Aincrad (Sword Art Online 1.) 6 csillagozás

Reki Kawahara: Sword Art Online 1. – Aincrad

In the year 2022, gamers rejoice as Sword Art Online-a VRMMORPG (Virtual Reality Massively Multiplayer Online Role Playing Game) like no other-opens its virtual doors, allowing players to take full advantage of the ultimate in gaming technology: NerveGear, a system that allows users to completely immerse themselves in the game world by manipulating their brain waves to create a wholly realistic gaming experience. But when the game goes live, the elation of the players quickly turns to horror as they discover that, for all its amazing features, SAO is missing one of the most basic functions of any MMORPG-a log-out button. Now trapped in the virtual world of Aincrad, their bodies held captive by NerveGear in the real world, users are issued a chilling ultimatum: conquer all one hundred floors of Aincrad to regain your freedom. But in the warped world of SAO, “game over” means certain death-both virtual and real…

Yen Press, New York, 2014
248 oldal · ISBN: 9780316371247 · Illusztrálta: abec

Alice_and_the_White_Rabbit>!
Reki Kawahara: Sword Art Online 1. – Aincrad

Azt hiszem számomra az SAO mindig a gyors megnézős, gyorsan elolvasós kategóriába tartozik, vagy 10x jobban élveztem a light novelt mint az animét magát, voltak dolgok, ami az animébe nem lehetett benne mivel a szereplő belső gondolatai voltak, sokkal tömörebb és kevésbé nyálas is. :)
Valamint, fontosnak érzem megjegyezni, hogy nem minden disztópia fantasy és ez igaz fordítva is, de ez mind a két kategóriába beletartozik.
Aki látta az animét mindeképp olvassa el ezt is. :)

Janus>!
Reki Kawahara: Sword Art Online 1. – Aincrad

Mikor nekiálltam, óriási lendülettel ugrottam neki ennek a könyvnek. A light novelek iránti érdeklődésem (ami még most is tart) akkoriban kezdett elkezdődni. Érdekes módon pont a SAO-nak álltam neki elsőnek, annak ellenére, hogy azokból az animékből, amik light novel alapján készültek, pont a SAO a legkevésbé kedvencem. A könyv minőségben pont olyan, mint az anime.
Néha még jobb is. Például az, hogy az egész E/1-ben lett elmesélve, és Kirito nagyon jópofa narrátor. Komolyan, néha Percy Jackson érzésem volt.
Mivel interneten egy kis keresgélés után meg lehet találni magyar fordítással, a Percy Jackson rajongóknak ajánlom ezt a regényt, még akkor is, a minőségben bőven alulmúlja azt.
Az a leghatározottabban zavart, hogy a fogalmazás mennyire primitív. Mintha kisgyerekeknek szólna, de nem nekik szól, mert gyakran elég durva is tud lenni. Alig van leírás, ami van, az is tőmondatokban, …-okkal és !-kel teleszórva, a hatásvadászatot hatványozva.
De akkor legalább a párbeszédek lennének jól megírtak, ha már a leírásokat nem sikerült… de kokrétan, egy-két mondatnál kínosan éreztem magam.
Annyira kínosan nyilvánvaló, hogy ez a light novel CSAK azért készült el, mert hátha egyszer anime is lesz belőle…
Tele van animés jelenetekkel. Tudjátok, az animében benne van az a jelenet, amikor Kirito „teljesen véletlenül" (hogyne) megfogja Asuna mellét. Ez a jelenet konkrétan le van írva a regényben. Betűről betűre a jelenet benne szerepel a könyvben!
Ehhez kapcsolódik – bár ez nem a light novel hibája –, hogy milyen eszeveszett unalmas volt úgy olvasni, hogy kb másodpercről másodpercre ugyanaz történt, mint az animében. A BGS után arra számítottam, hogy a SAO anime készítőibe is szorult bármi kreativitás, de ezen ne akadjunk fent.
Ja nem. Van két nagy változtatás.
Az egyik a light novelre nézve kínos, a másik az animére. Az utóbbit említem meg először, ugyanis a light novelben nyoma sincs Yui-nak, és ezért a teljes papás-mamás ki van hagyva. Hál' Istennek, hogy ki volt hagyva.
De ami borzasztóan zavart a light novelben, az az, hogy Asuna mennyire random bukkan fel. Tudjátok, hogy mikor bukkan fel először a light novelben? Mikor Kirito elejti a ragu-nyulat, és Asuna megfőzi neki, tudjátok melyik részre gondolok. Asuna ott bukkan fel először a könyvben. Régi ismerősként üdvözli Kiritot, holott szegény olvasónak a leghalványabb fingja sincs róla, hogy ki ez és mi célt szolgál.
Nincs benne Asuna és Kirito első találkozása, nincs benne a közös nyomozás, vagy a közös beszélgetés Liz-zel, és az közös alvásra a fa alatt is csak visszautalás szintjén bukkan fel.
Ezért Asuna és Kirito szerelme még indokolatlanabb, fölöslegesebb és unalmasabb, mint az animében. Asuna pedig borzasztóan idegesítő. Az animében különösebb bajom nem volt vele (azt leszámítva, hogy néha MENNYIRE úgy viselkedett, mint egy hatéves kislány, és mennyire nem volt olyan, mint egy alvezér… amúgy fun fact, Asuna az animében egy nagyon erős karakterként indul, de egy pár rész után, azután, hogy szerelembe (és ki tudja mi másba még) esik Kirito által (nyelvtanilag helytelen magyar mondatok, támadás!), utána borzasztóan visszfafejlődik, és inkább lesz – mint mondtam – egy kislány, mint egy erős harcos. Egy szóval: azokban az epizódokban, amiket a light novelből dolgoztak fel, azokban Asuna visszafejlődik, és azokban pedig, amit a forgatókönyvírók írta, sokkal erősebb. Amúgy lehet, hogy hülyeséget mondok, mivel a következő kötet egy novelláskötet. A borító alapján a Silica-sztori fel lesz dolgozva, és ki tudja mi még, úgyhogy ez lehet, hogy az egész hülyeség, amit leírtam.)
A harcjeleneteket két sorban intézi el, de – el sem hiszem – a sztori mégsem kapkodik. Ez borzasztó nagy negatívum volt az animénél, hogy az anime nem bírt ülve maradni a seggén és úgy kapkodott, mint a rohadt élet. A light novelnek emberi sebessége volt.
Kirito, mint mondtam, nagyon jó főszereplő. A mellékszereplők közül (alig van) egyedül Klein volt szimpatikus, pedig őt kifejezetten nem szerettem az animében.
Összességében azért kapja meg a 3,5 csillagot, mert eleinte nagyon tetszett, meg az élményért, mert mégiscsak ez volt az első light novel, aminek nekiálltam.
Azért vannak olyan dolgok, amik mind az animében, mind a light novelben borzasztó nagy hiba. Például, hogy Kiritot és Asunát milyen elképesztően erőssé teszi. Ők jelenleg egy számsor egy programban! Ergo spoiler
Igazából nem mondanék a végére semmit sem. Pontosan tudjátok, hogy el akarjátok-e olvasni. Ha nagyon szeretitek a SAO animét, akkor mindenképpen olvassátok el, ha valami Percy Jackson stílusúra vágytok, akkor ajánlom, de egyéb esetben nem hiszem, hogy megéri.
Talán majd elolvasom a folytatást. Mivel tudom, hogy miket fogok látni a következő kötetekben (jön a minden-cseszett-lány-szerelmes-Kiritoba-dolog, meg a saját-húga-is-szerelmes-Kiritoba-dolog, meg a másik-programozó-majdnem-megerőszakolja-Asunát-dolog. Így, hogy most láttam az animét, sok értelme nincs.)
Most úgyis a Kimi no Na wa fanfictionnek akarok nekiállni (ami regény hosszúságú, úgyhogy én annak is veszem). Utána meg szerintem a BGS light novel 2.kötetével folytatom. Na az, egy remek light novel volt. A SAO meg jóindulattal is közepes.

anubys P>!
Reki Kawahara: Sword Art Online 1. – Aincrad

Az anime egyáltalán nem tetszett, de azért azt gondoltam, adok neki egy esélyt. És milyen jól tettem. Teljesen élvezetes volt, jó az író stílusa, könnyed, olvasmányos, gyorsan „csúszós” az egész. És még rengeteg van belőle. Csak remélni tudom, hogy a tizensokadik kötetre sem fogy majd el a lendület.

Sword Art Online sorozat · Összehasonlítás