Egy ​hegymászó hitvallása 3 csillagozás

Reinhold Messner: Egy hegymászó hitvallása Reinhold Messner: Egy hegymászó hitvallása

A szerző művét nem hegymászóknak szánta, hanem menedzsereknek. Arról ír, hogy mi a siker titka, hogy a kudarcokból milyen következtetések vonhatók le, és hogyan válhatnak végül hajtóerővé, hogy mik a túlélés legjobb stratégiái. A hegyek világa csak háttér, kvázi példatér gondolataihoz.

Eredeti cím: Berge versetzen: Das Credo eines Grenzgängers

Eredeti megjelenés éve: 1993

PolgART, 2001
256 oldal · ISBN: 9638601477 · Fordította: Nemeskürty Harriet

Reinhold Messner: Egy hegymászó hitvallása

Ki az a Messner? – tettem fel a kérdést alig két hónappal ezelőtt. Most pedig ámulva tisztelgek teljesítménye előtt! A tériszonyom ellenére sikerült felkeltenie érdeklődésemet a hegymászás iránt. Nem hiszem, hogy valaha is nyolcezreseket fogok megmászni, talán még a Kékestetőt sem, de jó elmerülni ebben a közegben, átélni, átérezni, amit Messner és a többi legendás hegymászó. Most átjött ez az érzés, tehát jöhet a következő Messner könyv!

esőember>!

A kudarc gazdasági szempontból szinte csak hátrányt jelent, de az ember szempontjából csak előnyt: emberibbé tesz. Szemben a sikerrel, amely sokszor elembertelenít.

esőember>!

Minden, ami megszokott, ami begyakorolt, ami röghöz kötött, az alkotószellem halálát jelenti!

esőember>!

Az ember úgy jön a világra, hogy minden adottsága megvan az emberré váláshoz: kellő képességekkel rendelkezik ahhoz, hogy a személyiségét kiteljesítse, és felismerje a saját határait. Erre születtünk, nem többre.

esőember>!

Kívülállók szerint emberfeletti dolgokat művelek. Ez egyáltalán nincs így. Teljesen normális ember vagyok, és az egészséges emberek zöme képes lenne arra, amire én, ha ugyanolyan lelkes és odaadó volna, mint én.

esőember>!

… a hegymászás számomra elsősorban nem menekülés a nyugati ipari társadalom jórészt elviselhetetlen követelményrendszere elől; a hegymászás számomra elsősorban azt jelenti: értelmet meríteni.

esőember>!

A tartós siker a vízió, az önmagunkba vetett hit és az eltökéltség erejétől függ, attól az erőtől, amellyel az elképzeléseinket valóra váltjuk.

Ουροβορος>!

Egy egyetemes, demokratikusan működő jóléti társadalom tagjaként meg akarom tudni, milyen érzés a kiszolgáltatottság: meg akarom ismerni a mindennapok kockázatát, életem fehér foltjait; önmagam számára akarok bizonyítékokat szerezni. Én nem csak ökonómiai mintára működöm; több síkon szeretnék tapasztalatokhoz jutni, ezért vonzanak a határtúllépések, még ma is. Egy kockázatmentes, szenvedélyek nélküli élet elképzelhetetlen a számomra. Nem kívánok a csordaszelleműek és kivagyik színvonalára süllyedni. Az életminőség számomra minőségi, és nem mennyiségi kihívás. Már évek óta álmodozom az Északi-sarkról – most már a tudatalattimba is befészkelte magát. És szép lassan további vágyálmok is körvonalazódnak bennem: például, úgy állni egyszer egy sivatagban, hogy fogalmam sincs, merre induljak, nincs semmin, még térképem se, csak egy hátizsákom, és csak egyetlen esélyem lehet: sikeresen megbirkózni a feladattal. Az aszkézisnek erre a legfelső fokára csak a szárazföld nyújt lehetőséget: az Északi-sarkon, legközelebbi tervem helyszínén ez megvalósíthatatlan.

XDóra>!

Szabad vagyok, élvezem, hogy nincs mit veszítenem, a lelkesedésemen kívül.

Ουροβορος>!

A határtúllépésnek is éppen a haszontalansága miatt kell értelmet adni. Sokszor fordult elő velem menetközben – nehéz, kritikus pillanatokban, napkeltekor, vagy amikor életidegen környezetből tértem vissza a folyóvíz mellé és a virágok közé –, hogy nem volt kérdésem. Azért nem, mert magam voltam rá a válasz. Mert minden kétségemet eloszlatta a puszta jelenlétem, a tevékenységem, a visszatértem. Cselekvésem értelmét maga a cselekvés határozta meg még akkor is, ha az nem volt hasznos.

Ουροβορος>!

Elöljáróban leszögezem: tevékenységem nem szükséges, hanem lehetséges. Mégis meggyőződésből cselekszem. Az élet értelme elsősorban az, hogy kifejezzük önmagunkat, kiaknázzuk a képességeink adta lehetőségeket, próbára tegyük az alkalmasságunkat és a rátermettségünket, tapasztalatokat gyűjtsünk önmagunkról, emberi mivoltunkról.