Aszimmetrikus ​hadviselés a modern korban 1 csillagozás

Kis háborúk nagy hatással
Resperger István – Kiss Álmos Péter – Somkuti Bálint: Aszimmetrikus hadviselés a modern korban

A közelmúlt katonai konfliktusai és hadi eseményei a hadikultúrák szemszögéből vizsgálva két kategóriába sorolhatók:
– Az ún. szimmetrikus katonai összecsapások jellemzője, hogy alapvetően hasonló hadikultúrák vívnak harcot egymással.
– Az ún. aszimmetrikus konfliktusokban pedig az alkalmazott hadikultúrák jellemzően eltérnek egymástól. Tehát az jellemző rá, hogy a résztvevő felek fegyveres harcának jellege, filozófiája jelentős mértékű eltérést mutat.
Az aszimmetrikus hadviselés esetén az ortodox hadikultúra képviselői ütköznek a gerilla hadikultúra képviselőivel.
Ezek az aszimmetrikus összecsapások napjaink egyik legnagyobb kihívását jelentik. Sok szakértő szerint mindamellett, hogy a hagyományos háborúk kirobbanásának az esélye is fennáll, a jövő katonai jellegű konfliktusai elsősorban aszimmetrikus jellegűek lesznek…

Eredeti megjelenés éve: 2014

Tartalomjegyzék

>!
Zrínyi, Budapest, 2014
422 oldal · ISBN: 9789633275924

Enciklopédia 3


Várólistára tette 7

Kívánságlistára tette 8

Kölcsönkérné 1


Népszerű idézetek

Anton_Gorogyeckij P>!

Gerillaháborúban fel kell készülni arra, hogy az ellenfél nem a nyugati hadviselés szabályai szerint küzd. Az amerikai csapatok a Falludzsában található számos mecsetben (melyeket a problémák minimalizálása végett elsősorban iraki csapatok vettek be) fegyverraktárakat és IED-gyárakat találtak.

187. oldal, X. fejezet - Falludzsa, 2004 (Zrínyi, 2014)

1 hozzászólás
Anton_Gorogyeckij P>!

A legfontosabb, ami megkülönbözteti a felkelőket és a terroristákat, az a lakossági támogatás, a tömegbázis kérdése. Míg a terroristákat csak szűk szimpatizáns csoport támogatja, addig a felkelők tömegbázisát a lakosság képezi.

31-32. oldal (Zrínyi, 2014)

Anton_Gorogyeckij P>!

Felkeléshez, terrorizmushoz nem kell szegénység, elnyomás, kirekesztettség, idegen megszállás stb. Sérelmek mindig és mindenütt vannak – ezeket gátlástalan propagandával és jó pénzügyi háttérrel ki lehet használni.

135. oldal (Zrínyi, 2014)

Anton_Gorogyeckij P>!

A modern negyedik generációs hadviselők új szervezési modellt alkalmaznak: a decentralizált, önszervező hálózatok rendszerét. A hálózati szervezési modellt a biztonsági erők nehezen tudják kezelni, mert az rendkívül ellenálló minden támadással szemben. Szinte lehetetlen megsemmisíteni, mert nincs támadható ideológiai, politikai, doktrinális központja, így a legnagyobb kudarc és a legsúlyosabb veszteségek után is megmarad néhány csomópont, amelyekből újra lehet szervezni. A legkedvezőbb, amire a biztonsági erők számíthatnak, az a hálózat olyan mértékű szétzilálása, amely lehetetlenné teszi működését, de ehhez ismerni kell a hálózatot. Minden hálózatban vannak olyan személyek, akik ideológiai útmutatást adnak, különösen fontos kapcsolatokkal rendelkeznek a biztonsági erők soraiban szolgáló szimpatizánsok vagy a külföldi támogatók között, meg tudják szervezni önkéntesek kiképzését valahol a határokon túl, vagy speciális technikai felkészültséggel rendelkeznek (robbantástechnikai szakértők, számítógépes szakemberek, elektronikai szakemberek), vagy két hálózat közötti összekötő szerepét játsszák. Ezek a hálózat kulcsfontosságú csomópontjai. A hálózat feltérképezésével, e kulcsfontosságú csomópontok azonosításával és megsemmisítésével lehetőség nyílik a hálózat szétzilálására, vagy – ami még hasznosabb – a kulcsfontosságú személyek beszervezésével annak ellenőrzésére.

294. oldal (Zrínyi, 2014)

Anton_Gorogyeckij P>!

A szerző négy évet szolgált az Egyesült Államok katonai nyelvintézetében, a kaliforniai Defense Language Institute-ban. Az intézet tanárai anyanyelvi szinten beszélik az oktatott nyelveket; a tananyagot és a tankönyveket helyben dolgozzák ki. A műszaki bázis (hang- és tévéstúdió, nyelvi laboratóriumok, műholdas híradóközpont, nyomda) minden követelményt kielégít. Az éppen aktuális helyzettől függően 20-30-40 nyelvet oktatnak (az 1980-as években közel 40-et, ma 24-et). A nyelveket négy kategóriába osztják: a könnyen elsajátítható (elsősorban latin eredetű) nyelvekre 26 hét, a közepesen nehéz (német, román) nyelvekre 34 hét, a nehéz (ázsiai és szláv) nyelvekre 52 hét, a nagyon nehéz (arab és távol-keleti) nyelvekre 63 hét jut. Az oktatási program nagyon intenzív. Naponta hat óra szervezett foglalkozás; további 2-3 óra egyéni foglalkozás (házi feladatok, memorizálás, olvasás). Minden napra jut legalább egyórás szintentartó katonai kiképzés és egyórás testedzés.

300. oldal (Zrínyi, 2014)

1 hozzászólás
Anton_Gorogyeckij P>!

Paradigmaváltást előidéző tényezők Magyarországon éppannyira jelen vannak, mint bárhol Európában. A bevándorlók nem jelentenek problémát, de beilleszkedésre képtelen (vagy arra nem hajlandó), gazdasági és társadalmi zsákutcába futott kisebbség létezik. A rendszerváltással megszűnt a feszes belbiztonsági felügyelet, és az így kialakult hatalmi vákuumot a demokratikus rendőrség és igazságszolgáltatás nem tudta maradéktalanul betölteni. Ma sok esetben az erőszakra kész helyi bűnözők (bármi is legyen etnikai hátterük) egyes területek igazi urai. A válaszként létrehozott önvédelmi milíciák – és a milíciák ellen alkalmazott rendőri intézkedések – viszont megvetik egy jövőbeni potenciális konfliktus alapjait.

305. oldal (Zrínyi, 2014)

Anton_Gorogyeckij P>!

A nem állami szereplő bizonyos előnyt is élvez az állammal szemben, mert egyrészt nem köti az állami léttel járó felelősség, másrészt mert a „kor szelleme” engedékeny vele szemben. A forradalmár romantikus alak – Robin Hood, Garibaldi bekötött karral, Che Guevara távolba révedő tekintettel. Nemes céljai (szabadság, nemzeti önrendelkezés, a javak igazságosabb elosztása) nevében elkövethet súlyos atrocitásokat, manipulálhatja az információs környezetet, alkalmazhatja a legnemtelenebb eszközöket – a közvélemény mégis elnéző és megértő magatartást tanúsít (ez gyakran még az érintett állam véleményformáló elitjére is igaz). Ezzel szemben a biztonsági erők tevékenységét általában mélységes (és gyakran rosszindulatú) gyanakvás, az állam politikai vezetőinek és szóvivőinek nyilatkozatait jelentős kételkedés kísérheti.

353-354. oldal (Zrínyi, 2014)

Kapcsolódó szócikkek: Che Guevara · Giuseppe Garibaldi · Robin Hood
Anton_Gorogyeckij P>!

A felkelőknek egyetlen ügyük, egyetlen céljuk, egyetlen üzenetük volt – Khalisztán függetlensége. A kor szelleme is a felkelők oldalán volt: forradalmárok, lázadók, felkelők nem tehettek semmi rosszat a véleményformálók szemében. Elkövethettek atrocitásokat, félrevezethették és manipulálhatták a sajtót, megfélemlíthették a segélyszervezetek dolgozóit és „független megfigyelőket” – jóhiszeműségük mégsem szenvedett csorbát; magyarázatok születtek a megkérdőjelezhető magatartásukra, és a legalapvetőbb emberi normákat sértő tevékenységükre is született mentség. A véleményformálók (hírmédiumok, politikai elit és az értelmiség) az események kormánytól származó változatát (különösen, ha az a biztonsági erők egyenruháját viselő személytől származott) mindig kétségekkel fogadták, még akkor is, ha újságírók korlátlan hozzáférést kaptak.

358. oldal (Zrínyi, 2014)

Anton_Gorogyeckij P>!

Mint Izrael tapasztalta a gázai műveletek során, a hírmédiumokat csak a nem állami szereplők manipulálhatják büntetlenül: amit a riporterek kénytelenek voltak panasz nélkül elfogadni a Hezbollahtól 2006-ban, az mélységesen felháborította őket 2008-ban Izrael részéről.

373. oldal (Zrínyi, 2014)

Anton_Gorogyeckij P>!

A nem állami hadviselő leghatékonyabb eszköze az üldöztetés és áldozati státus hangoztatása, a valós és valótlan sérelmek felnagyítása. E narratívát nagyon jól szolgálják a civil áldozatok, ezért aztán a nem állami hadviselő habozás nélkül élő pajzsnak használ polgári személyeket. A radikális iszlám harcosai számára ez nemcsak harceljárás, de ideológiai cél is: járulékos veszteségek előidézésével és világgá kürtölésével próbálják a maguk oldalára állítani a hívőket – többnyire sikerrel.

374. oldal (Zrínyi, 2014)


Hasonló könyvek címkék alapján

Babos László – Papp Tamás: A modern kor háborúi és csatái
Számvéber Norbert: Páncélosok a Dunántúlon
David Autere: Máglyatűz
Ungváry Krisztián: Budapest ostroma
John Keegan: A parancsnoklás álarca
Richard Freiherr von Rosen: Páncélostiszt
Carl von Clausewitz: A háborúról
Kertész István: A görög-római hadművészet fejlődése
Kristó Gyula: Az Árpád-kor háborúi
John Keegan: Maszk – A parancsnoklás álarca