Vanek ​úr Párisban (Vanek úr 2.) 6 csillagozás

Rejtő Jenő (P. Howard): Vanek úr Párisban

A ​Vanek úr Párizsban csak 1986-ban jelent meg, sok-sok évvel a szerző halála után, éppen ezért nem teljesen alaptalan a feltételezés, miszerint nem kész regényről van szó, hanem csak egy félig elkészült kézirat publikálásáról. Ezt az elképzelést támasztja alá a történet kidolgozatlansága, valamint az a tény, miszerint talán ez a legkevésbé Rejtős darab az életműben – tudtuk eddig. A jelen kiadás igazán különleges, hiszen az eredeti gépiratot tartalmazza, ami soha nem jelent meg korábban. Történt ugyanis, hogy a hajdani eredeti gépiratból (aminek egyik példányát amúgy Rejtő összetépte) kettő készült, és Rejtő egykori titkárnője az épen maradt változatot beköttette… a példány pedig Kiss Ferenc magángyűjtőhöz került. A kiadvány e példány reprint kiadása, a szöveg pedig értelemszerűen különbözik az ismertté vált (csonka) változattól. A titkárnő visszaemlékezése: „Én a folyamatos diktálásra emlékszem, soha nem szakított félbe, és nem állt le korrigálni. Nem jegyzetelt előre, a… (tovább)

Megjelent Vanek úr Párizsban címmel is.

Szépmíves Könyvek, Budapest, 2018

Rejtő Jenő (P. Howard): Vanek úr Párisban

Zseniális! Ezzel a szóval tudom leírni a könyvet.

Rejtő Jenőről beszélünk, aki számtalan krimivel ajándékozott meg minket, hiszen a legtöbb regényében minden megvan, ami egy jó gyilkossági sztorihoz szükséges: hulla (egy vagy több), számtalan szálon történő, néha érthetetlen kavarodás, majd a legvégén a zseniális feloldozás és leleplezés.

Ebben a könyvben nem a szokott módon jutunk el a bűntény megoldásához: két, teljesen eltérő szemléletmódú részben kapjuk meg. A történet első felében A tizennégy karátos autó főhőse Gorcsev Iván (akarom mondani: Gorcseff) kalandjait követhetjük nyomon, míg a második felében egy hazánkból kiszakadt honfitársunk párizsi viszontagságain (és szemszögén) keresztül jutunk el a krimi kiteljesedéséig, majd csattanójáig.

De lássuk, miért is hívtam ezt a könyvet zseniálisnak!
– A kiadó érdeme, hogy az eredeti, a korábbitól mégis eltérő gépiratot nyomták újra, tehát Rejtő valódi, nyers, szerkesztetlen és korrektúrázatlan stílusát ismerhetjük meg.
– úgy emlékszem, sehol máshol nem keverte Rejtő az E/3 és E/1 stílust egy regényen belül. A könyv első fele a hagyományos E/3-ban íródott, míg a második fele E/1-ben, „saját” szemszögből. Mégis egy történetről van szó.
– a könyv előbbi kettőssége Rejtő egy korábbi regénye, a Párisi front című írása miatt alakult így. Ez utóbbi ráadásul a könyv része (utolsó harmada-negyede), tehát elolvasható a forrásregény is! Ezért hálás vagyok a kiadónak! Érdekes látni, ahogyan a korábbi írásának negyedét (a szereplőket és bizonyos helyzeteket) átemelt a Vanek ur Párisban második felébe, majd teljesen újra gyúrta, más szerepeket osztott ki, a történet is abszolút eltérő lett, mégis egybeforrt a fő történetszállal. Összességében tehát bár egy alapról induló, mégis két regényt kapunk a könyvben.

Ami gyanús nekem, hogy valószínűleg a Vanek ur Párisban regénye az előbb említett, A tizennégy karátos autó népszerűségének nyomására készült el, ugyanis a főszereplő érdekes karakterfejlődésen ment át: a bohókás és zöldfülű fiatalemberrel jó pár évvel később találkozunk újra a sivatagban, távol a gyermekétől, feleségétől, no és persze Vanek úrtól. Bár ez utóbbi szereplő lett a címadó, itt is erősen hatásvadásznak tűnik a cím, mert valójában csupán mellékszerepet kap. Bár való, hogy a két eltérő részt a személye fogja össze, mint szereplő.

A könyvben számomra sok helyen kuszák voltak a szálak, nem lettek eléggé kifejtve, részletezve, hogy épp ki mit mond, mit csinál, vagy hol is tartunk? Viszont ezt betudtam a nyers szövegnek, amit végül nem tisztázott le sem kiadó, sem szerkesztő, hanem a családi és antikváriumi örökségeken keresztül jutott el az olvasóig. Tény, hogy ez a kiadás eltér a korábbitól, pár részletre tényleg fény derül, illetve egyes helyeken jókat kacagtam, de a korábbi kiadás letisztázottsága miatt az a verzió talán érthetőbb volt a hiányosságai ellenére is. A korabeli, nyers szöveg miatt az olvasás kicsit nehezen ment, de egy idő után magába szippantott a majd száz éves írásmód.

Az öt csillagot azért adtam, mert egy remek ritkaság, igazi, zamatos műkincs, ami nem elsősorban csak könyv vagy regény, hanem a hajdani vázlat újraközlése, ráadásul egy olyan romantikus, életszagú kisregénnyel lett kiegészítve, amit korábban nem olvashattam (Párisi front). Ez utóbbi máris a szívembe lopta magát a 20-as évek megpróbáltatásával, nyomorával, felemelkedésével, nosztalgiájával, valamint büszke romantikájával. Imádtam!

Mike_Menders IP

Ha egy nő hazudik, csal, bünőző, gyilkos, tébolyult, züllött még nem a legrosszabb.
Hát akkor mi a legrosszabb ?
Ha mást szeret! Az a legrosszabb!
Azt nem lehet kibírni. Az elviselhetetlen. Az befejezett, mint a halál. Nincs kiengesztelés. Mert mást szeretni nem bün, tehát megbocsáthatatlan.

184. oldal közepe

Mike_Menders IP

Valamennyien bemutatkoztunk és természetesen beleszerettünk. De ezt nem lehetett közölni vele.

178. oldal közepe

Mike_Menders IP

Sába királynője az asztalnál ült és borotválkozott.

Mike_Menders IP

Mai postával feladta a kért könyveket és ugy érzi, hogy jól kiválogatta azokat, amelyek egy oroszlánvadászt érdekelhetnek :
Macuaulay : A Keresztes Hadjáratok és Oroszlánszivü Richárd.
Thaine : Az ifju Dickens oroszlánkörmei.
Ozendovszky : Kié a világ nyersanyagának oroszlánrésze ?
Kuprin : Cári Tisztek Orosz lányok./Szinmü/
Asztronomiai Évkönyvek : Földünk, a Vizöntő és az Oroszlán jegygyébe./Külön értekezés a Fiastyukról./
Nem hiszem, hogy Ön baromfira is vadászik, de kár lett volna ezért megcsonkitani a szép könyvet.

28. oldal első fele

Mike_Menders IP

– Csak az a kérdés, hogy van-e köztetek olyan, aki már megverte a feleségét?
Sokan jelentkeztek.
– Én már az öcsém feleségit is megvertem,- mondta a kantinos szerényen, mert sosem volt hetvenkedő természetü.
– Egy, kettő, három, négy, öt… meg te kettötszámitsz a sógornőddel, az hét. Ti vörösbort fizettek, mert az okai vagytok mindennek, ami Gorcseffel meg a Királynővel történik. A felháborodás vihara zudult Donaldra. Különösen a kantinos részéről.
– Nem szórakozásból verem én a nőket, hogy fizessek érte ! – kiáltotta idegesen.

12. oldal alja és 13. oldal felső része

Mike_Menders IP

– Én,- mondta Bahumir, a nyeregjavitó,- egyszer éjszaka, láttam az égen Allah unokaöccsét, zöld lovon. Az sokkal nagyobb csoda volt, mint hogy a rumi kutyák pofoznak. Ilyen eset már máskor is előfordult… Szerintem még velem is.

77. oldal alja

Mike_Menders IP

Az ujabb szökevények között a legcsudálatosabb volt a két Delivette testvér, akik sitalpakkal jelentek meg a Szaharában, azzal, hogy ők szökevények.
Sitalpakkal ! A Szaharában !
Végül be kellett a sitalpak jogosságát, tekintve, hogy a két járőr az Atlasz legmagasabb csúcsáról menekült és nem volt bólond felszerelését otthagyni, mert akkor egy évvel többet Sóznak rájuk.

84. oldal alja

Mike_Menders IP

Annyi bizonyos volt, hogy ez a távoli négylábú nem iszkol sántitó ügetéssel, mint a hiénák, nem domború a háta, mint a sakálnak, el mégis csak valami elsétált borjú féle.

54. oldal közepe

Hogy hívják?
– A marabú bágyadtan mondta :
– Ibn Abu Ben…..
– Csak nem akarja ujra felmondani a verset.-kiáltotta Sába és Gorcseff.
– Figyelmeztetem – mondta Donald erélyesen,- magát ne hívják ugy, hogy nekünk a bemutatkozás miatt itt kelljen bevárni az esős évszakot.

47. oldal teteje

Mike_Menders IP

Távolról, mindenfelől megérkeznek a hiénák, mindég tudják, hogy hol van valami népünnepély, szokatlanul nagymérvü főzés, sütés…

74. oldal közepe