Az ​avignoni tánc 4 csillagozás

Holbein életének regénye
Renate Krüger: Az avignoni tánc

Ifj. ​Hans Holbein német festő Dürer és Grünewald mellet az északi reneszánsz legnagyobb mestere, minden idők egyik legkiválóbb arcképfestője volt. Renate Krüger az ő életét, munkásságát idézi fel ebben a regényben. Jóllehet maga az életrajz nem tartozik a legváltozatosabbak, a legizgalmasabbak közé, Holbein alakja és tevékenysége mégis rendkívül érdekes történeti és művészeti körülmények közepette formálódott és vált maradandóvá. Holbein augsburgi születésű volt, de munkássága Bázelhoz és Londonhoz kapcsolódik. Bázelban az európai humanizmus kimagasló alakjai tartoztak baráti köréhez, például Rotterdami Erasmus. Első londoni tartózkodása idején Morus Tamás vendége volt, később az angol udvar kedvelt festője. Renate Krüger regénye plasztikus irodalmi ábrázolása Holbein képzőművészetének és nem utolsósorban személyes sorsának, illetve e kettő összefonódásának. Élményszerűen, lebilincselő cselekménnyel, pontos lélektani elemzéssel tárja fel egy-egy műalkotás – például az európai… (tovább)

Eredeti cím: Der Tanz von Avignon (Ein Holbein-Roman)

Eredeti megjelenés éve: 1969

Corvina, Budapest, 1973
218 oldal · keménytáblás · Fordította: Körber Ágnes

Renate Krüger: Az avignoni tánc Holbein életének regénye

Holbein életének rövid regénye. Ebben az időszakban azonban nagyon sok minden történt: reformáció, reneszánsz, a tudományok újjászületése, a racionalitás elfogadása. Holbein már nem kap megbízást szentképek festésére. Új utat keres. Köztudott, hogy rideg természetű ember volt, aki a könyvből életre, és nemcsak ő, hanem a korabeli városok piactere, polgárságának otthona is. Nem pörögnek az események, van idő arra, hogy ismerőseinkké váljanak a szereplők, megszerethessük, vagy elutasíthassuk őket. A képek születése során követhetjük a festő életének egyes szakaszait. A történetben jelentős szerepet kap Erasmus, Paracelsus és Morus Tamás. Renate Krüger hitelesen, hozzáértőn, mégis regényesen, érdekesen mutatja be az adott történelmi kort, kulturális, művészeti háttérrel.

verity777

Renate Krüger: Az avignoni tánc Holbein életének regénye

Engem halálra idegesített, hogy jelen időben van írva.

Virágszépe

Holbein meghajol. Thomas Morus megmutatja a királynak az arcképet.
– Teringettét! – kiáltja Henrik, és feláll. – Nagyon jól eltalálta. Gyere közelebb, festő!
Kis szemével behatóan nézi Holbeint.
– Sohasem tudtam, hogy a németeknek ilyen jó festőik vannak. Azt mondták nekem, hogy Németországban csak eretnekek és sörfőzők élnek.

163. oldal (Corvina, 1973)

Virágszépe

Tudom, hogy a pénz megköthet, rabszolgává tehet! Sok ilyen rabszolgát ismerek, nem ők a példaképeim!
De a pénz szabaddá is tehet. Ezt is tapasztaltam. Nem kell meghajolnom a gazdagok előtt. Nem kell piacon kínálnom az árumat. Nyugodtan dolgozhatok, nem kell attól félnem, hogy a gyors munka következtében a képeim rosszak lesznek.

177. oldal (Corvina, 1973)