Cagliostro ​rejtelmes élete 5 csillagozás

Raymond Silva: Cagliostro rejtelmes élete

A ​18. század második fele, a nagy forradalmat megelőző időszak – írja Szerb Antal – a szélhámosok fénykora. Ekkor élt Giuseppe Balsamo, felvett nevén Alexandre de Cagliostro grófja, minden idők egyik legsikeresebb kalandora. Életében kevés ember gyűlöltek és bálványoztak, rágalmaztak és tömjénezetk olyan hévvel, mint ezt a Palermóban született és az inkvizíció börtönében meghalt csalót, mágust, kuruzslót és szabadkőművest.
Kalandos élete során volt része hívei rajongásában, arisztokraták, püspökök, gazdag polgárok barátságában, gondoskodásában, de börtönben, nyomorban, szenvedésekben is. Rajongói isteni erőt, gyógyító hatalmat tulajdonítottak személyének, mások csak közönséges csalót és sarlatánt láttak benne, aki saját javára fordítja az emberi hiszékenységet.
Raymond Silva a Cagliostróról szóló hatalmas irodalmat feldolgozva megpróbálja felderíteni a legendás alak köré szövődött mítoszok és rágalmak tömege mögött a történeti valóságot. „Nyomozása” során bemutatja a… (tovább)

Giuseppe Balsamo szabadkőműves életrajza

Eredeti cím: Joseph Balsamo alias Cagliostro

Gondolat, Budapest, 1983

Cseti>!
Raymond Silva: Cagliostro rejtelmes élete

Mindig félek életrajzi irományokat olvasni, mindig attól tartok túl száraz, unalmas. Ezért nagyon ritkán szánom rá magam, hogy hozzáfogjak egy-egy ilyennek. És ha végeztem vele, mi van? Az van, hogy rá kell jönnöm, egyenesen imádom ezeket a „száraz, unalmas” történeteket!
Az olyan kalandorok élete, mint Cagliostro meg annyi bájt (egy szóval gigabájt – bocs :D ), izgalmat és intrikát tartalmaz, hogy azt veszed észre, teljesen elmerülsz abban a világban és szeretnél – ha csak egy perce is – e kalandos századok részese lenni.