Keserűből ​édeset 2 csillagozás

Istennel a kríziseken át
Révész Szilvia: Keserűből édeset

A kríziseket a legritkábban fogadjuk tárt karokkal, inkább azt gondoljuk, hogy fölöslegesen megkeserítik az életünket. Keserű tapasztalatokat szerez a Bibliából ismert Naomi és Ruth is – két özvegyasszony, akik életük egyik legmélyebb pontján átélik, hogy a válsághelyzetben hozott döntéseknek sorsfordító erejük van. Az a mód, ahogyan válaszolunk a kihívásra, meghatározza, milyen történetet mesélhetünk majd el.

De miként válhat a keserű édessé? Mire tanít Naomi és Ruth példája a 21. században? Többek között arra: Isten néha keresztülhúzza terveinket, hogy egy olyan tervbe emeljen be, mely messze túlszárnyalja legmerészebb álmainkat is.

„Életünk története nem más, mint kríziseink története” – fogalmazza meg a szerző, aki első könyvében mély, kipróbált hitére, valamint saját és mások gazdag élettapasztalatára építve járja körül a krízisek témakörét.

Harmat, Budapest, 2018

Révész Szilvia: Keserűből édeset Istennel a kríziseken át

Révész Szilvi könyve nem csak szemet gyönyörködtetőre sikerült, hanem olyan, amiből legszívesebben mindig tartanék pár darabot a táskámban, hogy ha valakivel összefutok, kezébe nyomhassak egyet.

Gördülékeny, könnyen olvasható a nehéz téma.
A bizonyságtétele őszinte és természetes, nem tolakodó.

Számomra felüdülés volt olvasni.

Révész Szilvia: Keserűből édeset Istennel a kríziseken át

Isten nem ígérte azt, hogy ha hívővé leszünk, őt követjük, akkor elkerülnek a bajok, a problémák és minden sikerülni fog. Azt viszont megígérte, hogy mindig ott lesz velünk – a bajban is. De mi vagyunk azok, akiknek ezt hagyni kell, hogy ott lehessen velünk a bajban. Ne elforduljunk tőle a problémák idején, hanem annál erősebben kapaszkodjunk belé. És mondjuk el neki a bajainkat őszintén, hogy fáj és rossz. Csakis így lehet a keserűből édes, azaz inkább édes-savanyú.

„Ha a jót elfogadtuk Istentől, a rosszat is el kell fogadnunk.”

csucsorka P

Isten átvitt ezen a völgyön, és sok mindenre tanított közben. Az elején, még várandósan, majdnem eljátszottam, hogy én erős vagyok, minden rendben, tartom magam. Az egyik vizit után visszafordult hozzám az orvos: „Szeretnék magának valamit mondani, de nem akarom megbántani. Nem kell ám mindig olyan erősnek lenni! Tessék csak nyugodtan sírni. Nehéz, ami most magával történik. Nem baj, ha sír.” – Húsz percig sírtam a vállán.
Ő tanított meg, hogy ne hősködjek. Nem hősnek kell lennem, csak normálisan megélni azt, ami történik. Igen, baj van. Igen, sírni kell. Ez indította el bennem azt, hogy folyamatosan Istennel beszélgessek az érzelmeimről és azok helyes megéléséről. Mártír alkatomból fakadóan nem lett volna nehéz eljátszanom a hőst. De Isten megtanított, hogy nem mártírkodni kell: „Sírj, ha sírhatnékod van. Haragudj, ha dühöt érzel. Félj, ha valami félelmetes – de ezt velem tedd.” Nem kell úgy csinálni, mintha nem történne baj. Az elfojtott érzelmek előbb-utóbb kitörnének.

csucsorka P

Lépni egy idő után azért is elkerülhetetlen, mert Isten csak azt tudja megáldani, amit teszünk. Ez az aktivitás lelki törvénye. Megteszem az első lépést, és Isten erre reagál.
„Közeledjetek az Istenhez, és ő közeledni fog hozzátok.”
(Jak 4,8)

csucsorka P

Hány és hány élményünk van ilyen Isten által összeszervezett „véletlen” találkozásokról, melyek megváltoztatták az események menetét s időnként az életünket is! Történetesen ő lett az osztálytársam, történetesen arra a buszra szálltam, éppen akkor léptem a terembe, éppen oda szólt a helyjegyem, éppen akkor eredt el az eső, történetesen lekéstem azt a járatot, aznap éppen bekapcsolva hagytam a telefonom. Mennyi apró csoda! Mennyi észrevétlen beavatkozás! Mennyi lehetséges sorsfordulat!

ptagi P

A jó emberekkel csak jó dolgok történnek.
Ha Istennel jársz, soha nem lesznek nehézségeid.
Egy hívőnek ez nem jelenthet gondot.
Ha hitben jársz, soha nem fogsz félni.
Istennel mindig minden kiszámítható.
Velem ez nem történhet meg.
Ha Istenhez tartozol, mindig hallod a hangját.
Az imádság mindentől megóv.
A jó keresztény mindig ura az érzelmeinek.
Ha végigcsinálod, végül jobb lesz, mint azelőtt!

Tipikus hazugságok, melyeket a keresztények elhisznek a nehézségek között.

7. oldal, Bevezetés (Harmat, 2018)

ptagi P

Ezért szeretnék bátorítani mindenkit: ne adjuk fel, de tényleg ne, mert nem tudom, hogy lesz, de a vége jó lesz.

12. oldal - 1. fejezet, Gyémánt leszel (Harmat, 2018)

szibolya

Az, hogy isten hallgat, nem jelenti azt, hogy nincs is ott. Attól még, hogy mi nem halljuk őt, ő hall minket. Abból, hogy nem érezzük a jelenlétét, nem következik az, hogy nincs ott velünk. Ne feledjük el a sötétségben, hogy mit tanultunk a világosságban!

ptagi P

Istenre érdemes várni, nem a körülményeink megváltozására. Jelenléte megnyugvást hoz a bizonytalan helyzetekbe, útmutatása a legbölcsebb döntéshez segít.

58. oldal - 5. fejezet, A helyes időzítés (Harmat, 2018)

ptagi P

A passzivitás veszélyesebb a tévedésnél, mert megállítja a növekedést, a változást, lehetetlenné teszi a fejlődést, és észrevétlen leépüléshez, sorvadáshoz vezet. Amikor mozdulunk, az életünk új lendületet kap, és ez regeneráló hatással lesz ránk.

60. oldal - 5. fejezet, A helyes időzítés (Harmat, 2018)

szibolya

Mert a hála kitágítja beszűkült látásmódunkat. A hála által az élet kezdi gyógyítani a krízisünket, és a krízis kevésbé mérgezi az életet.

Kapcsolódó szócikkek: hála
szibolya

A siker nem végleges. A bukás nem végzetes.