1849. október 6-án – szándékosan a bécsi forradalom és Latour halálának első évfordulóján – Aradon kivégeztek 13 honvédtisztet.
Négyüket a 25. császári és királyi gyalogezred 2. zászlóaljából alakított kivégzőosztag lőtte agyon (az osztagban büntetésből besorozott bécsi forradalmár ifjak is voltak), kilenc honvédtiszttel Franz Bott, a brnói hóhér végzett a bitón.
Magyarország és Erdély teljhatalommal felruházott ura, Haynau táborszernagy 14 tagú haditörvényszéke – tanúk meghallgatása, védők részvétele nélkül, két tárgyalás után – olyan honvédtiszteket ítélt halálra, akik a szabadságharc kitörése előtt a császári és királyi seregben tényleges tisztként szolgáltak és a szabadságharc alatt tábornoki rangot értek el, vagy önálló seregtestet vezettek.
E katonák sokban különböztek; néhányan forradalmárnak vallották magukat, mások csak esküjükhöz kívántak hűek maradni; a magyarokon kívül volt közöttük német, osztrák, horvát és szerb; kisnemes, polgár és főnemes;… (tovább)
Aradi vértanúink 8 csillagozás

Eredeti megjelenés éve: 1988
Enciklopédia 1

Kiemelt értékelések


Flow élmény ("nembíromletenni" érzés): 5
Stílus (írói): 3
Ötlet (eredetiség): 4
Tartalom (mondanivaló): 5
Hitelesség (könyv világának átélhetősége): 5
Érzelmek (ábrázolása): 4
Izgalom: 5
Rövid, ám annál megindítóbb mű. A 13 aradi vértanú életútját és halálának körülményeit mutatja be a történelmi érdeklődésű olvasóknak. A pár bekezdésből álló, rövid életrajzi összefoglalók a leglényegesebb információkat adják át az olvasóknak. Ezekből azonban nem marad ki a vértanúk utolsó órákban és percekben tanúsított hősies viselkedésnek leírása sem. Ismeretterjesztő műként szakmailag és műfajilag is tökéletes.


Ez a könyv szerintem inkább a fiatalabb korosztály számára készült. Azoknak, akik nem tudják az aradi vértanúk neveit és valami alapján meg akarják / meg kell jegyezniük őket.
Nekem nagyon tetszettek azok a szavak, mondatok, melyeket haláluk előtt mondtak ezek a férfiak.
Érdekes, hogy bár nem voltak színtiszta magyar származásúak a legtöbben, mégis mennyire magyarnak érezték magukat. Az életüket adták a hazánkért.
A könyvnek két hibája van : az egyik az, hogy nagyon rövid a másik pedig, hogy nagyon sablonos, tényleg csak egy tájékoztató füzet. Talán nem is hivatott többet szolgálni. Viszont én azért azoknak mindenképpen ajánlom, akik csak egy kis minimális ismeretet akar megszerezni az aradi vértanúinkról.
Népszerű idézetek




A hibátlan jellemű, lovagias tiszt rendkívül érzékeny volt katonai becsületére, a kivégzése előtti percekben is ama rágalmak ellen tiltakozott, melyek szerint Budavár visszavételekor az elfogott osztrák katonákkal kegyetlenkedett volna. Szavait – Tichy osztrák őrnagy, a kivégzés parancsnokának intésére – a dobok dübörgése némította el.
20. oldal , Leiningen-Westerburg Károly Gróf




Szivarozva várta kivégzését, s amikor sorra került, a latin mondást idézte: „Hodie mihi, cras tibi!" (Ma nekem, holnap neked!)
„Éljen a haza!" kiáltással halt meg.
22. oldal , Nagysándor József
Hasonló könyvek címkék alapján
- Mező István: A szabadságharc Bács-Kiskun megyei parancsnokai, 1848/49 ·
Összehasonlítás - Nagy Kálmán: Két tábornok ·
Összehasonlítás - Márkus László: Guyon Richárd ·
Összehasonlítás - Dubayné Bozsó Éva: Lepecsételt otthonok – megpecsételt sorsok ·
Összehasonlítás - Kovács István: Így élt Bem József ·
Összehasonlítás - Hermann Róbert: Mindig az elsők között ·
Összehasonlítás - Bogáti Péter: Édes Pólim! 96% ·
Összehasonlítás - Pulszky Terézia: Egy magyar hölgy emlékiratai ·
Összehasonlítás - Ordas Iván: Hadik András – A királynő tábornagya ·
Összehasonlítás - Kosáry Domokos: A Görgey-kérdés története I-II. ·
Összehasonlítás