Az irodalom elmélete bizonyos értelemben az első és az utolsó nagy irodalmelméleti összefoglaló munka. Mint alapvető rendszerező kézikönyv hatalmas szakmai ismeretanyagot ölel fel az általános irodalomtudomány, az irodalomtörténet-írás módszertanának története, az irodalomelemzés és az irodalomelmélet köréből,egyben első szisztematikus összefoglalása az irodalomtudomány történetének is. R. Wellek és A. Warren műve az irodalomtudomány modern korszakának egyik legjelentősebb munkája, amelyben a formalizmus és a strukturalizmus legfontosabb tételei (vagy inkább: kérdésfeltevései) mellett megtalálhatók a 20. század első felének számtalan, iskolába nehezen sorolható teoretikus, irodalomtörténeti, műelemző munkájának tanulsága is.
Az irodalom elmélete 10 csillagozás

Most olvassa 3
Várólistára tette 2
Kívánságlistára tette 2

Kiemelt értékelések


Még az egyetemen kellett elolvasni. Nem a tananyaghoz használtam, egyben daráltam le az egészet, és szerintem, bár nyilván nem egy kalandregény, igen érdekes, alapos, jó könyv. Sajnos már kevésre emlékszem belőle, egyszer újra el kellene olvasni. Nem állítom, hogy mindennel egyetértettem, amit írt, de az biztos, hogy amikor az ember kikerül a gimnáziumból, és az egyetem elején elolvastatják vele ezt a könyvet, egy merőben új irodalomszemlélettel, irodalomelmélettel találkozik. Komoly szakirodalom, de olyan, amit érdemes elolvasni magában is, minden egyéb indíttatás nélkül.
Népszerű idézetek




Kétségtelen, hogy van együttműködés a költészet és a zene között, de a legnagyszerűbb költészet nem törekszik a zene felé, a legnagyszerűbb zene pedig nem szorul szavakra.
11. fejezet - 187. old.




Szélesebb értelemben azonban a mítosz mindazon névtelen szerzőjű történeteket is jelenti, melyek eredetről és elrendelésről szólnak: azokat a magyarázatokat, amelyeket a társadalom tár fiataljai elé arról, hogy miért van a világ, miért cselekszünk így vagy úgy, vagyis azokat a nevelő célzatú képeket, amelyek az ember természetét és rendeltetését ábrázolják.
193. oldal, 15. fejezet - Kép, metafora, szimbólum, mítosz
Hasonló könyvek címkék alapján
- Robert Brustein: A lázadás színháza I-II. ·
Összehasonlítás - Somlyó György (szerk.): Szonett, aranykulcs ·
Összehasonlítás - Buda Attila – Nemeskéri Luca – Pataky Adrienn (szerk.): „…mi szépség volt s csoda” ·
Összehasonlítás - Alföldy Jenő (szerk.): Irodalmi fogalomtár A-Z ·
Összehasonlítás - Milan Kundera: A regény művészete 86% ·
Összehasonlítás - Kovács Endre – Szerdahelyi István: Irodalomelméleti alapfogalmak ·
Összehasonlítás - Süpek Ottó: Szolgálat és szeretet
·
Összehasonlítás - Hász-Fehér Katalin: „…hogy kegyed észre nem vette, csodálom” ·
Összehasonlítás - Bajza József: Válogatott művei ·
Összehasonlítás - Zsávolya Zoltán: Elágazó ösvényen ·
Összehasonlítás