Tűzfolyam 4 csillagozás

Révay József: Tűzfolyam Révay József: Tűzfolyam Révay József: Tűzfolyam

Az ókort népszerűsített formában feldolgozó tudós-író elbeszéléskötete tíz történetet tartalmaz. Az elbeszélések időrendi és földrajzi értelemben egyaránt átfogják szinte az egész római birodalmat. Az első történet i. e. 404-ben játszódik, s egy ókori olümpiasz képe bontakozik ki belőle, az utolsó – a Tűzfolyam című – i. sz. 79-ben, s a Vezúv pusztító kitörését éljük át benne Herculaneumban. A közbülső elbeszélések részint Rómában, részint Egyiptomban játszódnak, s Ciceróval, Horatiusszal, Julius Caesarral, Cleopatrával stb. ismertetik meg az olvasót. Ez a kötet a maga érdekes és rendkívül sok régiségtani ismeretet nyújtó elbeszéléseivel méltó párja és folytatása a „Raevius ezredes utazásá”-nak. Szecskó Tamás kitűnő rajzai sokban hozzájárulnak a cselekmény, kor megelevenedéséhez.

Eredeti megjelenés éve: 1958

Móra, Budapest, 1964
402 oldal · Illusztrálta: Szecskó Tamás
Móra, Budapest, 1958
436 oldal · Illusztrálta: Szecskó Tamás

gesztenye11 >!
Révay József: Tűzfolyam

Ismerem a szerző több történelmi regényét, így szívesen vettem kézbe ezt az elbeszélésgyűjteményt is. Amit ki kell emelni, az Révay hatalmas lexikális tudása az ókorról, az ókor szereplőiről. A kötet időrendben tartalmaz tíz novellát, van köztük olyan, ami az ókori olimpiákról, illetve az egyik futóbajnokról szól, de van egy kedves történet Horatius gyermekkoráról, egy nem annyira kedves a Cicero elleni Catilina felkelés szereplőinek sorsáról. Megismerhetjük a Julius Caesar elleni felkelést, majd eljutunk Egyiptomba, ahol megismerkedünk Kleopátra és fia sorsával. A történeteket a Vezúv kitöréséről szóló történet zárja, ami Pompeji és Herculanum elpusztulásával járt annak idején. Az ókori történetek iránt érdeklődőknk mindenképpen ajánlom!

ÁrnyékVirág>!
Révay József: Tűzfolyam

Az „Aranygyűrű” című regényével Révay József egy életre megszerettette velem az ókori Rómát, tehát csak természetes, hogy szépen lassan minden ilyen témájú kötetét beszereztem és sorra vettem. Az utolsók közt volt a Tűzfolyam, ez a tíz elbeszélést tartalmazó kötet, a megszokott szép, finom vonalvezetésű rajzokkal.
A novellák közül volt olyan, amit kissé untam, vagy fáradtan nem tudtam teljesen követni (pl. a Caesar meggyilkolásáról szóló), de a legtöbbet élveztem, és nagyon jól esett egy keveset az ókori Rómában, vagyis Római Birodalomban kalandozni a szereplőkkel, elkísérni őket a mindennapjaikon, ehhez Révay nagyon ért – és ha a történelem oktatása is inkább így zajlana, biztos, hogy sokkal több gyereket érdekelne, és talán nyitottabbak, fogékonyabbak lennénk a különböző kultúrák iránt. A történelem nem csak csatákból áll…

latinta P>!
Révay József: Tűzfolyam

A Raevius ezredes után ez csak természetes, hogy elolvastam. Szerettem ezt is.