Japán ​a Kakas évében 3 csillagozás

Réti Ervin: Japán a Kakas évében

Japán ​- ez a távoli, különös föld régtől fogva felkeltette az európai ember kíváncsiságát, s a szigetország iránti érdelődés alig csökkent az évszázadok során, legfeljebb iránya változott. Míg Marco Polo és Kolumbusz fantáziáját Zipangu mesés kincsei gyújtották fel, míg a XIX. századi Nyugatot elsősorban Japán művészete és egzotikuma vonzotta, addig a mi érdeklődésünket talán leginkább az a hihetetlenül dinamikus fejlődés ragadja meg, amelynek révén a pár évtizede még elmaradott ázsiai ország a világ ipari fejlődésének élvonalába lendült.
Réti Ervin ázsiai körutazásáról szóló riportsorozata újabb hazai alkotással hozza közelebb a magyar olvasóhoz ezt a mindmáig idegen világot. Közvetlen hangú riportjai hol Tokió színes forgatagában kalauzolják az olvasót, vagy egy modern üzemóriás csarnokaiba kísérik, hol a gyöngyhalászok csöndes öblébe vagy éppen az Expo 70 jövőt idéző csodái közé vezetik el. Miközben elidőzik a japán életforma, a hagyományok, a szokások és az egyéni… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1971

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Világjárók Gondolat

Gondolat, Budapest, 1971
272 oldal

Réti Ervin: Japán a Kakas évében

Réti Ervin 1971-ben megjelent írása a távol-keletről, súlypontban Japánról kétségtelen, hogy bizonyos tekintetben már idejét múlt. Elég, ha csak arra gondolunk, hogy megírásakor még előzetes landolási engedélyt kellett kérni a szocialista országok állampolgárainak, akik átutaztak Bangkok-on. Ma már sem szocialista országok, sem engedélykötelesség, hanem Bangkok repterének éves turistaforgalma közelíti a 100 milliót. Amikor jómagam ott jártam, mi nem Japán felé vettük az irányt. Réti Ervin azonban részletesen tudósított azokról az általa tapasztalt, eltérő kulturális hagyományokról, anmelyekkel találkozott. Ezeket felsorolni is lehetetlen, mert a lakberendezéstől a fürdőszokásokig, a teaszertartástól az étkezési hagyományokig, a szeppukutól a névviseletig sok-sok minden megjelenik ebben a kötetben, s az ember mélyen elgondolkodhat, az írásban felemlített japán gyakorlat célravezetőbb-e a lakosság számára, vagy a hazai. S kétségtelen, hogy multikultúrális létünk a bizonyíték arra, hogy már számos dolgot átvettünk és művelünk is, az ikebanától a karate-ig, a szusi-bároktól a dzsúdóig. S ha kitekintésünk nem is teljes, teljesebb lehet – s általa gazdagodhatunk –, ha elolvassuk Réti Ervin Japán a Kakas évében c. könyvét. Ajánlom!
Egyébiránt az a véleményem, hogy minden német gonosz célt szolgált, ha fegyvert fogott idegen földön a II. VH-ban, s agresszorok nem lehetnek, sem nagy emberek, sem hősök.

Bla IP>!

Nevüksincs utcák, számuksincs házak…A mondás érvényes: Az ellenség tévedjen el, a barát úgyis odatalál.

Bla IP>!

A Kobe-steak neve fogalom. A híres kikötőváros környékén harmincötezer család istállóiban tenyésztik a sötét színű vágóállatokat. Legelőt nem látnak, a szokásos takarmányon kívül rizzsel, hallisztel és sörrel etetik őket. A békésen tűrő állatokat naponta 5 órán keresztül dögönyözik, Fukuda úr porhanyó-masszázsának elvei alapján.

Bla IP>!

Az étrendben 137 halfajta szerepel. Nem számoltam utána, megelégedtem a mindig aprólékos pontosságra törekvő felvilágosítással.

Bla IP>!

A japánok „bécsi szelete” a szukijaki. A századforduló táján vált közkedveltté, amikor a húsevést egyáltalán elkezdték.(1900) Akkor ekevason sütötték, ma spirituszfőzőn. A kockányi tűzhelyet és a jól előkészített alapanyagokat a vendégek elé teszik, akik maguk sütik meg sovány szójaolajban percek alatt a vékony szeleteket. Tetszés szerint adagolják a főszereket, zöldségeket, majd egy csészéből, nyers tojás sárgájában hempergetve fogyasztják.

Bla IP>!

A tókiói napilapok bűnügyi hírei közt olvastam a szűkszavú jelentést: "Letartóztatták azt a tizenkilenc éves ifjút, aki tőrével halálosan megsebezte apját. A vizsgálóbírónak elmondta: olthatatlan vágyat érzett az ölésre. „Ha idegent gyilkolok meg – főzte vallomásához – bizonyára mérhetetlen fájdalmat okoztam volna apámnak…”
Ez az állandó választási kényszer – nem annyira a jó és a rossz, mint az illendő és a nem illendő keresztútjánál – vezet a szeppuku megértéséhez. Az erkölcsi zsákutcából az öngyilkosságban lát becsületes kivezető utat. Életét elveszti – arcát megtartja.

Bla IP>!

– Nyolc vagy 5 tatamis szobát óhajt?
A tatami 6 cm vastag, 186x93 cm-es rizsszalma gyékény egy ember fekvőhelye a japán ház területi mértékegysége. 8 vagy 5, vagy 6, négy tatamis szoba azonban elképzelhetetlen. A négy – közhiedelem szerint – szerencsétlen szám, mint nálunk a tizenhármas.

Kapcsolódó szócikkek: tatami
Bla IP>!

A japán egész napon keresztül, minden étkezése alkalmával előszeretettel fogyaszt sót. Sózott hal, sózott zöldség, zöld tea cukor nélkül, szójamártás szerepel az étrenden, édességet viszonylag keveset eszik. A mindennapos forró fürdő kiváltotta sóveszteség helyreállítja a szervezet egyensúlyát. A téli hidegben a forró víz a fűtést pótolja. A kotacu, a padlóba mélyesztett faszán-kályhácska, mitagadás, nehezen teremt barátságos időt a házban. A fürdőhelyiség ezért elmaradhatatlan tartozéka a néha széllel-bélelt japán háznak.

Bla IP>!

– S milyen fürdőt óhajtanék?
– Fürdőt egyedül, vagy kettesben? Citrommal, vagy tejjel? Hormontablettákkal, vagy vitaminnal? Masszázzsal, vagy anélkül? Porcelán-, márvány-, krómacél-, vagy fakádban? A fakád természetes illatot, vagy parfümesszenciát árasszon? Lehet szauna, török-, vagy római fürdő? Inhalálhat és kvarcolhat. Minden attól függ a nyugalom, vagy a szórakozás óráját válassza…

Bla IP>!

Tokiót nem megtekintik, hanem megszenvedik.
Tokiót nem átélik, hanem elviselik.
Tokiót nem szeretik, hanem csodálják.

Bla IP>!

Hármat tapsolok a szentély közepén. Az aprólékos szervezés semmit nem bíz a véletlenre. Halvány vonal jelzi, hová álljon a harisnyás halandó, miután lábbelijét az előtér polcaira helyezte. A tenyércsattanások visszhang hullámai ide-oda verődnek a fenséges akusztikájú teremben. Eljutnak az istenekig, hiszen e szokás célja, hogy felhívjuk és szerény személyünkre irányítsuk az égiek kegyét.