Beszélgetések ​a függőségről 14 csillagozás

Demetrovics Zsolttal, Máté Gáborral és Szummer Csabával
Révai Gábor: Beszélgetések a függőségről

Ne ​higgyük, hogy a különböző kormányok a maguk bölcsességében, a racionalitás és a veszélyesség szempontja alapján döntik el, hogy egy szer legális vagy illegális.
Demetrovics Zsolt

A függő a legérzékenyebb a családban, aki kimutatja azt a sok bajt, amivel a család még nem nézett szembe nyíltan.
Máté Gábor

A két legtöbb halálos áldozatot követelő, rendkívül addiktív pszichoaktív anyag egyébként legális. Úgy hívják őket, hogy alkohol és nikotin.
Szummer Csaba

Révai Gábor író interjúalanyaival olyan témát jár körül, amely szinte mindenkit érint: a függőség kérdését. Pálinka-nagyhatalom vagyunk – figyelmeztet a szerző –, miközben Magyarországon alkohol okozta májzsugorodásban mintegy ötször annyian halnak meg, mint Európa más országaiban. A kábítószer-használatot a nagy többség szigorúan elítéli, tiltja a jog is, a könyvben nyilatkozó szakemberek azonban – eltérő terápiás módszereik ellenére – a jogi tiltást egyhangúan helytelenítik.
Az… (tovább)

Révai Gábor: Beszélgetések a függőségről

Révai Gábor: Beszélgetések a függőségről Demetrovics Zsolttal, Máté Gáborral és Szummer Csabával

Érdekes és sokszor tanulságos volt számomra ez a könyv. Olyan témát dolgoz fel, amiről nem nagyon beszélünk: a függőség. Az emberek nagy részének erről a szóról a drog jut eszébe, pedig nem csak a drogok okozhatnak függőséget. Az író beszélgetőpartnereivel más függőségekről is beszélget, amik, mint pl az alkohol és a dohányzás nagyon sok mindennapi ember életében jelen vannak.
Több hasznos és sokszor elgondolkodtató dologról esett szó ebben a könyvben.

Révai Gábor: Beszélgetések a függőségről

Nem épp egy tanulmánykötet, de szimpla érdeklődésre kiváló, főleg, hogy sok nevet, elméletet is megemlít. Érdekes beszélgetések voltak a függőségről. Laikus számára igazi szemfelnyitó lehet, hogy milyen rosszul definiáljuk, kezeljük ezt a problémakört. Le kéne venni róla a tabut és nyíltan kezelni az összes drogot – főleg a legálisan beszerezhetőeket, amik sokkal nagyobb károkat okoznak, mint veszélyesebb(nek tűnő) társaik.
Ajánlott olvasmány minden érdeklődőnek. Az interjú formája egyszerű, követhető. Egyedül Révai tesz néha túl sok magánjellegű megjegyzést (a saját LSD tripje más, az teljesen rendben van, de mikor többedszer is célozgat rá, hogy van olyan közeli ismerőse, aki antidepresszánst szed – ma már az ritka, akinek nincs –, túlságosan oda nem illő személyes megnyilatkozás, amire nem voltam kíváncsi).

Patrik_Strausz
Révai Gábor: Beszélgetések a függőségről

Elgondolkodtato es egyedi gondolatokkal van tele.

Az utolso beszelgetopartnernel nagyon elkanyarodott a tema egy pszichedelikum-promociova, ami bosszantoan hosszura sikeredett. Szummer Csabatol le lehetett volna szedni 20-30 oldalt, helyette peldaul Mate Gabort szivesebben olvastam volna.

Ezen kivul a szerzo szemelyes megjegyzesei sokszor foloslegesen szemelyesek, erdektelenek es laikusak is.

Emellett ajanlom a konyvet, mert hasznos tudas van benne osszegyujtve.

ReadandSpeak_Blog
Révai Gábor: Beszélgetések a függőségről

A könyvet nagyon élveztem! Sajnos a függőség hazánkban tabutéma, de nem ebben a könyvben. Bátran ajánlom mindenkinek, pszichológusoknak, szülőknek, függőknek.

Anna_Németh_4

Élvezetes, hasznos, ajánlom!

Dr_Benway

…pszichológiai, klinikai szempontból legális és illegális szerek között nincs különbség. Nekem pszichológusként mindegy, hogy valami legális, vagy illegális, ez jogi kérdés. Az, hogy valami legális vagy nem legális, sok mindentől függ, de történetesen racionális szempontoktól, köztük a veszélyességtől, egyáltalán nem. Ez egy mítosz, amiben szeretnénk hinni. A társadalom joggal feltételezi, hogy bölcs döntések születnek, és hogy elvileg, amikor az állam, a kormány, illetve a parlament, azaz a jogi döntéshozó szerv dönt arról, hogy mi legyen legális, és mi illegális, akkor tapasztalati tények és kutatások alapján fogja ezt tenni, elsődlegesen figyelembe véve a veszélyesség szempontját, vagyis ami veszélyesebb, az legyen tiltott, ami pedig kevésbé az, legyen legális. De ez a valóságban nem így van. A veszélyességnek és a racionális szempontoknak gyakorlatilag semmi közük nincs a legalitás kérdéséhez. Hogy valami egy kultúrában adott pillanatban legális vagy illegális, lényegében csak és kizárólag tradicionális, kulturális szempontokon múlik. Csomagoljuk be így vagy úgy, tény, hogy ez világszerte morális és kulturális döntés, nem pedig racionális.

Ács_Milán

A szenvedély valami olyan dolog, ami viszi előre az embert.

Ács_Milán

(…) a függőségnek sohasem a drog az oka, hanem a fájdalom. A fájdalom pedig szerinte sokszor a gyerekkorban gyökerezik.

Kapcsolódó szócikkek: fájdalom · függőség · kábítószer, drog
Ács_Milán

A gyógyszerkutatásokban sem esztétikai kérdés, hogy egy gyógyszer sárga lesz-e vagy piros, vagy kék, hogy háromszögletű vagy hatszögletű, vagy gömbölyű – ezek mögött kutatások állnak, mivel már a gyógyszer fizikai jellemzői is befolyásolják a gyógyszer hatását. Másképpen reagálunk egy sárga gyógyszerre, mint egy piros gyógyszerre.

morcos

Amíg a szülők figyelme a betegségre irányul, nem tudnak a válással foglalkozni. Nagyon gyakran megfigyelhető, hogy amint elkezdenek a gyerekre figyelni, a gyerek állapota javul, így visszaterelődik a figyelem a konfliktusra, mire a gyerek állapota megint romlik. Ez nem drogspecifikus dolog természetesen, előfordulhat más betegségeknél is, de nagyon jellemző a droghasználók családjában.

morcos

Fontos látnunk, hogy a drogprobléma mindig csak a családi rendszer tükrében értelmezhető. A korábban megbeszéltek mellett azt a kérdést, hogy miért, a család vonatkozásában is fel kell tennünk. Miért jön létre a droghasználat a családban? Mi a funkciója? Hogyan járul hozzá a családi egyensúlyhoz? Megint csak úgy tűnhet, mintha ezek ésszerűtlen kérdések lennének, de nem azok.
A drogfüggőség soha nem független attól a rendszertől, amiben létrejön, s a legfontosabb ilyen rendszer a droghasználó körül a családja. Van egy tünethordozó, egy úgynevezett identifikált páciens, ő az, akire rábökünk, hogy beteg, de valójában ilyenkor mindig a család beteg, csak valaki viseli a tünetet.

Ács_Milán

Az embernek háromféle fájdalma lehet: fizikai, lelki vagy érzelmi.

Morn

A mobiltelefon egy eszköz. Problémás akkor lehet, ha játékot játszom rajta, méghozzá annyit, ami már problémákat okoz az életemben. Ebben az esetben ez játékfüggőség, nem mobiltelenfon-függőség. Az internetre ugyanez vonatkozik. Nem az internettől függök. Az internet egy generális dolog, egy csatorna. Függök tőle, mert bajban vagyok, ha nem tudom megnézni az e-mailjeimet, és nem tudom ellátni a munkámat. Itt jön be az a hétköznapi függőségfogalom, amiről már beszéltünk. Ha azonban pornót töltök le, és éjjel-nappal azt nézem az interneten, ami aztán negatívan kihat az életemre, már baj van. De ez nem internetfüggőség, hanem pornófüggőség. Ha napi 12 órát töltök netes online játékokkal, baj van, mert rámegy a párkapcsolatom, a családi életem, a tanulmányaim. De ez játékfüggőség, és nem internetfüggőség, Amikor állandóan szerencsejátékot játszom az interneten, nem internetfüggőségről beszélünk, hanem szerencsejáték-függőségről. A mobiltelefonra ugyanaz áll. Nagyon elterjedt dolog mobiltelefon-függőségről beszélni, pedig nem helyes, mert nem a telefon, ami problematikus, hanem az, amit a telefonommal csinálok. Ha egész nap a Facebook-on vagy egyéb közösségi oldalakon lógok, az problémás, de akkor közösségioldal-függő vagyok és nem mobiltelefon-függő. Tehát nagyon fontos, hogy elkülönítsük a csatornát vagy eszközt a függőség tényleges tárgyától.

Demetrovics Zsolt (Libri, 2016, 36-37.o.)

Morn

[…] Ha csak annyit el tudok érni, hogy bejön a drogfüggő egy ellátóhelyre, és iszik egy teát; ha csak minimális kontaktusa is van az ellátórendszerrel, már az javítja a kilátásait. Befogadó jellegű intézményrendszer kell, amelyik el tudja érni, hogy valóban mindenki a maga egyéni szükséglete szerint kapjon ellátást.
A másik része az kábítószer-problémának, hogy markánsan morális problémaként értelmezzük – az alkoholt is egyébként, csak kevésbé, de a drogokat végképp –, és mivel morális problémának látjuk, azt várjuk el, hogy márpedig a függő gyógyuljon meg. Tehát sikerként csak a teljes absztinencia értelmeződik. Mondjunk még egy olyan betegséget, ahol csak ezt fogadjuk el sikernek! A betegségek döntő többségénél megelégszünk a tüneti kezeléssel, legalábbis elfogadjuk azt, hogy nem tudunk teljes sikert elérni, elfogadjuk, hogy akár egy életen át gyógyszert kell szedni, ráadásul mellékhatásokkal bíró gyógyszert, de azt mondjuk, hogy siker, mert javul a beteg életminősége, hiszen dolgozni tud, meg tud felelni a szerepeinek, nincs ágyhoz kötve. […]

Demetrovics Zsolt (Libri, 2016, 52.o.)

Morn

Olvastad a Pi életét? […] Yann Martel, aki a könyvet írta, egy interjúban úgy foglalta össze a regény alapkoncepcióját, hogy az élet egy történet: te választod meg a saját történetedet, és a történet Istennel a jobbik sztori. Obama erre küldött Martelnek egy levelet, amiben azt írta, szerinte a Pi élete „Isten elegáns bizonyítéka”.

Szummer Csaba (Libri, 2016, 130.o.)

Említett könyvek