Beszélgetések ​nem csak szexről 11 csillagozás

Lux Elvirával, Mohás Líviával és fiatalokkal
Révai Gábor: Beszélgetések nem csak szexről

Révai ​Gábor legújabb beszélgetős könyvében két ismert és elismert pszichológussal, Lux Elvírával és Mohás Líviával, valamint fiatalokkal beszélget nemiségről, szexualitásról, szerelemről, párkapcsolatokról.
„A nők erotika iránti igénye sokkal szélesebb, sokkal nagyobb és minden téren fontosabb. A házasságok vagy a párkapcsolatok buktatója sokszor éppen az, hogy a férfi a nemi szervek körüli erotikát éli ki, azt szereti, azt akarja. A nő pedig ennél sokkal tágabb erotikus mezőt kíván.”
„A test Isten temploma. Oda nem azt engedjük be, aki éppen arra jár és becsámborog, hanem azt, akit jól megnéztünk magunknak, akiről megtudjuk, hogy szeret-e és én szeretem-e…. Tessék szíves lenni válogatni, válogatni, válogatni.” – Mohás Lívia

„A szerelem a szexualitás esztétikuma.”

„Fenn kell tartani az egyensúlyt, hogy mindig kívánatossá tudjam magam tenni a partnerem számára. Ez legalább olyan nagy művészet, mint Mózest kifaragni a márványból. Ezt egy nőnek tudnia… (tovább)

Corvina, Budapest, 2009

Lux Elvíra · Mohás Lívia

Révai Gábor: Beszélgetések nem csak szexről

Révai Gábor: Beszélgetések nem csak szexről Lux Elvirával, Mohás Líviával és fiatalokkal

Ezzel a könyvvel azt gondoltam, hogy megütöttem a jackpot-ot, lévén, hogy potom 500,-ért halásztam ki a helyi CBA-ban a sok Danielle Steel kötet közül.
Igazándiból tetszett, sok érdekes gondolat volt benne, tetszett, hogy a riporter nagyon éles eszű volt és olyan jó sarokba szorítósan tudott kérdezni.
A két pszichológusnő élettörténete nagyon érdekes volt, hát még, mikor arról elmélkednek, ami a szexuálpszichológia körébe tartozik. Kedvem lett volna még több idézetet kiírni, de egy idő után már nem akartam ezzel megszakítani az olvasást.
Lux Elvíra gondolataival nem mindig tudtam egyetérteni, ha a páciense lennék, valószínűleg kirúgott volna…
Én a fiatalokkal való beszélgetést kihagytam volna, szerintem nem voltak hitelesek, ebben viszont Lux doktornővel értettem egyet.

Dóra_Hegedűs
Révai Gábor: Beszélgetések nem csak szexről

„Ebben a mai világban rengeteg erős nő van. Ez a világ kitermelte az erős nőket. Az én tapasztalataim szerint, ezek az erős nők találják meg legnehezebben a párjukat, mert legbelül arra vágynak, hogy végre egy férfi mellett gyengék lehessenek, hogy megengedhessék maguknak, hogy gyengék legyenek. A férfiak viszont elerőtlenednek.” L.E.
„A nők agresszívvé váltak, amióta képesek a létfenntartásukról gondoskodni, és kevésbé kiszolgáltatottjai a férfinemnek.” L.E.
„Amennyiben a szülők azelőtt válnak el, mielőtt a gyerek a saját nemi státuszának megfelelő szereppel azonosulhatott volna, megszilárdulhatott volna benne az, hogy kisfiú-e vagy kislány, mivé fajul a pszichoszexuális szereptanulás? Kitől tanulja meg az a nyomorult kisfiú, hogy milyen egy férfi, ha apuka kilépett a képből, az ő 5 éves kora előtt? Ha legalább ezt megvárnák a szülők, nem lenne annyi szexuális problémája az ifjúságnak, amikor megkezdi a nemi életet. Ezután az apuka, ha nagyon akar, menjen a fenébe, de addig ne! Ennyivel tartozna a saját gyerekének.” L. E.
„Egyre kevesebb férfi az, aki nem köt házasságot. Persze amíg fiatal gyakran ódzkodik attól, hogy lekösse magát. Mégis, ők a nőknél talán még jobban igénylik a család és a házasság védőpáncélját. Hátországot ad nekik a házasság, ahonnan elmehetnek vívni a csatákba, megerősíti őket a tudat, hogy várja őket valaki. A sikeres férfiak interjúiban sokszor olvasni, hallani, hogy azért tudtak feltörni, mert a hátterük, a feleség, a család támogatta őket.” M. L.

Bam
Révai Gábor: Beszélgetések nem csak szexről

Érdekes interjúk, beszélgetések – a kérdező-szerző nagyon figyelmes és kötekedő – olvasót is gondolkodásra sarkallja. Ám a középső részben a fiatalokkal készített beszélgetés egyáltalán nem fedi le a mai mintát – 30-40 partnert huszonévesen? Szerintem sem jellemző mindenkire …

[névtelen]

Én tanítottam először pszichológiát az orvosegyetemen. A diákoknak azt mondtam, ne higgyék, hogy az ember hatvan kiló emberhús, amelyből, ha öt-hat deka romlott, azt ki kell és lehet onnan piszkálni egy szikével. Nem. Az ember pszichoszomatikus lény.

37. oldal Lux E.

Gitta_Bry

Maradt a remény, és az, hogy nem szabad feladni. Ezen munkálkodni kellene, sokkal tudatosabban, mint ahogyan tesszük. Mert én úgy látom, hogy az árok jobb és bal oldalán sem azért munkálkodnak sokan, hogy betemessék az árkot. A gazdasági életünket kellene úgy megragadni, hogy (…) a mélynyomorban élő embereknek az élete jobb legyen és szebb legyen. Nem egymással kellene vacakolni, vetélkedni az árok két partján, ez kártékony, gyerekes és ostoba. Nem az csinálkuk, amit kellene. Tehát csak a reményünk lehet, más nincs.

utolsó oldal, Mohás L.

Kapcsolódó szócikkek: Mohás Lívia
TiaRengia I

A közelmúltban az Ulpius-ház Kiadó megjelentetett egy könyvet: Szex és nyugdíj címen. […] Engem hívtak meg a könyv bemutatójára, ami mellesleg nagyon jól sikerült. Akkor derült ki számomra, hogy az Ulpius-ház Kiadóban nem tudják, ki volt Ulpius Tamás.

22. oldal Lux Elvíra: Az angolkisasszonyoktól a pszichológiáig

Kapcsolódó szócikkek: Lux Elvíra
TiaRengia I

Márpedig állítom, hogy egyetlen férfi sincs, aki azért közeledne egy lány felé, mert a lelkére kíváncsi. Egy francot. Megkívánta, tetszik neki, szeretné megkoitálni. Ma már ezt abszolút normálisnak tartom, de ifjúkoromban nem tudtam, hogy ez így van.

191. oldal Lux Elvíra, Szex és szerelem

Gitta_Bry

A szerelem a szexualitás esztétikuma. (…) Lehet ezen vitatkozni, de szerintem a létfenntartó ösztönök kielégítésére való emberi törekvés teremtette meg a civilizációt, míg a fajfenntartó ösztönből, a libidó energiájából született meg az emberi kultúra.

152. oldal, Lux E.

Gitta_Bry

Vajon miért hiszi azt a ma embere, hogy a saját énjén belül biztosíthatja önmaga halhatatlanságát? Ilyen az Amerikában divatos „önimádat társadalma”. Biztos út az emberiség kihalása felé. Mindegy, hogy hosszú szoknyában vagy miniben csináljuk, vagy nem csináljuk a gyereket. Főleg a nyugati társadalmakban divatos ez. (…) …a szexuális forradalom nem forradalom, hanem ellenforradalom volt. Ez a fajta lázadás a nemiség lényege ellen szállt harcba, eredménnyel. Napjainkban már csak örömködünk, orgazmust hajszolunk, férfi merevedési trófeákat gyűjtünk, ha kell, másfajta tabletták segítségével. Ennyi. Se házasság, se gyerek, se család, de szex nagykanállal.

126. oldal, Lux E.

Gitta_Bry

Nem igazán hiszek én a nagy szerelemben és annak boldogító vagy megváltó hatásában. Ha mégis annyira komolyra fordul az érzés, akkor talán azt is el kell fogadni és végigjátszani, amit Rómeó és Júlia tett. Akkor a halálig legyen komoly. (…) Az ember, ha szerelmes, úgy formázza a maga perszónáját, maszkját, álarcát tudattalanul, hogy a másiknak tessen. Ilyenkor nem az vagyok, aki vagyok, hanem aki a másiknak a szemében akarok lenni: a szeretett személy. És ez fordítva is igaz. Duplacsavaros becsapás.

203. oldal, Mohás L.

TiaRengia I

Az anyám isteni pofa volt. Komolyan mondom, hasonlítok rá, mert ugyanolyan energikus, agresszív volt, mint amilyen én is lettem, bár talán nekem egy kicsivel több eszem van. Ő állandóan azt mondta, hogy imádja a politikát. Mindig végighallgatta a híreket, de szerintem egy kukkot nem értett belőle. Egyszer fönn volt nálunk Pesten, akkor már volt televíziónk, és látott benne egy adást, amelyben Golda Meir, Izrael akkori miniszterelnöknője beszélt. Anyukám nézi a televíziót,és egyszer csak megszólal: „Te mondd csak, nem zsidó ez a nő?” "De anyu, hiszen ő Izrael miniszterelnöke, mi más lehetne?" Anyukám értetlenül csóválta kispolgári csökevény fejét. Ilyen nagy politikus volt az anyám, én egy adaggal még nagyobb.

26-27. oldal Lux Elvíra, Az angolkisasszonyoktól a pszichológiáig

TiaRengia I

Nekem kétszer lehet hazudni: először és utoljára. Ugyanis azt nem tudom megmondani, hogy valaki mit hazudik, de azt azonnal észlelem, ha hazudik valaki, és azzal nem lopom a drága időnket, se az övét, se a magamét. Annak fel is út, le is út.

33. oldal Lux Elvíra, Az angolkisasszonyoktól a pszichológiáig

Gitta_Bry

Bűnbak, siratófal, gyóntatószék, pszichológus. Ezek voltak az emberiség sorsfejlődésében a szemétlerakó helyek.

34. oldal, Lux E.