vezet. Amikor mozdulunk, az életünk új lendületet kap, és ez regeneráló hatással lesz ránk.

60. oldal - 5. fejezet, A helyes időzítés (Harmat, 2018)

ptagi P>!

Ezért szeretnék bátorítani mindenkit: ne adjuk fel, de tényleg ne, mert nem tudom, hogy lesz, de a vége jó lesz.

12. oldal - 1. fejezet, Gyémánt leszel (Harmat, 2018)

ptagi P>!

A jó emberekkel csak jó dolgok történnek.
Ha Istennel jársz, soha nem lesznek nehézségeid.
Egy hívőnek ez nem jelenthet gondot.
Ha hitben jársz, soha nem fogsz félni.
Istennel mindig minden kiszámítható.
Velem ez nem történhet meg.
Ha Istenhez tartozol, mindig hallod a hangját.
Az imádság mindentől megóv.
A jó keresztény mindig ura az érzelmeinek.
Ha végigcsinálod, végül jobb lesz, mint azelőtt!

Tipikus hazugságok, melyeket a keresztények elhisznek a nehézségek között.

7. oldal, Bevezetés (Harmat, 2018)

ptagi P>!

Istenre érdemes várni, nem a körülményeink megváltozására. Jelenléte megnyugvást hoz a bizonytalan helyzetekbe, útmutatása a legbölcsebb döntéshez segít.

58. oldal - 5. fejezet, A helyes időzítés (Harmat, 2018)

Révész Szilvia: Keserűből édeset Istennel a kríziseken át

Hány és hány élményünk van ilyen Isten által összeszervezett „véletlen” találkozásokról, melyek megváltoztatták az események menetét s időnként az életünket is! Történetesen ő lett az osztálytársam, történetesen arra a buszra szálltam, éppen akkor léptem a terembe, éppen oda szólt a helyjegyem, éppen akkor eredt el az eső, történetesen lekéstem azt a járatot, aznap éppen bekapcsolva hagytam a telefonom. Mennyi apró csoda! Mennyi észrevétlen beavatkozás! Mennyi lehetséges sorsfordulat!

ptagi P>!

Mert ott, a völgyben születnek életünk legfontosabb történetei, ott fakadnak a források, melyek talán utódaink legáldottabb örökségei lesznek

9. oldal, Bevezetés (Harmat, 2018)

szibolya>!

A siker nem végleges. A bukás nem végzetes.

szibolya>!

Mert a hála kitágítja beszűkült látásmódunkat. A hála által az élet kezdi gyógyítani a krízisünket, és a krízis kevésbé mérgezi az életet.

Kapcsolódó szócikkek: hála