Beszélgetések ​a függőségről 16 csillagozás

Demetrovics Zsolttal, Máté Gáborral és Szummer Csabával
Révai Gábor: Beszélgetések a függőségről

Ne ​higgyük, hogy a különböző kormányok a maguk bölcsességében, a racionalitás és a veszélyesség szempontja alapján döntik el, hogy egy szer legális vagy illegális.
Demetrovics Zsolt

A függő a legérzékenyebb a családban, aki kimutatja azt a sok bajt, amivel a család még nem nézett szembe nyíltan.
Máté Gábor

A két legtöbb halálos áldozatot követelő, rendkívül addiktív pszichoaktív anyag egyébként legális. Úgy hívják őket, hogy alkohol és nikotin.
Szummer Csaba

Révai Gábor író interjúalanyaival olyan témát jár körül, amely szinte mindenkit érint: a függőség kérdését. Pálinka-nagyhatalom vagyunk – figyelmeztet a szerző –, miközben Magyarországon alkohol okozta májzsugorodásban mintegy ötször annyian halnak meg, mint Európa más országaiban. A kábítószer-használatot a nagy többség szigorúan elítéli, tiltja a jog is, a könyvben nyilatkozó szakemberek azonban – eltérő terápiás módszereik ellenére – a jogi tiltást egyhangúan helytelenítik.
Az… (tovább)

Révai Gábor: Beszélgetések a függőségről

Révai Gábor: Beszélgetések a függőségről Demetrovics Zsolttal, Máté Gáborral és Szummer Csabával

Érdekes és sokszor tanulságos volt számomra ez a könyv. Olyan témát dolgoz fel, amiről nem nagyon beszélünk: a függőség. Az emberek nagy részének erről a szóról a drog jut eszébe, pedig nem csak a drogok okozhatnak függőséget. Az író beszélgetőpartnereivel más függőségekről is beszélget, amik, mint pl az alkohol és a dohányzás nagyon sok mindennapi ember életében jelen vannak.
Több hasznos és sokszor elgondolkodtató dologról esett szó ebben a könyvben.

Révai Gábor: Beszélgetések a függőségről

Nem épp egy tanulmánykötet, de szimpla érdeklődésre kiváló, főleg, hogy sok nevet, elméletet is megemlít. Érdekes beszélgetések voltak a függőségről. Laikus számára igazi szemfelnyitó lehet, hogy milyen rosszul definiáljuk, kezeljük ezt a problémakört. Le kéne venni róla a tabut és nyíltan kezelni az összes drogot – főleg a legálisan beszerezhetőeket, amik sokkal nagyobb károkat okoznak, mint veszélyesebb(nek tűnő) társaik.
Ajánlott olvasmány minden érdeklődőnek. Az interjú formája egyszerű, követhető. Egyedül Révai tesz néha túl sok magánjellegű megjegyzést (a saját LSD tripje más, az teljesen rendben van, de mikor többedszer is célozgat rá, hogy van olyan közeli ismerőse, aki antidepresszánst szed – ma már az ritka, akinek nincs –, túlságosan oda nem illő személyes megnyilatkozás, amire nem voltam kíváncsi).

Patrik_Strausz>!
Révai Gábor: Beszélgetések a függőségről

Elgondolkodtato es egyedi gondolatokkal van tele.

Az utolso beszelgetopartnernel nagyon elkanyarodott a tema egy pszichedelikum-promociova, ami bosszantoan hosszura sikeredett. Szummer Csabatol le lehetett volna szedni 20-30 oldalt, helyette peldaul Mate Gabort szivesebben olvastam volna.

Ezen kivul a szerzo szemelyes megjegyzesei sokszor foloslegesen szemelyesek, erdektelenek es laikusak is.

Emellett ajanlom a konyvet, mert hasznos tudas van benne osszegyujtve.

ReadandSpeak_Blog>!
Révai Gábor: Beszélgetések a függőségről

A könyvet nagyon élveztem! Sajnos a függőség hazánkban tabutéma, de nem ebben a könyvben. Bátran ajánlom mindenkinek, pszichológusoknak, szülőknek, függőknek.

Anna_Németh_4>!

Élvezetes, hasznos, ajánlom!

Dr_Benway>!

…pszichológiai, klinikai szempontból legális és illegális szerek között nincs különbség. Nekem pszichológusként mindegy, hogy valami legális, vagy illegális, ez jogi kérdés. Az, hogy valami legális vagy nem legális, sok mindentől függ, de történetesen racionális szempontoktól, köztük a veszélyességtől, egyáltalán nem. Ez egy mítosz, amiben szeretnénk hinni. A társadalom joggal feltételezi, hogy bölcs döntések születnek, és hogy elvileg, amikor az állam, a kormány, illetve a parlament, azaz a jogi döntéshozó szerv dönt arról, hogy mi legyen legális, és mi illegális, akkor tapasztalati tények és kutatások alapján fogja ezt tenni, elsődlegesen figyelembe véve a veszélyesség szempontját, vagyis ami veszélyesebb, az legyen tiltott, ami pedig kevésbé az, legyen legális. De ez a valóságban nem így van. A veszélyességnek és a racionális szempontoknak gyakorlatilag semmi közük nincs a legalitás kérdéséhez. Hogy valami egy kultúrában adott pillanatban legális vagy illegális, lényegében csak és kizárólag tradicionális, kulturális szempontokon múlik. Csomagoljuk be így vagy úgy, tény, hogy ez világszerte morális és kulturális döntés, nem pedig racionális.

Ács_Milán>!

A szenvedély valami olyan dolog, ami viszi előre az embert.

Ács_Milán>!

(…) a függőségnek sohasem a drog az oka, hanem a fájdalom. A fájdalom pedig szerinte sokszor a gyerekkorban gyökerezik.

Kapcsolódó szócikkek: fájdalom · függőség · kábítószer, drog
Morn>!

A mobiltelefon egy eszköz. Problémás akkor lehet, ha játékot játszom rajta, méghozzá annyit, ami már problémákat okoz az életemben. Ebben az esetben ez játékfüggőség, nem mobiltelenfon-függőség. Az internetre ugyanez vonatkozik. Nem az internettől függök. Az internet egy generális dolog, egy csatorna. Függök tőle, mert bajban vagyok, ha nem tudom megnézni az e-mailjeimet, és nem tudom ellátni a munkámat. Itt jön be az a hétköznapi függőségfogalom, amiről már beszéltünk. Ha azonban pornót töltök le, és éjjel-nappal azt nézem az interneten, ami aztán negatívan kihat az életemre, már baj van. De ez nem internetfüggőség, hanem pornófüggőség. Ha napi 12 órát töltök netes online játékokkal, baj van, mert rámegy a párkapcsolatom, a családi életem, a tanulmányaim. De ez játékfüggőség, és nem internetfüggőség, Amikor állandóan szerencsejátékot játszom az interneten, nem internetfüggőségről beszélünk, hanem szerencsejáték-függőségről. A mobiltelefonra ugyanaz áll. Nagyon elterjedt dolog mobiltelefon-függőségről beszélni, pedig nem helyes, mert nem a telefon, ami problematikus, hanem az, amit a telefonommal csinálok. Ha egész nap a Facebook-on vagy egyéb közösségi oldalakon lógok, az problémás, de akkor közösségioldal-függő vagyok és nem mobiltelefon-függő. Tehát nagyon fontos, hogy elkülönítsük a csatornát vagy eszközt a függőség tényleges tárgyától.

36-37. oldal, Demetrovics Zsolt (Libri, 2016)

Morn>!

[…] A tradíció, a kultúra a, ami meghatározó. Az alkohol legális szer Európában, egyáltalán a zsidó-keresztény kultúrkörben, mert több ezer éve együtt élünk vele. Gyakorlatilag ez a mi választott drogunk ebben a kultúrkörben, és ennek megvan a maga logikája. Az alkohol elsősorban gátlásoldó hatású drog, ráadásul azokat a gátlásokat oldja, amelyeket a zsidó-keresztény kultúra a leginkább tilt. Ez történetesen a szex és az agresszió. Az alkoholhasználat pedig tradicionálisan speciális eseményekhez, az ünnepekhez, a kivételes alkalmakhoz kötődik, amikor elvileg minden az ellentettjébe fordul át, amikor lehet azt, amit a hétköznapokban nem szabad. Ezeken a speciális kulturális ünnepnapokon használjuk eredetileg ezt a tradicionális drogunkat, ami feloldja a gátlásokat, és egy kicsit szabadabbra ereszthető általa az agresszió vagy a szexualitás, egyáltalán a másik nemhez való közeledés. Az más kérdés, hogy az alkoholhasználat időközben elszabadult, és most már egyáltalán nem ezekhez a speciális ünnepi alkalmakhoz kötődik, de ettől még az alkohol a „mi drogunk”.

47-48. oldal, Demetrovics Zsolt (Libri, 2016)

Morn>!

[…] Ha csak annyit el tudok érni, hogy bejön a drogfüggő egy ellátóhelyre, és iszik egy teát; ha csak minimális kontaktusa is van az ellátórendszerrel, már az javítja a kilátásait. Befogadó jellegű intézményrendszer kell, amelyik el tudja érni, hogy valóban mindenki a maga egyéni szükséglete szerint kapjon ellátást.
A másik része az kábítószer-problémának, hogy markánsan morális problémaként értelmezzük – az alkoholt is egyébként, csak kevésbé, de a drogokat végképp –, és mivel morális problémának látjuk, azt várjuk el, hogy márpedig a függő gyógyuljon meg. Tehát sikerként csak a teljes absztinencia értelmeződik. Mondjunk még egy olyan betegséget, ahol csak ezt fogadjuk el sikernek! A betegségek döntő többségénél megelégszünk a tüneti kezeléssel, legalábbis elfogadjuk azt, hogy nem tudunk teljes sikert elérni, elfogadjuk, hogy akár egy életen át gyógyszert kell szedni, ráadásul mellékhatásokkal bíró gyógyszert, de azt mondjuk, hogy siker, mert javul a beteg életminősége, hiszen dolgozni tud, meg tud felelni a szerepeinek, nincs ágyhoz kötve. […]

52. oldal, Demetrovics Zsolt (Libri, 2016)

Morn>!

Mindenképpen meg kell keresni azokat a kompromisszumos célkitűzéseket az ellátásban, amelyek hozzájárulnak ahhoz, hogy a drogfüggők jobb minőségű életet élhessenek akkor is, ha a függőség adott esetben fennmarad. Lehet, egy idő után majd úgy dönt az illető, hogy mégiscsak megpróbálja az absztinenciafókuszú ellátást. Lehet, hogy nem. De ahhoz, hogy egyszer el akarjon menni egy rehabilitációs intézetbe, életben kell tartani. Tehát ha otthagyom az utcán, és azt mondom, csak akkor állok vele szóba, ha kijelenti, hogy absztinens akar lenni, nem biztos, hogy meg fogja érni azt a pillanatot, amikor eljut oda, hogy nyitott legyen egy terápiára.

56. oldal, Demetrovics Zsolt (Libri, 2016)

Morn>!

[Révai] Tehát nem törvényszerűen lesz abból tragédia, ha a társadalom megbecsült tagjai kipróbálnak vagy használnak drogokat.

[Demetrovics] Így van. Az orvos, aki megműt minket, valamilyen rendszerességel él a marihuánával. És ebből valóban semmi drámai nem következik. Nyilván abból igen, ha akkor is marihuánát szív, amikor épp minket műt, de hát ez az összes foglalkozásnál tiltott, és remélhetőleg nem is tesz így. Nem tudom megállni, hogy ne mondjam: egy kivételt biztosan tudok. Érdekes módon a parlamenti képviselő fogyaszthat drogot, miközben döntéseket hoz az ország ügyeiben. Számomra értelmezhetetlen egyébként, hogy egy olyan munkakörben, amelyben az ország legalapvetőbb törvényeiről határozok, fogyaszthatok olyan szert, amiről kimutatottan tudjuk, hogy elég jelentős mértékben károsítja a döntéshozási funkciót.

[Révai] Te most egy konkrét esetről beszélsz?

[Demetrovics] A parlamenti képviselőkről.

[Révai] Nem egy konkrét képviselőről?

[Demetrovics] Nem. Úgy tudom, minden parlamenti képviselő fogyaszthat a Parlamentben alkoholt.

77. oldal, Demetrovics Zsolt (Libri, 2016)

Morn>!

Először is a családnak meg kell érteni, hogy a függő nem egy elhibázott vagy züllött ember, hanem éppen ő az, aki kifejezi a család több generációra visszanyúló problémáját. Tehát a függő a legérzékenyebb a családban, aki kimutatja azt a sok bajt, amivel a család még nem nézett szembe nyíltan. […] A függő nem egy külön álló valaki, hanem a családnak az a tagja, akiben éppenséggel testet öltenek a család előtt álló kihívások. Ha tehát a család csak meg akarja változtatni a függőt, akkor elszalasztja a lehetőséget, hogy megtudja önmagáról az igazságot. Ha azt hiszi, hogy a függő a beteg. A függő csak a család betegségét mutatja ki. Ezért el kell fogadni a függőt, mint a család egyik tagját, és nem arra kell nógatni, hogy változzon, hanem hogy mi mindannyian együtt változzunk, gyógyuljunk.

90-91. oldal, Máté Gábor (Libri, 2016)

Morn>!

Olvastad a Pi életét? […] Yann Martel, aki a könyvet írta, egy interjúban úgy foglalta össze a regény alapkoncepcióját, hogy az élet egy történet: te választod meg a saját történetedet, és a történet Istennel a jobbik sztori. Obama erre küldött Martelnek egy levelet, amiben azt írta, szerinte a Pi élete „Isten elegáns bizonyítéka”.

130. oldal, Szummer Csaba (Libri, 2016)

Említett könyvek