Téboly ​és gyógyulás 18 csillagozás

Regina O'Melveny: Téboly és gyógyulás

A ​XVI. századi reneszánsz Velencéjében ritkaságnak számít Gabriella Mondini: fiatal nő létére az orvostudományt gyakorolja. A férfihivatásba imádott és csodált apja vezette be, a hírneves doktor, aki mellett a lány megismerte az emberi test titkait, a gyógynövényeket és füveket, a Nap és a Hold változásainak hatásait.

Aztán az apa eltűnik, Gabriella pedig magára marad anyjával, akivel sohasem értették meg igazán egymást. Az Orvosok Céhe kizárja őt tagjai közül, apai támogatás nélkül pedig nem láthatja el a segítségére szoruló asszonyokat. Hogy megtudja, hová és miért tűnt el az apja, nekivág Európának. A tőle kapott levelekben talált nyomok alapján átkel Svájcon, Németalföldön és Skócián. Áradások, viharok nehezítik útját, ha kell álruhát ölt, mert tart még a boszorkányüldözések kora. Miközben mindenütt apja elutazásának okát próbálja megfejteni, az ő élete is megtelik rejtéllyel: nemcsak a betegségek és a gyógymódok, hanem a halandóság, a szerelem és a halhatatlan lélek… (tovább)

Eredeti cím: The Book of Madness and Cures

Eredeti megjelenés éve: 2011

Geopen, Budapest, 2012
336 oldal · ISBN: 9789639973664 · Fordította: Mesterházi Mónika

cicus61 P>!
Regina O'Melveny: Téboly és gyógyulás

Érdekes könyv volt, de nem nagyon haladtam vele. A történelmi része jó volt, de maga a történet érdektelen. Ha jól belegondolunk, a feminizmus régóta megjelent, hiszen onnantól, hogy elnyomták a nőket és nem volt semmi joguk semmire, már voltak olyan nők, akik nem akarták elfogadni, hogy csak mert nők, mindent úgy kell csinálniuk, ahogy a férfiak mondják. Édesapámat én is próbáltam volna megkeresni, mint Gabriella, de nem biztos, hogy lett volna elég bátorságom abban az időben :)

Annamarie P>!
Regina O'Melveny: Téboly és gyógyulás

Ránézel erre a borítóra, és úgy érzed, muszáj elolvasni ezt a könyvet. Nekem nagyon betalálnak a Geopen könyvek. A fülszövege olyan érdekes történetet vetít eléd, hogy már-már azt érzed, megtalálhatod a tökéletes könyvet. Ekkor már lehet egy kis gyanúd is, akár, ha tapasztalt vagy, ha nem vagy túl naív.
Körülbelül ez történt most velem is.
Gabriella, a velencei orvosnő útnak indul, hogy a fél világot bejárva megtalálja 10 éve elutazott, szintén orvos apját, akitől rendszertelenül, különböző helyekről érkeznek levelek. A XVI. század végén járunk, mondhatni nincs egységes Európa, itt-ott tiltott dolog a női orvoslás, a reformáció különböző állapotban van jelen a vidékeken, és akad hely, amely még a boszorkányüldözéssel van elfoglalva. Az egész könyv egy folyamatos utazás története, ami viszont képtelen megjeleníteni a különböző helyek arculatát. A szerző klisséket használ, emblematikus alakokat állít egy-egy hely megjelenítésére, de semmiféle élményszerű emlék nem marad bennünk. Nagyon felszínes. Az orvoslással kapcsolatos részek viszonylag kidolgozottak, de itt is találunk sematikus dolgokat. (Gabriella állandóan ír, de azt nem magyarázza meg a szerző, hogy mit is ír? Kicsit olyan, áltudományos) Nekem a szerelmi szál sem tetszett, és ellentmondásosnak tartottam.
Összességében tehát nekem nem tetszett, de egy könnydebb nyári olvasmányként elment.
Itt egy kis segítség az utazás elképzeléséhez:

janeeyre>!
Regina O'Melveny: Téboly és gyógyulás

A világ végére is elmennék Apám után,úgy,ahogy ez a lány.Bármi áron.Elmennék,megkeresném,megtalálnám.Csak azért,hogy végre elengedhessem…,és nyugodhassunk békében.

Pöfivonat>!
Regina O'Melveny: Téboly és gyógyulás

Különleges, furcsa történet egy nőről, aki az édesapját keresi. Gyönyörű mondatokkal tarkítva meséli el nekünk Regina O'Melveny. Észrevétlenül szippantott be a történet, ám a közepétől úgy éreztem valami elfogyott az írónőben. Túlságosan elveszett az írásban és nem koncentrált a történetre, ami nem nyerte el a tetszésemet.

pieta4>!
Regina O'Melveny: Téboly és gyógyulás

Izgalmat, rejtélyt, misztikát vártam. Gabriella utazása unalmas és hiteltelen volt számomra.

levendulalány>!
Regina O'Melveny: Téboly és gyógyulás

Furcsa elegye ez a könyv a felszínes lányregénynek és az érdekes történelmi olvasmánynak.
Gabriella utazása kissé felületes, néhol csak annyit tudunk meg, hogy pár hétig, hónapig utaztak, vagy tartózkodtak valahol. Örültem volna némi részletezésnek, nem csak 1-1 odavetett mondatnak. Ahhoz képest, hogy szegény nő a fél világot bejárta, lóháton, hozzáteszem, a könyv elég rövid. Mintha mi is sietnénk valahova, az utazás maga nem is lényeg. Pedig az egész könyv arról szól gyakorlatilag. Vannak azért izgalmas epizódok, férfiak bukkannak fel, majd tűnnek el, hogy ismét felbukkanhassanak. spoiler Lorenzo esete is nagyon megdöbbentett, el is gondolkoztam azon az apás részen, hogy tulajdonképpen ő volt az apja Gabriellának, és nem az, aki elhagyta, akit követ a végtelenségig.
A végkifejlet ötletes volt, se nem ez, se nem az, így nem annyira kiszámítható, nem is sallang. Ami pedig még hozzátesz, hogy a korabeli betegségekről is olvashatunk, ez mai szemmel igazán szórakoztató.
Tökéletes nyaralásos olvasmány strandra, vonatra, balkonra reggeli mellé.

ditke3>!
Regina O'Melveny: Téboly és gyógyulás

Egyszer olvasható, bár rossznak felettébb nem mondható. Talán a sok „mondvacsinált”, érthetetlen betegség leírása nyomta le nálam az értékelést. Lehet, hogy az 1500-as években ilyesmi volt a tudományos leírása egyes betegségeknek, de mai szemmel ez fárasztó, s úgy érzem, mindent pszichésen láttak, próbáltak kezelni. Nem értem miért kell arra gondolni mindenféle tünetnél, hogy a delikvens meghibbant…

Maria_Petrovszki>!
Regina O'Melveny: Téboly és gyógyulás

Szerettem ezt a történetet, bár én ilyesmire nem lennék képes. Ha elment, hát elment, bárki legyen is ő, ám kétségkívül sokat lehet tanulni egy ilyen „utazás” során.

Regina O'Melveny: Téboly és gyógyulás

Regina O’Melveny első regénye azok számára lesz tökéletes olvasmány, akik eddig a modern világon túl nem kalandoztak regényekben, mert féltek a történelmi maszlagtól, gondolkodástól, karakterektől vagy esetleg azok számára lesz tökéletes választás, akik egy lelki-fizikai utazáson szeretnének részt venni gondolatban, de nem szeretnének nagyon elmerülni az utazás okozta lélektani sokkban. Ezen felül mindenkinek ajánlom, aki szeretne kicsit eltávolodni a mindennapok világától, s szeretné kikapcsolni az agyát. A különböző kis mesék és levelek elgondolkodtatóak, de ezen felül aki komolyabb olvasmányra, vagy valós történelmi regényre számít, az rossz helyeken keresgél.

Értékelés: 8/10
Bővebben: http://www.ekultura.hu/olvasnivalo/ajanlok/cikk/2012-07…

Irasalgor>!

És még azt hisszük, milyen nagyok vagyunk! Milyen fontosak! Pedig csak az illúzióink szemüregének vagyunk a foglyai. Te nagynak találsz engem, kedves lányom, és én is téged. Pedig ezen a Földön csak mint lényegtelen szikrák villanunk fel.

13. fejezet, 173. o

Irasalgor>!

A hétköznapi istenek emlékeztetnek az uralmukra. A lámpámból elfogyott az olaj.

206. oldal, 15. fejezet

cassiesdream>!

… annak is örültem, hogy hallgatni lehet, hiszen a zöld világ beszélt hozzám: a fecsegő fűszerek, a mély hangú fák, a fuvolázó átokhínárok és még a dúdoló zuzmók és mohák is, amelyek a falainkat szegélyezték. A gombák úgy lélegeztek, akár az alvó kisgyerekek. Az egész táj megtartott a mesterségem mellett.

Irasalgor>!

– De a szépség rövid életű, nem? – töprengtem.
– Azt hogy lehet mérni? – tűnődött Lorenzo. – Egy nyár egy lepke életéhez képest hosszú. Mi azonban évtizedeket akarunk. De mit érnek, ha egyik veszteséget halmozunk a másikra? Én inkább a napokat számolom, nem az éveket. Minden nap egy év, ha a lepke alapján számoljuk

259. oldal, 19. fejezet

Irasalgor>!

Az egész kápolna a régen kialakított alapokra épült, ahogy mi is a múltban lakunk, miközben azt képzeljük, hogy valami újat alkotunk.

304. oldal, 23. fejezet

cassiesdream>!

Az orvostudománnyal kötöttem házasságot, ő lett a férjem és eltartóm. Aki nem hal meg, és nem hagy magamra.

Irasalgor>!

A változást nem tudja elviselni, a legkisebb mértékben sem. Tudja, amikor az ember olyan fiatalon annyi rosszat tapasztal, akkor mindenben fenyegetést érez, ami változik.

22. oldal, 1. fejezet

Irasalgor>!

Milyen becsben őrzöm a sötét éjszakákat, amikor talán az egész városban az én gyertyám ég egyedül! Lehetséges, hogy amikor senki sincs körülöttem, jobban birtokba tudom venni a gondolataimat. Nem pusztán a félbeszakítatlan időről van szó. Nem, hanem arról, amikor az előadás után a színház elsötétül, a fesztivál után az utca kiürül, az ürességről amely mindent magába foglal. Van valami szent a kései órákban, amely felfüggeszti az ember életét. Külön lenni, némának lenni, járkálni vagy félretenni a szív izgalmát. Megtalálni a szavakban a kongó harangzúgást, amely hazaszólítja az embert. És ha véletlenül az ablakhoz lépek, és messze az utca másik végében meglátok egy másik ablakot, amely egy tudós vagy egy virrasztó kedvéért ég, vagy akár egy éjszakai szülés végett, akkor azonnal összeköt minket a magány meghittsége.

67. oldal, 4. fejezet