Asterix, ​a Gall (Asterix 1.) 76 csillagozás

René Goscinny: Asterix 1. – Asterix, a Gall René Goscinny: Asterix 1. – Asterix, a Gall René Goscinny: Asterix 1. – Asterix, a Gall

Julius Caesar meghódította Galliát, ám egyetlen egy kis falu még mindig ellenáll a megszállóknak, hála egy különleges erőt kölcsönző varázsitalnak. Asterix, Obelix és barátaik napjai békésen telnek egészen addig, amíg a rómaiak el nem rabolják Panoramixot, a druidát, hogy megtudják tőle a főzet titkát. A légionáriusok látszólag túlerőben vannak, de amikor Asterix beveti legfőbb fegyverét, a csavaros eszét, mégis az ő hajuk áll égnek…

Asterix, a gall hős címmel is megjelent.

Eredeti megjelenés éve: 1961

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Móra Fun Móra

Móra, Budapest, 2015
48 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789631198300 · Fordította: Bayer Antal · Illusztrálta: Albert Uderzo
Egmont-Hungary, Budapest, 2010
48 oldal · ISBN: 9789636295530 · Fordította: Bayer Antal · Illusztrálta: Albert Uderzo
Egmont-Pannónia, Budapest, 1989
48 oldal · ISBN: 9630272911 · Fordította: Bíró János · Illusztrálta: Albert Uderzo

Ákos_Tóth IP>!
René Goscinny: Asterix 1. – Asterix, a Gall

Klasszikus alapmű, az első Asterix történet. Sztorija talán a rajzfilmes feldolgozás miatt közismert, irtó sokat láttam, és itt is él minden, az Asterix és Kleopátra kapcsán tett kijelentésem: a képregény kvázi forgatókönyve a rajzfilmnek, képi világa és karakteralkotása száz százalékban megegyezik. Mégis van néhány apró részlet, ami itt még nincs száz százalékban kiforrva: Obelix mellékszereplő, ráadásul az ábrázolása nem végleges, bánatos képe nagyon idegen későbbi, klasszikus önmagától. Vele szemben Asterix végig viszi a hátán a sztorit. Mivel egy komplett karakter bemutatása ez, nagy hangsúlyt kap csavaros esze, ami fontosabbnak bizonyul, mint a varázsital által neki kölcsönzött erő. Panoramix is sokkal szigorúbb, rigolyásabb öregembernek tűnik, mint azt később megszokhattuk. Nem mellesleg Ideafix sem jelenik meg a színen, ám Hangjanix igen, és ráadásnak még zenélni is hagyják a történet során!

A fenti apróságok okán egy fél csillagot leveszek a füzetről – sajnos Obelix fan vagyok :)

Mesemondó I>!
René Goscinny: Asterix 1. – Asterix, a Gall

Klasszikus. Rémlik, hogy olvastam ebben a formában régebben is, de a szöveg az újdonság varázsával hatott. Régészként külön jókat kacarásztam rajta, és a nevek fordításai továbbra is zseniálisak (bár néhány klasszikus hiányzik, mint pl. Csodaturmix a druidára). Gyerekkorom óta szeretem Asterixet, de felnőtt fejjel is élmény :)

gab001 P>!
René Goscinny: Asterix 1. – Asterix, a Gall

Ha képregény, akkor Asterix. Annak idején láttam a mesét, így halványan emlékeztem a történetre. Egy első részhez méltóan megismerhetjük a főszereplőt, a környezetét és az életét befolyásoló tényezőket. Minden a varázsfőzet körül forog, bár Asterix csavaros esze is legalább akkora kincs. Mindez igényes kiadásban.

Molymacska P>!
René Goscinny: Asterix 1. – Asterix, a Gall

Elkezdtem az Asterixeket az első résztől és kicsit szomorú lettem, mert ezt a történetet már láttam vagy olvastam. Emellett ez még annyira korai, hogy még nem is annyira kifejlett minden. Magát az univerzumot nagyon szeretem, és emiatt a nosztalgiafaktor itt is megvolt, de a folytatások remélem ennél is jobbak lesznek.

Razor P>!
René Goscinny: Asterix 1. – Asterix, a Gall

Végre sort keríthettem első Asterix képregényemre. A történet ismerős volt már a rajzfilmből, de ezt leszámítva is jól szórakoztam, különösen a magyar nevek jól sikerült fordításain (Cubairum :D). A rajzolás még kicsit kezdetlegsebb, de a legtöbb karakter már a később ismert formájában bukkan fel.
Egyetlen apró negatívumot tudok csak említeni: a tördelés itt-ott kicsúszott a szövegbuborékokból, ami egy második kiadás esetén különösen szemet szúr.

Dark>!
René Goscinny: Asterix 1. – Asterix, a Gall

Rómaiak, gallok, vaddisznók, druida és egy kis varázsital. Kb. ennyi kell egy vicces történethez. A célnak tökéletesen megfelelt: kórházban léleknyugtatónak nem kell ennél jobb :D

lin_da>!
René Goscinny: Asterix 1. – Asterix, a Gall

Hihihi, hát ez nagyon jól esett :)
Nagyon szuperek a képek, jó pofa a párbeszéd, csak kár, hogy ilyen rövid.
Köszi az élményt @Hanaiwa !!!

Quator>!
René Goscinny: Asterix 1. – Asterix, a Gall

Az első rész a sorozatból, klasszikus szereplőkkel és a jól ismert világ"gall", a megvalósítás is kellően viccesre sikeredett.

Röviden a cselekmény: :)
Egy római kém kerül a gall faluba, lesz még ebből sok galiba!
Nő a szakáll, mint a gomba, Csodaturmix a titok nyitja!

mohapapa I>!
René Goscinny: Asterix 1. – Asterix, a Gall

A legelső Asterix-füzet. Időrendben is, meg az általam olvasottak közül is. Ha jól emlékszem az Újvidéken kívül először az Alfa magazinban jelent meg, sorozatokban. Faltam. Szerintem a mai napig a legjobbak között van, még mindig röhögök, ha olvasom. Az a jelent a varázsitalba való eperrel, azon mindig szakadok… :-)

Érdekes volt viszont nézni a rajzokat. Semmi értékítélet vagy esztétikai finomkodás, csupán, ahogy mostanában több Asterix-történetet olvastam, így jobban feltűnt, hogy bizony a rajzoknak volt evolúciója, vannak változások. Hangianix például egész más, mint a későbbi füzetekben.

Csuda jól ki lettek találva ezek a figurák, a hangvitel és az alapállás, pompás ez a felütés!

amanda888 P>!
René Goscinny: Asterix 1. – Asterix, a Gall

Gyermekként olvastam utoljára Asterix-et, bár bevallom, a történetekből nem igazán maradt meg semmi. Ami azért jó, mert egyszerre volt nosztalgikus és újszerű a képregény. Nagyon jókat mosolyogtam a karaktereken, a neveiken, a káromkodásokon, lábjegyzeteken.
Rövid, frappáns, élvezetes, abszolút nem volt bugyuta a történet. Remek kezdőkötet, ami meghozta a kedvem a többi részhez is.

Tigrincs>!

– Mi történt, ó, Caius Bonus?
– Belebotlottam a szakállamba, ó, kretén!

shadowhunter1975 P>!

– Légy üdvözölve, Testvér! Nálunk itthon vagy! – (Hasarengazfix, maga a nagyfőnök)
– Av…izé…. Jó napot! ( Caligula Minus, alias Caliguliminix, gallnak álcázott római kém)
– Dallal üdvözlöm a vendéget…. (Hangjanix, a bárd)
– Inkább nézd meg a tölgyfán, hogy ott vagyok-e! (Panoramix, druida)

15. oldal (Móra, 2015)

Joby>!

Kiverte a fejükből a fogakat s a latint. (Mától ehetnek zselatint)

Tigrincs>!

(Caius Bonus Centurio:) Évek óta ostromoljuk a gallokat, de most már heccelnek is minket! A mai provokáció minden határon túlmegy! Ha képesek egyedül jönni négy ellen, az már nem ér!

Kasztór_Polüdeukész >!

Krisztus születése előtt ötvenben járunk és a térképen egy legyő-
zött Galliát látunk. Gyenge mint a harmat, ezért római gyarmat. Az
egész? Nem! Tán beteg a római farkas, kibabrál vele néhány gall
talpas! A közeli helyőrségben ( Kisrombus, Visibus, Crampus,
Hubertus) bizony az élet nem habostorta…

Itt a csodafőzet…
S bár nem hat, csak időleg'
kinek ebből egy adagot adok,
akit megüt, egy darabig dadog.

Ha Kornyikálfix – a bárd – dalol, népe nem szívesen
húzná ki egy bárd aló. Tehetségét csak egy ember
ismeri el, s ez ő maga… De ha hallgat, vidám cimbora.

4. oldal Néhány derék gall...

Na te,
kivagy? ( Asterix, a gall)

Én? Calig… Hm Caliguli-
minix. Lutécia a hazám,
szabira mentem lazán.
Már csak fél út volt a cél
és köztem, mikor
rómaiakba ütköztem. (Caligula Minimanus, a gall kém)

Asterix sorozat · Összehasonlítás