A ​végzet hegye 15 csillagozás

Nanga Parbat – Fivérek, halál és magány
Reinhold Messner: A végzet hegye Reinhold Messner: A végzet hegye

A Nanga Parbat – a végzet hegye – a Himalája nyugati vonulatának 8126 méteres csúcsa. Meghódításával először Willy Merkl próbálkozott az 1930-as években, de életét vesztette. Féltestvérének, Karl Herrligkoffernek a rögeszméje lett, hogy megvalósítsa öccse álmát. 1970-ben a Messner fivérekkel, Reinholddal és Güntherrel közösen vakmerő tervet szőtt: a 4500 méter magas Rupal-oldalon, a földkerekség legmagasabb jeges sziklafalán akartak feljutni a csúcsra. De a tragédia, ezúttal a Messner fivérekkel, kísértetiesen megismétlődött: a visszaúton Günthert maga alá temette egy lavina. Ki a felelős a haláláért? Feláldozta-e vajon Reinhold az öccsét ambíciói érdekében?

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Veszélyes Övezet Park

Park, Budapest, 2008
232 oldal · ISBN: 9789635307319 · Fordította: Révai Gábor
Park, Budapest, 2004
226 oldal · ISBN: 9635300425 · Fordította: Révai Gábor

Virágszépe>!

Reinhold Messner: A végzet hegye Nanga Parbat – Fivérek, halál és magány

A Nanga Parbat meghódítása különleges a hegymászók számára, nehézsége miatt kiemelt szerepet tölt be. A visszaemlékezésben megismerhetjük a Messner fivérek magashegyi túrázással kapcsolatos előéletét, teljesítményeiket. Számukra a hegymászás menekülés egy tisztán egyszerűbb világba a zsarnok apa elől. A Nanga Parbat csúcsára is Reinhold elképzelése alapján, vagyis „minimális felszereltség, maximális vakmerőség” szerint kívánnak feljutni. A tragédia az ereszkedéskor következik be. Reinhold Messnernek sikerül végül hatalmas nehézségek árán lejutnia, mégis alulmarad egy küzdelemben. Elképzelni sem tudom mi mindenen mehettek keresztül, elvesztik a józan gondolkodásukat, éheznek, megsebesülnek, mégis az ösztönös élni akarás viszi előre.
Megdöbbentő mennyire magányos, kiszolgáltatott lehet egy ember.

esőember>!

Reinhold Messner: A végzet hegye Nanga Parbat – Fivérek, halál és magány

Messner – a hegymászóikon! A Nanga Parbat, a világ 9. legmagasabb hegycsúcsa, tragédiák, és fényes győzelmek színhelye. Messnernek kijutott mindkettőből, hiszen ott vesztette el öccsét, és ott aratta első nyolcezres diadalát. És talán újjászületésének is a helyszíne. Tárgyilagosan megírt élménybeszámoló, kevés érzelemmel, és cseppnyi oknyomozással, vádaskodással. Akit érdekel a hegymászás, annak kötelezőolvasmány, egyébiránt csak egy könyv.

szvandaaa>!

Reinhold Messner: A végzet hegye Nanga Parbat – Fivérek, halál és magány

Reinhold Messner hegyet mászni kétségtelenül jobban tud, mint írni. Nagyon száraz néhol a történet, amit elmesél. Nem szoktam könyveket félretenni -pláne nem ha hegymászásról szólnak-, de itt elgondolkodtam rajta. Szerencsére túl lendültem a kezdeti nehézségeken és aztán engem is beszippantott a történet. Az extrém hegymászás toxikus – egyszerre lehengerlő és beteges. De mindenki maga dönti el, vállakozik-e rá. A lélektani dolgokra nem nagyon tért ki, inkább a tényekhez ragaszkodott – gondolom ez is egyfajta taktika részéről a gyásszal szemben –, így nem is annyira lélekbe hatoló Günther eltűnése. Valószínűleg nem az volt a célja, hogy ezzel sokkolja az olvasót. Pedig milyen irónikus: megmászták a világ egyik legnehezebb csúcsát, erre lefelé jövet, egy sima gleccseres szakaszon történik a baj. Erre mondják, hogy az élethez szerencse kell.
Itt azért megjegyezném, hogy Erőss Zsolt azon az úton indult el illegálisan, amin ők anno lejöttek. Szintén megfelelő felszerelés nélkül… Zseni volt, ő is, akárcsak a Messner fivérek. Végkifejlettől függetlenül, hisz erre születni kell.
Érdekesség még, hogy pár hónapja megtalálták Günther hiányzó bakancsos lábát a Nanga Parbat-on… Reinhold posztolt róla az instáján is. Hisz vannak, akiket sosem feledünk.

dzsobacsi>!

Reinhold Messner: A végzet hegye Nanga Parbat – Fivérek, halál és magány

Megrázó történet, szerintem jól érzékelteti azt, amit Messner átélt. Próbál igazságos lenni Herrligkofferrel és Kuennel, ennek ellenére súlyos vádakat fogalmaz meg velük szemben utalások, sejtetések formájában.
Érdekes,ahogy az expedíció vezetője és a saját tervei, elképzelései közötti rejtett, időnként nyílt konfliktusról ír. Valószínűleg számomra is nehezen lett volna elviselhető Herrligkoffer alkukra, négyszemközti beszélgetésekre alapozott vezetési stílusa, ahol a csapat egyes tagjai nem feltétlenül ugyanazt tudják a célokról, feladatokról. De nem tudok szimpatizálni a vezetőn háta mögött gúnyolódó, vagy utasításait figyelmen kívül hagyó csapattagokkal sem.

esőember>!

Buhl még mindig ott áll a Nanga Parbat legmagasabb pontján. Körülnéz. Háta mögött a Diamir-oldal, jobbra alatta a Rupal-fal, előtte az Ezüst-plató. Csaknem teljes a szélcsend. A völgyfenék fekete. Mintha nem is ő nézne a feneketlen mélybe. Körös-körül szakadékok. Már a csúcsot is elérte a szürkület. De Buhl továbbra is nyugodt. Nincs benne mámor, nincs büszkeség, semmi. Egyáltalán nem érez semmit.Nincs ereje örülni, nincs mersze a visszaútra gondolni. Vajon hány órája nem aludt? Mikor pihent utoljára? Az elmúlt napokban alig evett. És ez a görcsös köhögés! Betegnek érzi magát, alig kap levegőt. Hideg és kimerültség gyötri.
Ő maga sem érti állapotát. Olyan egyedül van, és olyan messze mindentől! És ebben az embertelen világban megsejti, hogy illúziót kergetett. A rögeszméje hajtotta idáig. Most nem képes felfogni az efféle utak értelmét, okát és célját. Gondolkodni sem akar már. Csak le akar menni, vissza a többiekhez.