Szökésben 17 csillagozás

Lance Armstrong, a Tour de France és a sporttörténelem legnagyobb összeesküvése
Reed Albergotti – Vanessa O'connell: Szökésben Reed Albergotti – Vanessa O'connell: Szökésben

Ez a könyv, amit a kezében tart az olvasó, széles körben tárja föl azt, hogy Armstrong és a támogatói hogyan használták föl azt a pénzt, a hatalmat és a legmodernebb tudományt arra, hogy uralják a világ legnehezebb versenyét.

Eredeti cím: Wheelmen: Lance Armstrong, the Tour de France, and the Greatest Sports Conspiracy Ever

Eredeti megjelenés éve: 2013

Candover, Budapest, 2014
ISBN: 9789638989918 · Fordította: Nagy Benjámin, Mihály Norbert
Candover, Budapest, 2014
392 oldal · ISBN: 9789630876445 · Fordította: Mihály Norbert, Nagy Benjámin

Youditta
Reed Albergotti – Vanessa O'connell: Szökésben

Reed Albergotti – Vanessa O'connell: Szökésben Lance Armstrong, a Tour de France és a sporttörténelem legnagyobb összeesküvése

Vérlázító. Ez a szó jutott eszembe az Armstrong kultuszról. A könyv érdekes, alapos kutatómunkára épül, hitelesnek tűnő. Tetszett,hogy a könyv végén le volt írva egy külön szedetben, hogy melyik történet honnan származik, azért ez engem megnyugtatott. Természetesen az a személy is mondhatott valótlant, de az már legyen az ő problémája.
Visszatérve Armstrongra… Mindig is tudtam, hogy egy nárcisztikus, önző és törtető ember, de hogy tényleg ennyire gazember, és törtető, mindenkin átgázoló ember az meglepett. Nem is értem, hogy hogy lehetett ő alapítványi vezető, hisz annyira nem fér össze a személyiségével, bár ezt korábban sem értettem. Ettől függetlenül remélem, hogy ott a szándékai tisztességesek voltak. Egyébként én Armstrongot tisztelem a 7 Tour de France győzelemért, mert Ferrari doki is megmondta, hogy egy középszerű versenyzőből sem ő, sem a dopping nem képes sztárt faragni. Ezt azért szerintem fontos leszögezni. Nem is a dopping borít ki, mert sajnos azt tudom kerékpárversenyt gyakran néző emberként, hogy nem a víztől képesek erre a teljesítményre. De a gépezet, amit maga köré épített és 15 éven át szemtelenül tagadott illetve megírt 3 könyvet és szobrot emeltetett szinte magának. Azért ezt lehetett volna másként is tenni, akkor nem lett volna ez a bukás ennyire vérlázító. Könyvet ír arról, hogy ő hogy nyert Tour-t és ad edzésprogramot mindenkinek? Persze mindezt úgy, mintha ő a világon a legbecsületesebb versenyző lenne. Mi ez, ha nem arcátlanság? Értem én, hogy nem írhatja azt, hogy doppingoltam, de az ő döntése volt, hogy megírta a könyvet. Volt elég pénze anélkül is. Az én szemembe ez tette Armstrongot igazán szánalmassá. Próbált volna meg egy kicsit kevésbé nagy hírverést emelni maga köré, így is volt körülötte (hisz 7szeres bajnok), mert így az egész kiábrándító. Az Oprah interjút láttam és egyáltalán nem volt ott sem szimpatikus, megerősítette, hogy egy számító ember és csak a versenyzés és saját maga számít neki. Sajnos egy olyan szobrot, ami 15 éven át állt nehéz ledönteni, pedig megérdemelné. Tisztelem az eredményeit, de ezen túl semmi mást.
A könyvben egyébként az egyetlen kedvelhető személyiség (kerékpárosokra értem) Greg LeMond volt. Landist pedig nagyon sajnáltam végig, szerintem nem ezt érdemelte, több volt ő ennél. Ehhez kellett az ő szerencsétlen személyisége is, de Armstrong is nyomorgatta rendesen. A US-Postal pedig teljesen ledöbbentett, nem tudtam, hogy ekkora dopping-gépezet volt.
Akit érdekel a kerékpársport illetve Armstrong, és tényleg az egyik legnagyobb összeesküvés, az olvassa el mindenképp. Érzelmekre készüljön, mert biztos lesz a felháborodás olykor-olykor.

Hajnalcsillag
Reed Albergotti – Vanessa O'connell: Szökésben

Az idei még csak a második Tour de France volt amit figyelemmel követtem, előtte nem nagyon érdekelt a kerékpár. Így Armstrong életével, dolgaival sem voltam túl mélyen tisztában. Érdekes olvasmány azoknak, akik szeretik ezt a sportot, esetleg űzik is. Greg LeMond nagyon szimpatikusnak tűnt már a tévén keresztül is, és most róla olvasva nem változott meg a véleményem. Viszont Lance abszolút unszimpatikus, önző, egoista ember. Nem irigylem az életéért, szenvedhetett eleget, biztos kevésszer volt igazán boldog, vagy nem tudom. Én nem lennék túl boldog ember a helyzetében…
A könyv rengeteg adatot dolgoz fel, pénzösszegeket és egyéb információkat is. Van ahol kevésbé olvasmányos.

vercsa
Reed Albergotti – Vanessa O'connell: Szökésben

Érdekes könyv, érdemes elolvasni, ha valakit érdekel a téma. Alapos kutatómunkát végeztek a szerzők, és látszik, hogy igyekeztek semlegesek maradni, amennyire csak lehet. A doppinggal kapcsolatos véleményemet nem változtatta meg: pénzért és hatalomért az emberek többsége bármit megtenne, ha a lebukás veszélyétől nem érzi fenyegetve magát. Ezalól a sportolók sem kivételek. Számomra inkább a szponzorok és a társadalom sokáig szemellenzős majd hirtelen elutasító reakciója volt megböbbentő.

Beata_Onozo
Reed Albergotti – Vanessa O'connell: Szökésben

A sztori ma már sporttörténelem, hitelesnek tűnik. Az különösen jó, hogy a hivatkozások fejezetenként össze vannak gyűjtve. Ami nem tetszett, hogy egyes szálak esetén túlságosan visszanyúlik az időben és a végén már nem tudom, hol tartok az eredeti sztorival. Rengeteg szereplő, szervezet szerepel benne, néha már követhetetlen.A szerzők próbálnak pártatlanok maradni, de egyértelmű az antipátiájuk Armstrong személyével kapcsolatban. Mindegy, nekem hiányzik és a végén még sajnáltam is.
Az eligazodást a történetben tovább nehezíti a sokszorosan összetett mondatok esetén a nem megfelelő helyre tett vessző. Sok a helyesírási hiba is, ezért 3,5.

cerezo
Reed Albergotti – Vanessa O'connell: Szökésben

Kicsit többet vártam ettől a könyvtől. Bár mi várható „vérszomjas” újságírók tollából. A történet mégis hitelesnek tűnik. Bizonyos mértékben olvasmányos is, de rettenetesen összekuszálódnak a szálak. A szereplők, az érintettek, az ellenségek, ellenfelek, szponzorok, támogatók, az üzlettársak, szurkolók. Nem egy habkönnyű olvasmány.
Kíváncsiságból mindenképpen végigolvastam volna, mert annak idején én csodálattal bámultam a Tour versenyeit minden júliusban, leginkább Armstrong miatt, bár megfordult a fejemben, hogy ez hogyan lehetséges. Ember erre nem képes. Aztán hatalmas csalódás volt a beismerés, a bukás.
A könyvet elolvasva sok minden világos lett, és egyben újabb bizonyíték: pénzzel mindent el lehet érni…

Ildikó_Nagy_2 P
Reed Albergotti – Vanessa O'connell: Szökésben

Édesanyám rajongója a kerékpársportnak, tőle kaptam kölcsön. Nagyon alapos kutatómunka eredménye ez a könyv. A doppingról a személyes véleményem az, hogy szerintem valamilyen szinten mindenki doppingol. Nem tartom „sportszerűnek”, hogy ezért egyeseket meghurcolnak, mindent elveszítenek, mások meg megússzák. Emberfeletti küzdelem ahogy ezek a sportolók végigcsinálják a Tourt, a Giro-t vagy a Vuelta-t, akár mindhármat is. Szeretem nézni ezt a sportot, küzdelem, taktika, csapatszellem, alázatosság, kitartás, és nem utolsósorban gyönyörű táj, pompás épületek, sztorik és őrült rajongók az országutak mentén.

arsenal0522

A legjobb versenyzők tisztában voltak vele, hogy a belső démonjaik elől menekülnek. A kerékpárversenyzés egyfajta kemoterápiája a léleknek, elégeti és kirekeszti a sötét árnyakat.

vercsa

Ferrari jó volt a munkájában, hiszen megértette, hogy mi az, amit el lehet érni teljesítményfokozók nélkül, és mi az, amit kizárólag azokkal. Ő sem tudott a középszerű sportolókból nagy sztárokat faragni. Ezekkel a szerekkel csupán annyit tudott elérni, hogy az atléták maximális erőkifejtése hosszabb ideig fennmaradjon.

Youditta

Az egész US Postal-csapat, beleértve Armstrongot is, egy elhagyatott hegyi úton araszolt a következő etap rajtjának közelében fekvő hotel irányába, amikor a busz hirtelenjében megállt… „Nagyszerű, most meg mi van? A lábaink fájnak, a testünknek pihenésre lenne szüksége, mi meg itt ülünk a buszban az út szélén, és várjuk a francia autómentőket” – gondolta magában Floyd. Pillanatok múlva azonban mindenki számára leesett a tantusz, hiszen a gépjármű rövid idő alatt átalakult vértranszfúziós állomássá.

Hajnalcsillag