A ​kristályhorizont 7 csillagozás

Reinhold Messner: A kristályhorizont

„A ​Kristályhorizont” – így mutatkozik be a Himalája nyolcezres csúcsokkal tűzdelt hegyvonulata Reinhold Messnernek, amikor Lhásza felől jövet, a kínai fennhatóság alatt lévő Tibeten keresztül történő közel ezer kilométeres dzsipes zötykölődés, valamint nomád táborról nomád táborra való hetekig tartó gyaloglás után megközelíti a Mount Everest havas csúcsát. Amikor Messner 1979-ben Katmanduban megtudja, hogy Naomi Uemura japán hegymászó megkapta az engedélyt arra, hogy 1980-81 telén egyedül tegyen kísérletet a Mount Everest megmászására, egyetlen cél lebeg csupán a szeme előtt: mindenképpen meg kell előznie őt! Amióta 1978-ban egyedül jutott fel a Nanga Parbat 8125 méter magas csúcsára, Messner azóta tudja, hogy az Everest megmászása is lehetséges egyedül, amely a maga 8850 méteres magasságával a világ legmagasabb hegycsúcsa. Azonnal cselekszik, és így sikerül kiharcolnia egy mászóengedélyt 1980 júniusa és augusztusa közötti időszakra. Messner szenvedéllyel írja le utazását a havas… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1980

Corbis, Budapest, 2003
222 oldal · ISBN: 9632066243

Reinhold Messner

Tibet · Himalája · Csomolungma / Mount Everest

Párduc50 P>!
Reinhold Messner: A kristályhorizont

Reinhold Messner egyedlálló hegymászó, aki elsőként, és a mai napig egyedüliként mászta meg a Mount Everestet egyedül, oxigénpalack nélkül, monszun idején. További nehezítéseket nem nagyon tehetett volna a programjába…
E mászás előzményeit és történetét írja le a könyv is, melynek első része kicsit útikönyv, a 80-as, kínaiak által megszállt Tibetről. Aztán jön a harc a heggyel, melyre majd' ráment ő maga is. Lenyűgöző, nagyon tanulságos olvasmány.

Reinhold Messner: A kristályhorizont

Ez a Reinhold nemnormális. És én szeretem a nemnormális embereket. Volt olyan rész a könyvben amit untam, de a mászás és a leereszkedés részeket tátott szájjal olvastam. Nagyon érzékletesen ír, vele együtt szenvedtem fel magam a hegyre, és vele együtt roskadtam össze mikor visszaért az alaptáborba.

Kvasztics>!
Reinhold Messner: A kristályhorizont

Volt egy időszak, amikor sok hegymászásról szóló könyvet olvastam. Ez az egyik legjobb volt köztük.

Andaxin>!

Amikor körülbelül 4600 méteres magasságba érünk, meglepődöm a fát cipelők látványán. A fa Tibetben nagyon ritka, ráadásul szentnek tartják. A buddhisták számára a favágás egyet jelent a gyilkolással. Ezért mindig is szárított jaktrágyával fűtöttek, amit nyáron gyűjtöttek össze, és kerek lepények formájában a házfalakon szárítottak.

Kapcsolódó szócikkek: buddhizmus · fa · ölés, gyilkolás
Andaxin>!

Ezután felfedezek egy Lhásza Apszo kiskutyát. Ezeket a kistermetű kutyákat korábban csak a potalai szerzetesek és lhászai nemesek tenyészthették. Csak a század elején kerültek ajándékként az első példányok Európába. Két ilyen kutyám is van otthon, és egy pillanatra elfog a honvágy. Csak München környékén, azt hiszem, több ilyen kutya található ma, mint egész Tibetben összesen.

Kapcsolódó szócikkek: München
Andaxin>!

A felhőkből kiemelkedő jégóriások látványától fellelkesülve elmesélem Nenának, hogy a tibetiek szerint hogyan keletkezett a világ.
Tibet teremtés-mítosza ürességgel, sötét ürességgel kezdődik. Ebből a semmiből keletkezett egyszer csak a szél, amely az ürességet lágyan és békésen töltötte meg. A négy égtáj felől fújt. Az évek múlásával egyre erősebb és egyre viharosabb lett, és egy hatalmas villámot teremtett. A villámból felhők keletkeztek, amelyek szintén erősekké váltak, mint a villám és a szél. A felhőkből eső fakadt, kocsikerék nagyságú esőcseppek hullottak. Így keletkezett az ősóceán. Amikor felszíne már nem háborgott, ismét feltámadt a szél. Felkorbácsolta a vizet, amiből hab képződött, olyan sűrű, mint a tejszín amiből a vaj készül. Így jött létre a Föld.
Közepében hatalmas, ékkövekből álló hegy volt, az istenek lakóhelye. A hegyet egy tó vette körül, a tó partján pedig aranyhegyek gyűrűje. Az aranyhegyeken túl volt még egy tó, és azt is hegyek övezték, azon túl még egy…hétszer föld, hétszer víz. A legutolsó hegy-gyűrű mögött volt a külső óceán, amelyből, mintha szigetek volnának, négy világ emelkedett ki, és mindegyik más alakú volt. A Déli Világ lefelé fordított kúp; a Nyugati Világ kerek; a jómódú Északi Világ négyszögletes; a Keleti Világ pedig félhold alakú volt. Ez a világegyetem sötétségbe merült. Az isteneknek nem volt szükségük fényre, belső fényüket hordozták magukban.
Az egyik isten felfedezett egy nedvet, ami a földből folyt ki. Mindannyian ittak belőle, ezért erejük és fényük csökkent; így elvesztették halhatatlanságukat.
Így lettek az istenekből emberek. Jóllehet függtek a Naptól, a Holdtól és a csillagoktól, mégiscsak a bőség világa volt ez. Mindennap termett egy-egy gyümölcs mindenkinek, míg egy szép napon egy kapzsi ember két gyümölcsöt fedezett fel a fáján. Mindkettőt leszedte és megette. Másnap reggel nem termett számára több gyümölcs és megéhezett – olyan éhes volt, hogy elvette valaki másnak a gyümölcsét. Mivel most ennek nem maradt tápláléka, ő is elvette valaki másét. Hamarosan mindenki arra kényszerült, hogy elvegye, ami nem volt az övé. Így jött létre a munka. Mindenkinek növényeket kellett termesztenie, hogy akkor is elég tápláléka maradjon, ha valaki lop tőle. Ezek az emberré vált istenek mind férfiak voltak. A gyümölcsök körüli veszekedés során azonban érzéseik és gondolataik megváltoztak. Az egyik férfi letépte nemi szervét a testéről, és így asszonnyá vált. Gyerekeket szült, és hamarosan tele lett a világ asszonyokkal és férfiakkal, akik újabb gyerekeket nemzettek…

Kapcsolódó szócikkek: Föld · Isten · teremtés · Tibet · világ
Kimmuriel>!

Nem találok olyan hasonlatot, ami megfelelően tudná szemléltetni, hogy milyen kínszenvedés ilyen magasságban haladni. Ráadásul saját szemem is megcsal. A ritka levegőben a következő meghatározott pontig hátralévő szakasz rövidebbnek tűnik, mint amilyen hosszú valójában. Ezért fennáll annak a veszélye, hogy ha a csúcsot tartjuk szem előtt, kétségbeeshetünk. Ha újra és újra be kell látnunk, hogy csalódtunk, az elveszi a kedvünket és aláássa akaraterőnket.

Kimmuriel>!

…az értelmetlennek látszó dolgok adnak értelmet az életnek.

RaavNaan P>!

Még soha nem láttam a hegyet ilyen lenyűgözőnek. De félelmeim eltűntek. Az Everest a fehér falaival, távoli tükörként világít a völgy végében. Csak a bal oldali gerinc fölött lebeg egy kis hózászló. Az ég tejüvegszerű. Friss, kicsit szeles az idő, és minden olyan kísérteties.

Kimmuriel>!

Ha az ember csak két lehetőséget lát – halált vagy túlélést –, akkor valószínűleg helyesen cselekszik.

RaavNaan P>!

Itt állok egykori imádott hegyem előtt, melynek rám gyakorolt vonzereje még mindig rejtély számomra.

Kapcsolódó szócikkek: Csomolungma / Mount Everest · Himalája

„Egy megfelelően akklimatizálódott kötélparti hat nap alatt eljuthat a Rongbuk-tábortól a csúcsig.” Ez Mallory korai felismerése. Most látomásként jelenik meg előttem: „Két ember túl kevés, mert az egyik nem tud segíteni a másiknak, ha azzal történik valami.”
Ez számomra egyúttal azt is jelenti: két ember túl sok! Igen, egyetlen ember elegendő, ha eljut az Északi-nyeregig, van türelme várni, és ha rosszra fordulnak a dolgok, a legvégső esetben meghalni is kész.

A "Hazafelé" c. fejezetben