Ars ​Mathematica 4 csillagozás

Rényi Alfréd: Ars Mathematica Rényi Alfréd: Ars Mathematica

Rényi Alfréd írásainak gyűjteményét találjuk meg a kötetben.
Többek között a Dialógusok a matematikáról, a Levelek a valószínűségről és a Napló az információelméletről című írásokat.
Rényi Alfréd XX. századi magyar matematikus, jelentős eredményeket ért el a valószínűségszámítás és a számelmélet terén.
Matematikai munkássága mellett remekül értett a matematika népszerűsítéséhez.
Írásai rendhagyó formában, például klasszikus tudósok fiktív levelezésébe vagy görög filozófusok dialógusaiba ágyazva ismertetik meg a matematika eredményeit, fogalmait közérthetően az olvasóval.

A következő kiadói sorozatokban jelent meg: Elvek és utak Magvető · Magyar tudósok Typotex

>!
Typotex, Budapest, 2005
326 oldal · ISBN: 9637546588
>!
Typotex, Budapest, 2005
326 oldal · ISBN: 9789637546587
>!
Typotex, Budapest, 2005
326 oldal · ISBN: 9639548588

2 további kiadás


Várólistára tette 7

Kívánságlistára tette 4


Kiemelt értékelések

Bla IP>!
Rényi Alfréd: Ars Mathematica

Rényi Alfréd ars poétikája az Ars matematika. Megértem. Magam is rajongtam érte gyermekként, jól is ment. Jártam a "Kis Matematikusok Baráti Köré-be, amelynek nyomán sikerült megnyernem a középiskola I évfolyamán a Fazekas Gimnázium matek versenyét. 300 Ft-volt a jutalom – 1969-et írtunk! Aztán egyre inkább a humán tárgyak felé vonzódtam, bár jártak a Középiskolai Matematikai lapok. Thíry tanárnő biztosan többet várt tőlem. Nem láttam valahogy értelmét, bár eszemmel tudtam, hogy az alkalmazott matematika nélkül nemigen működnek a tudományok. A főiskolai és egyetemi szintű alkalmazott matekon épp hogy átcsúsztam. Nem érdekelt a maxi-min, és a mini-max, s azóta nem is volt rá szükségem, nagybiztonsággal állíthatom, hogy már nem is lesz. Megmaradtam a józan paraszti ész logikai szintjén. Minden tiszteletem Rényi Alfrédé, meg Erdős Pálé, Babai Lászlóé, Lovász Lászlóé, le a stesszerrel előttük, ahogy egykor Matyi bátyám mondta…
Rényi hitvallása nagyon őszinte, nagyon meggyőző!

2 hozzászólás

Népszerű idézetek

Bla IP>!

Sokan borzadással tekintenek a bonyolult matematikai képletekre és a matematikust holmi bűvészféláének tekintik, úgy érzik, hogy a matematika valamiféle „boszorkányság”, amit a be nem avatott nem érthet meg.

11. oldal

Bla IP>!

Már régóta tervezem e munka megírását. Néhány hónappal ezelőtt végre hozzájutottam, de félbe kellett szakítanom, mert idecitáltak Rómába, az inkvizició elé. Amióta itt vagyok, még ahhoz sem jutottam hozzá, hogy egy sort leírjak. Pedig semmire nem vágyom úgy, minthogy befejezzem ezt a munkát, amelyben összefoglalom mindazt, amit a mozgásról tudok. De nagyon félek, hogy nem fogom tudni befejezni. Még ha győztesen kerülnék is ki ebből a harcból, amelybe belekényszerítettek, ez pirrhuszi győzelem volna, ha nem maradna már erőm a tervezett munka befejezésére.(Galilei)

109. oldal

Macsfecs >!

Az oberolfachi Matematikai Intézet könyvtárában a könyvtár látogatóit a következő szellemes figyelmeztetéssel kérik fel arra, hogy a könyveket tegyék vissza a saját helyükre: „Ne feledje el, hogy a szomszédos elemek felcserélései a teljes szimmetrikus csoportot generálják!”

321. oldal - A fák matematikai elméletéről (Typotex, 2005)

Macsfecs >!

Rényi később így magyarázta választását: – Atlantis rejtélyét akartam megoldani. Hamar rájöttem, hogy ez a geofizika ismerete nélkül lehetetlen. A geofizikában viszont a matematika nélkül reménytelen a helyzetem. – Így jutott el a matematikához, és az többé nem eresztette.

7. oldal - Előszó (Typotex, 2005)


Hasonló könyvek címkék alapján

Sain Márton: Nincs királyi út!
Szénássy Barna: A magyarországi matematika története
Alexits György: Bolyai János világa
Szabó Árpád: A görög matematika kibontakozása
Simonyi Károly: A fizika kultúrtörténete
Arthur Koestler: Alvajárók
Mosóczi András: A gondolkodás forradalma
Simon Singh: A nagy Fermat-sejtés
Birtalan Győző: Óriáslépések az orvostudományban
Alex Bellos: Alex Csodaországban