A ​lélek szenvedélyei 1 csillagozás

René Descartes: A lélek szenvedélyei René Descartes: A lélek szenvedélyei

René ​Descartes, a modernitás bölcselete kimagasló úttörőjének életében megjelent utolsó filozófiai műve, egy hercegnőnek írt és egy királynőnek felajánlott ragyogó értekezés A lélek szenvedélyeiról, a szerző hírneve és a téma általános kedveltsége folytán kiemelkedő szerepet játszott a kartézianizmus elterjedésében. A kis könyvecske, amely szerzője halála előtt alig néhány hnappal jelent meg Amszterdamban és Párizsban, sokak szerint Descartes egész filozófiájának legérettebb alkotása, filozófiai végrendelete, a nagy francia gondolkod bölcsességre vonatkozó nézeteinek végső szintézise.
Amikor életünk talán legfontosabb mozgatórugóit, a szenvedélyeket illetően a „régieknél” néhány elszórt morális természetű megjegyzésre bukkanhatunk csupán (Platón dialógusaiban, Arisztotelész etikáiban és Retorikájában, a sztoikusoknál stb.). a „kortárs” skolasztikus és neosztoikus rendszerezési kísérletek pedig száraz, csaknem követhetetlen fogalommagyarázatokban merülnek ki, igazán üde… (tovább)

>!
218 oldal · ISBN: 9789632365213 · Fordította: Dékány András
>!
Ictus, Budapest, 1994
190 oldal · ISBN: 9638514132 · Fordította: Dékány András

Most olvassa 1

Várólistára tette 5

Kívánságlistára tette 13


Népszerű idézetek

szöszmösz I>!

A Bánatban azt figyelhetjük meg, hogy az érverés gyenge és lassú, s mintegy bilincseket érzünk a szív körül, melyek szorítják, valamint jégdarabokat, melyek megfagyasztják és hidegüket átadják a test többi részének; s hogy eközben néha mégis jó étvágyunk van és érezzük, hogy a gyomor nem mulasztja el kötelessége teljesítését, feltéve, hogy a Bánatba egyáltalán nem keveredik Gyűlölet.

96. oldal (C cikkely)

szöszmösz I>!

Az Örömben azt figyelhetjük meg, hogy a pulzus egyenletes és gyorsabb, mint általában, ám nem olyan erős vagy olyan nagy, mint a Szeretetben;és olyan kellemes meleget érzünk mely nem csupán a mellkasban lakozik, hanem szétárad a test valamennyi külső részébe is a vérrel, mely bőségesen árad; és eközben néha elveszítjük az étvágyunkat, mivelhogy az emésztés a szokásosnál kevésbé jól működik.

95.-96. oldal (XCIX. cikkely)

szöszmösz I>!

Mint ahogyan a Nevetést sem a legnagyobb Örömök okozzák, úgy a könnyek sem a túlzottan nagy Bánatból erednek, hanem csupán olyanból, amely közepes, és valamilyen Szeretet- vagy Örömérzés is kíséri vagy követi.

112. oldal (CXXVIII. cikkely)


Hasonló könyvek címkék alapján

Jacques Derrida: Bitangok
Auguste Comte: A pozitív szellem
Charles Fourier: A négy mozgás és az általános rendeltetések elmélete
Michel Foucault: A modernség politikai-filozófiai dilemmái, a felvilágosodáson innen és túl
Paul Ricoeur – André Lacocque: Bibliai gondolkodás
Simone de Beauvoir: A második nem
Bruno Latour: Hibrid gondolkodás
Luc Boltanski: A kritikáról
Gabriel Cohn-Bendit – Daniel Cohn-Bendit: A baloldali radikalizmus
Henri-Pierre Jeudy: Tárgy nélküli kommunikáció