Egy ​szót se szólj! 105 csillagozás

Rena Olsen: Egy szót se szólj!

Rena Olsen nagysikerű pszichológiai thrillerében, melyet a BookPage a 2016-os év regényének jelölt mystery kategóriában, egy fiatal nőnek szembe kell néznie a kétségbeejtő kérdéssel: mi van, ha mindaz, amit életében normálisnak és igaznak gondolt – nem volt az?
Clara Lawsont egy pillanat alatt szakítják ki megszokott életéből, fegyveresek rohanják le az otthonát, ahol férjével lakik. Az utolsó, amit – miközben elhurcolják – férje szájából hallhat: ne mondj nekik semmit!
A fiatal írónő első regénye, mely a nemzetközi gyermekkereskedelem és a prostitúció világát mutatja be, pontosan olyan dühös kiáltás a nők alávetettsége ellen, mint A lány a vonaton vagy Fiona Barton Az özvegy című regénye.
Letehetetlen, rabul ejtő thriller, egy ismeretlen és fékezhetetlenül vad világból.

Eredeti mű: Rena Olsen: The Girl Before

384 oldal · ISBN: 9786155638480 · Fordította: Gömöri Péter

Clara Lawson · Connor Calhoun

Lénaanyukája P
Rena Olsen: Egy szót se szólj!

Valahogy az utóbbi időben nem egyezek a közízléssel, tehát ez az értékelésem nem lesz mérvadó, de azért is leírom.
Ez a könyv még jó is lehetett volna, ha nem ilyen bugyuta, csöpögős és hihetetlen. Ugyebár nem lövöm le a poént azzal, hogy van egy emberkereskedő banda, aki gyerekeket rabol, és azzal kezdődik a könyv, hogy jól lebuknak. És itt kezdődnek a hibái a könyvnek spoiler. Aztán van a főszereplő csaj, aki bent busong a kóterban, mert elszakították a palijától, aki azt mondta, nem mondhat semmit. Nem is mond, csak kesereg. Egy darabig. Aztán olyan villámgyorsan megvilágosodik, hogy láttam lelki szemeim előtt, ahogy világít a villanykörte a feje fölött. Ez aztán a pálfordulás!
Meg itt vannak a kiscsajok fogvatartásának körülményei. Na jólvan, mint a mesebeli királylányok, hát nem tudom elképzelni, hogy elrabolt kislányokat ilyen körülmények között tartanának fogva, hagyjuk már. spoiler És itt a legnagyobb kérdés spoiler
Ja, egyébként két idősíkban pörög a sztori, a mostban és az azelőttben, a most szépen lineárisan halad előre, az azelőtt meg rohadtul össze-vissza megy, igazából bármelyik azelőtt odatehető bármelyik most mögé.
Szóval ez a könyv nagyon nem jól mutatja be a gyermekprostitúció sötét világát, mert az sokkal feketébb ennél a fidres-fodros lányregénynél. Pedig nagyon vártam a fülszövegben leírt fékezhetetlen és vad világot, de csak egy kalap kakát kaptam a nyakamba. Habár a Lány a vonaton említésénél igazán a fejemhez kaphattam volna. A végéről ne is beszéljünk, annyira boldogság lett addigra, hogy majdnem lehánytam a könyvet.
Úgy érzem, ez az értékelésem nem kerül be a januári Merítésbe, keresnem kell egy jó könyvet most már.

Rena Olsen: Egy szót se szólj!

A rendőrök azáltal, ahogy lerohanják Clara otthonát, nemcsak az ajtót, hanem az élete minden szeletét is szétverik. Ebben a pszichológiai összefüggésben, amikor egy nő megszokott életét összetörik, egy pusztító kérdéssel kell, hogy szembesüljön: Mi van akkor, ha minden, amit eddig úgy gondolt . . ? A kezdés után azzal a feltevéssel merültem bele a könyvbe, hogy a sötétben fogok tapogatózni, és majd fokozatosan megpróbálom összeilleszteni az igazságot. Meglepetésemre, nem így történt. Ehelyett az írónő szinte azonnal rávezetett, hogy mi folyik a háttérben. A múlt és a jelen között, a fejezettől fejezetig tartó állandó váltás hasznos információkat szolgáltat, és meghatározza a történet ütemét, feloldja Clara „törött” életének rétegeit. A történet előrehaladtával, egyre többet tudunk meg múltjáról, megismerjük hátterét, ezáltal könnyebb megérteni cselekedeteit, és imádkozni minden olyan magasabb hatalomért, hogy ez nehogy megtörténjen a mi kis világunkban. Egy gondolatigényes érzelmi hullámvasút, és ez az a fajta bélfúrás, amit a könyv által érdemes megismerni, függetlenül attól, hogy milyen kellemetlen és szívszorító. Milyen szembeszegülő mechanizmusok merülhetnek fel a puszta szükségszerűségből, és hogyan reagálhatnak ezekre a mechanizmusokra és az általuk kifejlesztett világképre? Mivel a könyv titkai annyira szorosan összefonódnak a központi ábrázolásával, nem fogom megbeszélni veletek a történet tényleges fejlődését. Azt kívánom, hogy mindenki tapasztalja, meg, ahogy a puzzle darabjai lehulltak a szemem előtt. A befejezés biztosan kiszámítható volt, de spoiler – (Talán szeretted Clarát, de Clara már nem létezik.)

Niko_oka
Rena Olsen: Egy szót se szólj!

Egy téma, egy történet és egy írónő (!), ami/aki mellett nem lehet szó nélkül elmenni.
Elég sok megrázó történetet olvasok nap mint nap, és nem mondom, hogy nem érintenek érzékenyen a brutalitások, de az emberkereskedelem -különösen a gyermekrablás- a gyengepontom. Ha csak fél szívvel is belegondolok abba, hogy bármi hasonló történhet a családommal, tombol a lelkem. El sem tudom képzelni, hogyan lehet így élni. És bármilyen „problémamegoldó”, megható véget ér egyik-másik ilyen történet, sosem lehet igazán happy end. Ahogy drága nagyanyám mondaná: „A baj már megesett!” Minden tiszteletem azoké, akik képesek ilyen sebekkel talpra állni, és normális mederben folytatni vagy újraalakítani az életüket.
Ami a történetvezetést illeti: nekem pont így volt jó. A múlt-jelen vàltakozása csak fokozta feszült kíváncsiságomat, bár a múltban való időrendbeli ugrálás néhol bosszantott. Bőven lehetett volna még húzni ezt a történetet, mégis épp csak annyit kapunk belőle, ami egy pillanatra kielégíti a kíváncsiságunkat – szinte láttam magam előtt, ahogy az oldal végén felém intve buzdít az írónő: kövessem tovább. Kiválóan lavíroz a rossz, a jó, valamint a szürke zónák között, gondolkodásra késztet, tükröt mutat.
Úgy érzem, ez a történet még sokáig velem marad…

Könyvmolyok_Világa
Rena Olsen: Egy szót se szólj!

Vannak a könyvek, vannak a jó könyvek, vannak a nagyon jó könyvek és vannak azok a könyvek, amelyek nem eresztenek. Rena Olsen könyve ilyen ! Olyan érzelmeket , legfőképpen felháborodást és dühöt váltott ki belőlem, amire csak kevés könyv volt eddig képes, pedig jócskán átlag feletti az olvasottságom. De ez a történet odavágott. Voltak napok, amikor egyszerűen képtelen voltam kezembe venni , pedig nagyon is tudni szerettem volna mi lesz a folytatás. És , hogy miért ? Mert a történet akár rólam is szólhatna. Vagy a hugomról. Vagy a legjobb barátnőmről. Vagy bármelyikünkről. És nem egy valótlan sztori, hanem nap mint nap megtörténik gyerekekkel. Főszereplőnk Diana, akit hat ! évesen elrabol egy házaspár és új nevet : Clara és új életet adnak neki. Pontosabban elveszik tőle a régi, boldog életét. Clara egy hatalmas házban találja magát ahol még nagyon sok sorstársa van. Lányok , fiúk vegyesen. Mindenkinek meg van a feladata és az előre megírt jövője. A lányokat férfiak számára képezik ki. Lesznek azok akiket egy tehetős , jóval idősebb kliens megvásárolhat és onnantól azt tehet vele amit csak akar, és lesznek akiket naponta többször is megvásárolnak és azt tehetik velük amit csak akarnak…. Borzasztó az egész!!!! A zsigereimben éreztem az egész szörnyűséget. Az elrabolt gyerekeket nem csak a családjuktól, az emlékeiktől fosztották meg, de még attól az érzéstől is, hogy valaki szomorú az eltűnésük miatt, ugyanis aljas módon azt hazudták nekik, hogy a szüleik megunták őket és eladták az őket most nevelő embereknek. Emberek! Ezek nem azok! Még a saját fiúkból, Glen-ből is egy erkölcstelen mocskot neveltek. Ő viszi ugyanis tovább apja halála után a boltot. Remekül át is alakul az addigi érzékeny kamaszfiú egy érzéketlen , arogáns valamivé. Clara nagyon szép és nagyon okos lány, már elrablásakor is egyértelmű volt mindkettő. És emellet még nagyon jó szíve is van. Nagyon szereti a gyerekeket és nagyon ért a nyelvükün. Így remek segítsége lesz Mamának a lányok kiképzésében. Mivel ilyen nagyszerű , ezért valami nagyszerű sorsot is szánnak neki, nevezetesen majd egy általuk nagyszerűnek talált / értsd: hatalmas összeget hajlandó fizetni a lányért / kliensnek adják. Csakhogy homok kerül a gépezetbe. Glen és Clara egymásba szeret. És ez hiba! Elszöknek, de megtalálják őket és vissza is viszik mindkettőt a birtokra. Nem részletezem mit kapnak ott. De sikerül Glennek megegyezni Papával , hogy hogyan tudja megvásárolni Clarát és lehet immáron az övé a lány. És Clara megkapja álmai férfiját. ! Na ilyen álomférfitól mentsen meg minden nőt az ég! Mert Glen eleinte valóban kedves, aztán már nem mindig kedves. És amikor nem kedves, akkor ideges, és amikor ideges akkor le kell vezetnie valakin a feszkót és az legtöbbször Clara. Elég egy rossz kérdés, aztán már az sem kell, hogy rossz legyen az a kérdés…Szóval szegény lány folyamatosan kapja az ütéseket. A legszörnyűbb, hogy mindvégig azt hiszi ez a normális, ez a szerelem. Ugyanis Claranak fogalma sincs mi a normális és mi nem az . Hat évesen elveszített minden kapcsolatot mással, csak ez a közeg maradt neki és amit itt hallott , látott, mindent igaznak és jónak vélt. Aztán amikor lebukik a bűnbanda akkor az megváltozik. Egy terápián lassan felnyílik a szeme és akkor rájön, hogy minek volt részese. Hány életet tettek tönkre és hány élet már soha nem lesz megjavítható. Clara összetörik. És a többit olvassátok el ! Lapról lapra követhetjük, hogy milyen dontéseket hoz az immár 23 éves nő akinek az elmúlt 17 év egy hazugság volt. Végtelenül szomorú dolgokra derül fény! és mondom az a döbbenetes számomra , hogy bármelyikünk is lehetne a szereplője. Hiszen Clara sem volt buta és pontosan tudta, hogy nem ülhet be idegen autóba, de mégis sikerült átverniük, hiszen csak egy kislány volt..
Nagyon ajánlom mindenkinek aki bírja a fajsúlyos témájú könyveket!!! Engem a abszolúte megérintett !!

Az Írónő, képzett terapeuta. A könyv profi pszihológiai tanulmány amatőröknek egyértelművé téve számomra, milyen fontos egy jó szakember.
Nagyon köszönöm 21. század Kiadónak , hogy elolvashattam és hogy ilyen könyvek egyáltalán kiadásra kerülnek.! Mert kellenek az ilyen könyvek !!!

Bettina_94 I
Rena Olsen: Egy szót se szólj!

„Az Egy szót se szólj! c. regény tele van titkokkal és kérdésekkel, emellett szinte minden sorát részvét, fájdalom és megrökönyödés övezi.”

Rena Olsen: Egy szót se szólj!

Rögtön az elején szembesül vele az olvasó, hogy miről fog szólni a történet, és aztán szépen lassan kirajzolódik minden aljas tett és kegyetlenség.
Clara, a fiatal nő mesél a vele történtekről, és közben zajlik a jelenben is a cselekmény.
Clarával olyasmik történtek, amik elfogadhatatlanok, számára viszont teljesen normális dolgok voltak ezek. Az értékrendje eltorzult azáltal, ahogyan kisgyermekkorától nevelték. spoiler https://moly.hu/idezetek/879348
Ahogy kiszakítják ebből a beteg környezetből, lassanként rájön, hogy nem volt az boldogság amit ő annak vélt, és egyre erősebb benne az érzés, hogy ő is rosszat tett, nem csak szenvedője volt az eseményeknek.

webmoly
Rena Olsen: Egy szót se szólj!

Még keresem a szavakat. Megdöbbentő történet.
Bár fikció, de sok esetben tudjuk, sajnos ezt az élet is írhatja.
Egy emberkereskedő banda 6-10 éves kor között rabol lányokat és fiúkat, akiket különböző módszerekkel átnevelnek.
A regény a történet végén kezdődik, és onnan a jelennel párhuzamosan világítja meg Clara lelki fejlődését.
A thriller a maga történetén keresztül betekintést ad az emberkereskedelem, a nők bántalmazása, a prostitúció és a maffia kegyetlenkedéseibe, mindezt egy finom, kulturált, több nyelvet beszélő, maximálisan szervilis gyönyörű fiatal lány történetén keresztül.
Igazán figyelemre méltó alkotás. Mindvégig lebilincselő marad és teljesen a hatása alá kerülünk.

Zanit
Rena Olsen: Egy szót se szólj!

A téma miatt annyira szerettem volna, hogy jó legyen! De sajnos nem jött össze. Az olvasás elején be-bevillant A pillangók kertje, de ez gyorsan tova is tűnt, ugyanis az egy mesterien megírt könyv, ez meg nem.
Az ugrálás az időben rettenetesen zavaró. Nem csak múltról és jelenről van szó, hanem a múltban bolyongunk összevissza, minden rendszer nélkül. spoiler
Nekem nem tűnt pszichológiai thrillernek, inkább drámának, aki izgalmakra vágyik, messziről kerülje el ezt a könyvet.

ValerinLanz P
Rena Olsen: Egy szót se szólj!

Nehéz dolgom van ezzel a könyvvel. Az elején azt hittem, jól le fogom csillagozni, mert utáltam Clarát, nem értettem a viselkedését, a modorát. De aztán a kötet felétől spoiler sokkal jobban érdekelt, és vártam, hová fog fajulni ez az egész.
A témához természetesen közöm sincs, de valahogy elhiszem, hogy a Clarához hasonló nők így viselkednének. Mert mondta is, hogy neki az volt a természetes spoiler, és hogy mennyire nehéz volt elfogadnia, hogy márpedig ez nem normális. Hogy márpedig Glen, Mama és Papa gonosz, sőt, mindhárom maga volt az ördög. spoiler
Nagyon tetszett a hivatalos szervek hozzáállása, bírtam, amikor Connor néha kijött a sodrából. :)
Ez igazából egy nagyon durva történet, váltott szemszögekkel, ami lassan adagolja az információkat, és mi is Clarával együtt raktuk össze az egészet az elejétől a végéig. Becsülöm a kitartásáért spoiler

Dawn_Silver I
Rena Olsen: Egy szót se szólj!

Nekem nagyon tetszett, bár elég szélsőséges regény. Nehéz el dönteni, hogy a főszereplő áldozat vagy bűnös, vagy mindkettő. Tetszett, hogy a múltban is játszódik, és apránként kirajzolodott Clara borzalmas élete. Glent és a szüleit nagyon gyűlöltem. De azért én is elgondolkodtam, hogy alakulhatott volna a két fiatal élete ha másképp nevelkednek. De akkor nem lett volna könyv. :)

mate55

Ha megbántottunk valakit, a lelkét sokkal inkább meggyógyítja az egyenes beszéd és az őszinte bocsánatkérés, mint egy pár fülbevaló.

Kapcsolódó szócikkek: Connor Calhoun
mate55

Az csöppet sem normális, ha az embert megütik. Akkor sem, ha az illető szeret téged. Nem, az ilyesmi elfogadhatatlan. Egy egészséges kapcsolatban nem fordulhat elő fizikai erőszak.

Kapcsolódó szócikkek: erőszak
tmezo P

– (…), ha elég hosszú ideig győzködnek valamiről, előbb-utóbb szinte bármelyikünk elhiszi.

mate55

Éppen Daisy haját fésülgettem, amikor valaki berúgja a bejárati ajtót.

Kapcsolódó szócikkek: Clara Lawson
tmezo P

– Amióta csak az eszemet tudom, mindig azt hittem, hogy a szeretet mindent jóra fordít. De a tegnapi csoportos terápián azt mondták nekem, nem helyes, ha valakit megütnek azért, mert hibázott. De hát én ezt egész életemben helyesnek gondoltam! Hogyan lehet akkor, hogy ami nekem normális, másnak nem az?

Kapcsolódó szócikkek: Clara Lawson · szeretet
Anarchia_Könyvblog P

A zsebemből előhúzok egy doboz gyufát, amelyet az imént vettem el a kandallópárkányról, és a ruhákból nemsokára már csak egy kupac füstölgő hamu marad. Épp úgy néznek ki, mint amilyennek én érzem magam, kiégettnek, összeaszottnak, súlytalannak és jelentéktelennek.

tmezo P

– (…) attól, hogy valaki rosszat tett, még nem szűnik meg az iránta érzett szeretetünk. A külső szemlélő számára nagyon egyszerű, hogy bárkiről felületet ítéletet mondjon, vagy rásüsse a rosszaság bélyegét, vagy elhiggye, hogy az illető maga a jóság, (…).

Kapcsolódó szócikkek: Clara Lawson
braunniki

Minden egyes választásunk számos tényező bonyolult összhatásának az eredménye.

Kapcsolódó szócikkek: Clara Lawson · választás