Légió ​mindhalálig 4 csillagozás

Rejtő Jenő (P. Howard): Légió mindhalálig

Irodalmi ​szenzáció Rejtő Jenő kiadatlan munkáinak kiadása. A jelen esetben több kéziratról, levélről, bohózatról, forgatókönyvről van szó, melyek ízig-vérig igazi rejtős-sztorik, és műfaji különbségük ellenére valamennyi hamisítatlan korabeli pesti humor. Az egyes szövegeket bevezető vezeti fel, illetve az eredetileg töredékes kéziratokhoz fűzött megjegyzések és kiegészítések a Rejtő-írásoktól elkülönülve szerepelnek. A közölt írások közül egyedül a Tokaji aszú című vígjáték látott nyomtatásban napvilágot a Színházi Magazinban (1941) – Szilágyi László neve alatt, mert a korabeli zsidótörvények miatt az író csak „feketén”, más neve alatt dolgozhatott. A Pillanatnyi pénzzavar forgatókönyvét Kanizsay József néven Rejtő írta, mely a Petőfi Irodalmi Múzeum kézirattárában lelhető fel. A filmforgatókönyv a könnyebb olvashatóság végett színműformára lett átalakítva. A kötetbe beemelt két bohózat közül a Légió mindhalálig kultikus státuszra emelkedett, bár idáig még nem publikálták, és… (tovább)

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Elveszettnek hitt művek

Szépmíves Könyvek, Budapest, 2018

WerWolf
Rejtő Jenő: Légió mindhalálig

Rejtő Jenő műveit nem kell senkinek sem bemutatnom, mégis ez a kötet egy kicsit kilóg a sorból. Nem csak elfeledett vagy elveszettnek hitt írásokat tartalmaz, hanem Rejtő egy másik oldalát mutatja be.
Van a kötetben helyzetkomikumra épülő kabaré, filmforgatókönyv, színdarab. Mindegyikben az a közös, hogy szórakoztatni akar. Teszi mindezt az íróra jellemző sajátságos humorral.
Jól elszórakoztam olvasás közben, de szomorú is voltam, hogy a zsidótörvények miatt sűrűn más neve alatt kellett megjelentetnie a műveit.
Gyorsan olvasható, könnyed, humoros és ami a legszebb, nem fekszi meg az ember gyomrát.
Az biztos, hogy filmet is fogok nézni, amiről most már azt is tudom, hogy a forgatókönyvét Rejtő Jenő írta :)

Bővebben: http://www.letya.hu/2018/12/rejto-jeno-p-howard-legio-m…

Tímea_Kocsis_2
Rejtő Jenő: Légió mindhalálig

Különleges válogatás elveszettnek hitt vagy csonka művekből. Legjobban a Tokaji aszú tetszett, aminek az eredete némileg bizonytalan. Nem a filmváltozat leirata, hanem egy színpadi változat dalbetétekkel. Korábbról indít, mint a film és némileg eltérő a befejezés. Igazán rendkívülivé teszik a filmplakátok és a művek összefüggésbe helyezései.

Amapola P

AHMED: … De ha bennszülött is vagyok, tudom, mi az, hogy tanulni!
ŐRMESTER: Te mit végeztél?
AHMED: Kényszermunkát Dakarban. Fél év – halált okozó súlyos becsületsértésért.

12. oldal (Légió mindhalálig - Bohózat)

Amapola P

ZSÓFI: Gergő, ide hallgasson! Vigye le a doktor urat a pincébe, és öntsön bele még egy liter új bátorságot!
DEVERNYÁK: Nem, nem! Attól még paprikásabb lesz a természetem.
GERGŐ: Nem bort inni megyünk mi le. Hanem lenn lakik a kínai császár meg a becses felesége. Löttyintsünk-csak és neje: Csapon-csüng-a-kacsacsont.

154. oldal, Tokaji aszú - Vígjáték zenével

Amapola P

MÓKUS: Én cugszfírer voltam, ecsém!
GERGŐ: Én meg őrmester voltam. Kapja össze a bokáját, mert odaütök – kétujjnyira az orra alá!
(Elsiet.)
MÓKUS: (Ujjával méri a távolságot az orra alatt.): Ez szájon akart vágni.

244. oldal, Tokaji aszú - Vígjáték zenével

Amapola P

Érdeklődésemre 2010. június 29-én az alábbi levelet kaptam a HM HADTÖRTÉNETI INTÉZET ÉS MÚZEUM Hadtörténeti Levéltár és Irattárából.

Tárgy: Rejtő Jenő halála
Nyt.sz.: LEV-571-1/2010.

Reich Jenő (Budapest, Wolf Ilona) kisegítő munkaszolgálatos, akinek csapatteste a 101/19. tábori munkaszázad, állomásteste az 1. (Nagykátai) bevonulási központ volt, 1943. január 1-jén Jevdokovónál eltűnt.

264. oldal, REJTŐZŐ UTÓSZÓ

Amapola P

(…) de szeretve tisztelt császári édesanyja őarasága előttem fenkölt életű amaszon. Esszel egyszer nagyon megjártam, mert ety földrajztudósnak mondtam a feleségire és nagy verekedés lett, utyanis szerinte asz Amaszont minten kollégája keresztül-kasul bejárta!

44. oldal, Őfejetlensége I. Fülig Jimmy levele