92. legjobb klasszikus könyv a molyok értékelése alapján

Az ​elveszett cirkáló (Piszkos Fred 1.) 677 csillagozás

Rejtő Jenő (P. Howard): Az elveszett cirkáló Rejtő Jenő (P. Howard): Az elveszett cirkáló Rejtő Jenő (P. Howard): Az elveszett cirkáló Rejtő Jenő (P. Howard): Az elveszett cirkáló Rejtő Jenő (P. Howard): Az elveszett cirkáló Rejtő Jenő (P. Howard): Az elveszett cirkáló Rejtő Jenő (P. Howard): Az elveszett cirkáló Rejtő Jenő (P. Howard): Az elveszett cirkáló Rejtő Jenő (P. Howard): Az elveszett cirkáló Rejtő Jenő (P. Howard): Az elveszett cirkáló Rejtő Jenő (P. Howard): Az elveszett cirkáló Rejtő Jenő (P. Howard): Az elveszett cirkáló Rejtő Jenő (P. Howard): Az elveszett cirkáló Rejtő Jenő (P. Howard): Az elveszett cirkáló Rejtő Jenő (P. Howard): Az elveszett cirkáló Rejtő Jenő (P. Howard): Az elveszett cirkáló Rejtő Jenő (P. Howard): Az elveszett cirkáló Rejtő Jenő (P. Howard): Az elveszett cirkáló Rejtő Jenő (P. Howard): Az elveszett cirkáló Rejtő Jenő (P. Howard): Az elveszett cirkáló Rejtő Jenő (P. Howard): Az elveszett cirkáló Rejtő Jenő (P. Howard): Az elveszett cirkáló Rejtő Jenő (P. Howard): Az elveszett cirkáló

„A ​helyzet tehát ez volt: a Hóhérok asztaltársasága a kocsma bejárat felöli részén állt, Krokodil nevű pénztárosuk körül, aki egy ember nyakát tartotta kezeiben, azzal a szándékkal, hogy az említett nyak tulajdonosát, huzamosabb szorítás révén, fulladás következtében beállott halállal ölje meg. Szemben velük látszólag közömbösen, de bizonyos fokig várakozó állásponton foglalták el pozíciójukat a Gyóntatók, élükön Rozsdással, aki dohányzott. A másik Gyóntatót "Főorvos Úrnak” hívták, mert egy barátját, aki osztozkodás közben hülyének tettette magát, olyan türelemmel verte órákon át, míg az illető háromhetes kórházi ápolás után ép elmével tért vissza a kültelki társaságba, és hogy a gyógymód megismétlését elkerülje, eleget tett a Főorvos Úr jogos igényeinek. A harmadik Gyóntató, tisztességes nevén Bunkó, kissé jobbra a Főorvostól, megvakarta vállát, de csak azért, hogy kitapintsa a kabátja alatt négyszeresen összecsavart drótkötelet, amelynek végén jókora vasdarab volt. Erről a… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1938

A következő kiadói sorozatokban jelent meg: Helikon Zsebkönyvek, A ponyva királyai: Rejtő Jenő, Albatrosz könyvek, Rejtő-sorozat, Lektúra könyvek, A Nova kalandos regényei, P. Howard (Rejtő Jenő), A Nova kalandos regényei

Hungaroton, 2019
Felolvasta: Kern András
Kossuth, Budapest, 2018
ISBN: 9789630991452 · Illusztrálta: Garisa H. Zsolt, Varga Zerge Zoltán · Felolvasta: Rudolf Péter
PairDime, Szeged, 2018

Piszkos Fred · Rozsdás · Kölyök · Bunkó · Főorvos Úr · Krokodil · Tom Leven

Afrika · Colombo · Észak-Afrika · Görögország · Pireusz · Port Szaid

eme P>!
Rejtő Jenő (P. Howard): Az elveszett cirkáló

Azt hiszem, már mondtam, de nem lehet elégszer ismételni: az, ahogy Rejtő sablonokkal és sztereotípiákkal játszik, ahogy abszurdba, már-már szürreálisba hajló agyamentségeket képes belőlük létrehozni, az valami bravúros. Most is jól bevált, megszokott receptjével dolgozik, és ez működik is, de még hogy.
Távol-Keleten vagyunk, Birmában, ahol jobb sorsra érdemes, lecsúszott alakok, drogcsempészek és fegyverkereskedők némi pénz és a bajba jutottak megsegítésének reményében nagy kalandra vállalkoznak: megmenteni egy ember életét és becsületét, szolgálni a haza érdekeit, ráadásul mindezt egy emeletes marhaság elkövetése révén, szinte-szinte olyan botrányba sodorva a birodalmat, amely miatt a világ évszázadokig Anglián röhögne. Van itt mosogatórongy vastagságú forróság meg bonyodalom a köbön, gyilkosság, nyomozás, kémkedés, egy kis hazaárulás, részvénytársaság-alapítás, (hadi)hajójátékkal vébevitt becsületmentés, amely során egy-két cirkáló eltűnik, de jól érzi magát (vagy nem).
Az egész sztori amolyan tévedések és megtévesztések vígjátéka, avagy semmi és senki nem az, aminek és akinek látszik. Identitáskeveredések, álarcok, álcák és szerepcserék okoznak kisebb-nagyobb meglepetéseket. A kétes alakok persze ezúttal is becsületes és csupaszív embereknek bizonyulnak, egy-két pofon és ökölcsapás között olykor választékosan beszélő gentlemaneknek, akiknek valahol mélyen leghőbb (és elérhetetlen) vágya, ambíciója teljesül az uniformis és ezzel a legkomolyabban vett becsület és kifogástalan, előírásszerű viselkedés felöltésével. Mit tagadjam, nagyon megkedveltem ezt a szedett-vedett, de katonás rendbe és szigorú erkölcsbe átvedlő társaságot. Megannyi remek alak a kimosdatott Piszkos Fredtől a Főorvos Úron és Bunkón át a zöld golfruhájához kisfiús hiúsággal ragaszkodó, detektívnek és hősszerelmesnek felcsapó Rozsdásig. Aztán ott a bajba jutott, de rendkívül elszánt és bátor Kölyök, aki belerántja a bandát a kalandba. Vagy a józan, egészséges értékrenddel és humorézékkel megáldott Earl of Sudessex, aki spoiler.
Ugyanilyen szépen csendesíti el Rejtő is a végére a felkorbácsolt történetszálakat, a rossz megkapja büntetését, a jó a jutalmát, minden(ki) révbe ér, a Balmoral pedig spoiler. Ezt ma már minden felvilágosodott matróz tudja. Ahogy ma már minden felvilágosult moly tudja, hogy Rejtőt kihagyni legalább akkora bűn, mint nem sietni a bajba jutottak kisegítésére… Szóval ide azt a cirkálót!

Ákos_Tóth IP>!
Rejtő Jenő (P. Howard): Az elveszett cirkáló

Megfelelt a képregényes verzió által belém ültetett magas elvárásoknak: remekül kiegyensúlyozott, végig okos trükkökkel és fordulatokkal operáló történet, amiben számos, a Rejtő-fegyvertárból máshonnan ismerős, de a legjobban talán itt funkcionáló trükk bukkan fel, ráadásul megalapoz egy jövőben klasszikus hősnek, Piszkos Frednek, aki ekkor még nem több közepesen szeretetre méltó kikötői díszpatkánynál…

A számomra leginkább szemet szúró sajátossága a terjedelme volt: ahhoz képest, hogy tömve van rejtői fordulatokkal, határozottan rövid és gyorsan elolvasható regény, története mégis meglehetősen nagy ívű, távolról induló és messzire érkező, ám nem érződik zsúfoltnak, főleg nem túlírtnak. Karakterei a semennyire sem komolyan vehető paródiák és az alsó-középszinten komolyan vehető kalandregények világából sereglenek össze. A történetszövésben nincsenek látványos hangsúlyeltolódások (ahogyan azt tapasztalhatjuk például A megkerült cirkálóban), és számomra most már az is világossá vált, miért nem lett Rozsdás Fülig Jimmy, illetve Fülig Jimmy miért nem lett Rozsdás – a két jellem ugyanis sok fontos árnyalatot tekintve elüt egymástól, bár tény és való, Piszkos Fred későbbi legendáriuma igazolná, ha a két mitikus hős már itt találkozott volna.
Ami a stílust illeti, igazán egyívású ez a történet a legtöbb klasszikus Rejtő írással, leheletnyi krimi a kalandregény humoros, sőt, parodisztikus alvázán. A helyszín a Távol-Kelet, mely Rejtő tollából festett már ennél kellemetlenebb helynek is, de azért bőven nem lenne kedvünk egy rádióval felszerelt dzsunkán ezeken a folyókon kirándulgatni…
Már a képregény esetében is hivatkoztam a sztori aktuálpolitikai felhangjaira. Rejtő ebben a tekintetben szerintem mindig igyekezett kicsit eltávolodni a valóságtól, ám amíg a légiós sztorik kémekkel, arab hadurakkal, expedíciókkal operáló világában ez sikerült is neki, addig itt akaratlanul is megidézte a gyarmati problémák és konfliktusok valódi természetét, a gyarmatosítók terveit, amikbe kalandorok és feltörekvő nagyhatalmak ügynökei köpnek bele, népcsoportokat lázítva fel és mozgatva meg. Érdekes kérdések és gondolatok húzódnak ám meg az elveszett cirkáló izgalmas és röhejes útja mögött…

Egyébként határozottan úgy hiszem, hogy az eddig olvasott meghatározó és fontos Rejtő művek közül ez tetszett a legjobban, főleg azért, mert egyszer sem éreztem magam elveszve benne. A szerző véleményem szerint hajlamos volt az amúgy is megcsavart dolgokat még egyszer, alaposabban felforgatni, miközben rövid közbevetések és lényegtelennek tűnő epizódok közben fontos információkat csepegtetett el. Nem egyszer esett már meg velem, hogy a művei végén olyan motívumokat hivatkozott vissza a végelszámolásban, amikről korábban már megfeledkeztem.
A legutolsó plusz pont a szerethető szereplőknek járt, különösen a Főorvosnak és Bunkónak, kiemelten Rozsdásnak, akinek az alakja érzésem szerint több más Rejtő-hősben élt tovább, és bizony a Kölyöknek is, aki ugyan messze nem a legrátermettebb, önállóbb és ügyesebb spoiler az életműben, de úgy képes romantikus felhangot adni az eseményeknek, hogy felesleges érzelgősségre itt nincs se hely, se idő…
Piszkos Fred ellenben itt még csak a legendává válás kezdeti stádiumában leledzik.

Nagyon szerettem! Bár a Csengőkert szériáját gyűjtöm, megfordult a fejemben, hogy ennél a kötetnél talán az Anno kiadó példányából is begyűjtök egyet – az ugyanis álomszép. Azt viszont igazán megnézném, miként hajózik fel egy XX. század elején épített brit cirkáló az Irrawaddy-n – bár amennyiben Piszkos Fred a kapitánya, talán nem is kell ezt olyan nagy mutatványnak tekintenünk.

Csengőkert, Debrecen, 2014
gabiica P>!
Rejtő Jenő (P. Howard): Az elveszett cirkáló

Így utólag nagyon bánom, hogy eddig halogattam Rejtő Jenő olvasását. Az biztos, hogy ezután sorra fogom olvasni a könyveit, hihetetlenül jó élmény volt.
Tökéletes összhangban van a komolyság és a humor, romantika és a kaland. Rejtő stílusa azonnal magával ragadott.
Imádtam Piszkos Fred karakterét, de őszintén, mindenkit nagyon szerettem. Hihetetlenül fordulatos volt, már az elejétől magával ragadott. Mindenki olvasson Rejtőt!

Riszperidon P>!
Rejtő Jenő (P. Howard): Az elveszett cirkáló

Miért nem olvastam én eddig Rejtőt? Miért halogattam idáig?
De jobb későn, mint soha. Hatalmas volt, sodró lendületű, humoros, hangosan felröhögős, épp annyira romantikus, ami még bőven nem nyálas, fordulatos, fondorlatos és mindenekelőtt veszettül modern. Igaz, hogy 1938-ban íródott, de simán megállja a helyét a mostani kalandregények között. Nagy sajnálatomra a folytatás még nincs a kezemben, de 2017 egyik célja mostantól a Rejtő-összes beszerzése.
Köszönöm az ajánlást és „nyaggatást” @J_Goldenlane -nek, mert nélküled nem tudom mikor futok neki ,a sokkal jobb sorsra érdemes író könyveinek.
Most már „csak” annyival tiszteleghetünk előtte, hogy olvassuk. Innen üzenem mindenkinek, olvassatok Rejtőt!

Madama_Butterfly>!

Rejtő utánozhatatlan!
Van olyan, aki még nem olvasott legalább egy Rejtő-kötetet sem? Nem hinném, de ha mégis akad, azoknak innen üzenem, hogy eme hiányosságot kéretik mielőbb pótolni.
Most picit szerelmes vagyok Rozsdásba…. Piszkos Fred pedig a legnagyobb kapitány a világon!

julcseee P>!
Rejtő Jenő (P. Howard): Az elveszett cirkáló

Meg sosem olvastam Rejtőtől és fogalmam sincs miért húztam halasztottam a dolgot, pedig nagyon jól ír. Nagyon olvasmányos, és vicces volt ez a könyv. Rövid könyv mégis annyi minden történt benne hogy ha részletesen le akarnám írni a történetet akkor bajban lennék. De röviden: Van a Rozsdás akiről csak a végén derül ki hogy miért is él olyan életet, amit. Van a kölyök, aki igazából nem is kölyök, aki keresi a bátyját, akit igazságtalanul akarnak megbüntetni, és miközben Rozsdás és a kölyök keresi a kölyök bátyját, számtalan kalandba keverednek :) nagyon jó könyv volt, és biztos hogy fogok még Rejtőt olvasni :)

cippo I>!
Rejtő Jenő (P. Howard): Az elveszett cirkáló

Csöndes nosztalgiával megemlékezvén a kegyes kétbalkezes Adrian Plassrul, úgy mondanám: mérsékelten rövid, két levespluszfőétel elő- és elkészítése, továbbá konyhai utómunkálatai hosszúságú könyv.
Mondjuk a harmadik fejezet hatodik epizódjánál kishíján odaégettem a palacsintát a meglepetéstül, de érjed be ennyivel, nem akarok itten a szpojlerezés gyanújába keveredni.
Külön fölhívnám a figyelmet a Rejtőnek arra a jóízlésű, szimpatikusan száraz férfiromantikájára, ami a nyolcadik fejezet első epizódjában a Rozsdás őserdő mélyi kis opuszábul elősejlik.
Szóval az van, hogy – immár másodszor – engem a Rejtő megfőzött.
(Na, az igazsághoz azé' hozzátartozik, hogy én a hangoskönyvet olvastam ám. ;) Hát így.)

cicus61 P>!
Rejtő Jenő (P. Howard): Az elveszett cirkáló

Csak ismétlem magam folyton Rejtő Jenővel kapcsolatban :) Imádom :) Mindig kicsit nosztalgikus hangulatba kerülök, ha olvasom. Anno majdnem minden könyvét olvastam. A szereplői szuperek, a történet izgalmas és állandóan lehet jókat nevetni :) Általában levezetésként szoktam ilyen jellegű könyveket olvasni egy nehezebb, sötétebb könyv után :) Most is jólesett ez a könyv, Piszkos Fred, Rozsdás, a Kölyök, imádom Őket :)

krlany IMP>!
Rejtő Jenő (P. Howard): Az elveszett cirkáló

Könnyed, laza, pergő cselekményű, izgalmas történet. Amitől pedig egyedi, az a sajátos humor, ami Rejtőnek van! Nah az, ami igazán utánozhatatlan ebben a történetben… Már a fejezet címek is zseniálisak, a párbeszédek briliánsak, a helyzetkomikum pedig mosolyfakasztó… Egy az egyben tökéletes!

mandris>!
Rejtő Jenő (P. Howard): Az elveszett cirkáló

Az emberek általában sorban olvassák a sorozatokat, és jól is van ez így. Aztán vannak olyan esetek, amikor a sorozatokat kifejezetten ellenjavallt az adott sorrendben elfogyasztani spoiler Aztán vannak azok az esetek, amikor a felborult sorrend se nem ad hozzá, se nem vesz el az élvezeti értékből. Számomra ilyen a Piszkos Fred sorozat, amely részei az eddig elolvasott két könyv alapján eleve csak nagyon lazán, talán nem túl meglepő módon Piszkos Fred személyén keresztül kapcsolódnak. Összességében tehát ez a könyv függetlenül attól, mit olvastunk eddig Rejtőtől, önmagában is jól élvezhető. Persze, egy idő után Rejtő túl sok újat nem ad az embernek, hiszen ebben a regényben is a hagyományos repertoárjával dolgozik: vesz néhány példányt kétes alakokból, spoiler, néhány matrózt/idegenlégióst, bennszülöttet/más őshonos népességet, na meg persze az elmaradhatatlan damsel in distress-t, és aztán alaposan megkeveri a lapokat, hogy aztán mindenféle félreértésen, tévedésen, átverésen, áruláson, kalandokon és más bonyodalmakon keresztül végül eljussunk az áhított happy endhez. Egy szóval hozza a formáját ezúttal is. Csakhogy teszi ezt olyan stílusban, hogy talán még azt is megbocsátanám neki, ha az égvilágon semmi nem történne a regényben.
Ja igen, és ez a regény tovább erősítette a hipotézisemet, mely szerint az első mondat alapján viszonylag jól lehet következtetni egy Rejtő-regény minőségére.

sztimi53>!

Ezután Rozsdással olyasmi történt, ami felmenő ágon száz évre visszamenőleg nem fordult elő a családjában. Könyvtárba ment.

45. oldal, Harmadik fejezet; 50. oldal (Magvető, 1975)

sztimi53>!

– Na, jómadarak? Most mi lesz?
– Botrány – felelte hidegen Rozsdás. – Néhány francia és angol admirálist nyugdíjaznak, a világ évszázadokig Anglián röhög, minket felkötnek, azután filmet csinálnak rólunk.

Hatodik fejezet

Esmeralda P>!

Még aznap este minden angol leadó világgá távírázta a következőket:

Húszezer font jutalmat adunk annak, aki a „Radzeer” pontos tartózkodási helyét megjelöli!

Az Admiralitás!

Mi is!

A „Radzeer!”

130. oldal, Hetedik fejezet (Alexandra, 2012)

TiszlaviczMarcsi IP>!

– (…) sok szerencsét kívánok valamennyiünknek e marhasághoz (…)

82-83. oldal (Alexandra, 2010)

Kapcsolódó szócikkek: Piszkos Fred
Telena>!

…mindenkinek tisztéletre méltó magánügye, hogy kit fojt meg, és kit nem.

1. fejezet

Riszperidon P>!

Az ellopott cirkálót azonban nem sikerült megtalálni. Pedig megvolt.

144. oldal (Pécsi Direkt Kft kiadványa, 2010)

sztimi53>!

Piszkos Fred lett a kapitány. Először örült, hiszen valamikor tiszt volt egy cirkálón, de később szerencsétlen lett, mert életveszélyes fenyegetésekkel rákényszerítették, hogy megfürödjön. A fürdés és tisztálkodás még néhány kisebb bonyodalomra vezetett, de végül is részint a nyers erő, részint a rábeszélés hatott.

Ötödik fejezet

Kapcsolódó szócikkek: Piszkos Fred
Manni>!

Az „iroda” berendezése egy bőrdíványból és egy pálinkásüvegből állt.

Első fejezet

sztimi53>!

A másik Gyóntatót „Főorvos Úrnak” hívták, mert egy barátját, aki osztozkodás közben hülyének tettette magát, olyan türelemmel verte órákon át, míg az illető háromhetes kórházi ápolás után ép elmével tért vissza a kültelki társaságba, és hogy a gyógymód megismétlését elkerülje, eleget tett a Főorvos Úr jogos igényeinek.

Első fejezet

sztimi53>!

Szerintem az analízis olyan dolog, amit meg lehet fogni a gyilkos helyett, de nem lehet felakasztani.

Harmadik fejezet

Piszkos Fred sorozat · Összehasonlítás