Életbajnokok 2 csillagozás

Reményik László: Életbajnokok

Reményik ​László több mint tíz esztendje vesztette el látását. Élete, írói munkássága nem csupán az akaraterő és a hit diadala, hanem példamutató is: egészségesnek és betegnek, látónak és nem látónak egyaránt. Hiszen az adott lehetőségeken belül törekszik a teljességre. Harmóniában van tehát önmagával, s a világnak is akar használni. Ezért írta meg a két évvel ezelőtt megjelent Akik a sötétben is látnak című kötetét, melyben különböző korú és foglalkozású nem látók vallanak önmagukról. S ezért készült az Életbajnokok című kötet is, amely tágabb ölelésű: érzékszerv, mozgásszervi, mentális problémákkal küszködő és szervtranszplantált emberek beszélnek helyzetükről, mindennapjaikról. Más-más sorsok, mégis azonosak. Mert a könyv szereplői megtalálták önmagukat, munkájukat, a szenvedéllyé vált sportolást, hivatásukat. Vagy éppen alkotnak, mint a kötetet illusztráló, szép festményeket és grafikákat készítő Doszkocs Zsuzsanna. Egyszóval teljes életet élnek a szűkebb, betegség korlátozta… (tovább)

Hungarovox, 2002

Gáborr_Nagy>!
Reményik László: Életbajnokok

Megrázó, felkavaró, elgondolkodtató könyv. Minden fejezet 1-1 fogyatékkal élő története, életükről, küzdelmeikről, talpraállásukról. Megismerkedhetünk vak, siket, szervátültetett, végtaghiányos emberekkel, sportolókkal, akiknek élete szinte egyik napról a másikra változott meg. Sok erőt lehet meríteni ezekből az optimista történetekből.
Hangoskönyvben hallgattam, néha bizony futkosott a hátamon a hideg a döbbenettől és a részvéttől. Egy-két helyen viszont még vicces is.

Kasztór_Polüdeukész>!

Mennyi értelme van az ember életének? Fogas kérdés, nem vitatom. Talán annyi, amennyit ki tud hozni belőle saját maga és mások épülésére. Adja magát a kérdés: Mitől van az, hogy ha összevetjük a Föld
összes lakóját – vagy mondjuk csak a nagyjából hasonló egészségi állapotúakat – egyesek kevesebbet, míg mások többet tudnak kezdeni magukkal? Ember legyen a talpán, aki kimerítő feleletet ad erre. Nem
szégyellem bevallani: sohasem koptatta zsebemet a bölcsek köve. Nem is baj. Élettapasztalatom mondatja velem: a kitűzött, távoli cél eléréséig vezető rögös úthoz feltétlenül szükség van akaraterőre. Ezért a
tevékeny embert mindig is a céltudatos törekvés fogja jellemezni.

Nem hiszem, hogy bárkit is helyes lenne mindenben példaképnek tekinteni. Önmagunk személyiségének megalapozásához és fejlesztéséhez célravezetőbbnek tartom, ha saját, belső értékeinkre és
adottságainkra támaszkodva vágunk neki a nagybetűs Életnek.

Magabiztos léptekkel haladunk a felhőtlen valóságban. Ám a derült égből villám sújt a lábunk elé. Megtorpanunk. Az addig békésnek mutatkozó életfolyam egyszeriben tajtékos, kezelhetetlen árrá dagad
körülöttünk. Ilyenkor kell hitet és erőt merítenünk a szemünk előtt fakadó forrásokból. A példa ereje annál hatásosabb, minél meglepőbb közegből származik. Általa megerősödve képesek leszünk újra
harmonikus tájjá formálni vihar tépázta környezetünket. Ha valaki úgy érzi, hogy – még a fő áramlat kellős közepén is – stabil lábakon áll az életben, és ezért már most köszöni szépen az egészet, nem kér belőle
egy cseppet sem, annak halkan súgom: olvasson el még néhány oldalt!

ELŐSZÓ (pdf)

Kasztór_Polüdeukész>!

Kétlábú emberként sohasem élhettem volna át azokat az örömöket hegymászás közben, mint így. Láttam egy dokumentumfilmet a tévében. Egy vak fiút tanítottak meg siklóernyővel repülni. Előbb az oktatóval
együtt ugrott le a szikláról, majd idővel maga próbálkozott a feladattal. A földről rádión, távirányítással segítették a vakmerő legényt, aki a lebegésen kívül mást nemigen érzékelhetett. Amikor közel ért a
talajhoz, jól láthatóan kalimpálni kezdett lábával a levegőben. Szerencsésen ért földet, és ekkor a kamera kíváncsi optikája ráközelített. Olyan öröm ült ki az arcára, amit egy látó ember sohasem élhetett volna
át a levegőben.

VOLT EGY ÁLMOM (pdf)

Kapcsolódó szócikkek: siklóernyő
Kasztór_Polüdeukész>!

Már az utolsó csepp könnyet is kitöröltem a szememből. Szétnéztem magam körül, és azt láttam, hogy kerekes székbe kényszerült emberek tevékeny közössége vesz körül. Ha nekik ez megy, miért ne
sikerülhetne nekem is? – és adtam rá egy évet magamnak.

A TELJES JOGÚ ÉLETÉRT Szekeres Pál (38 éves) (pdf)