Emlékek, ​történetek, paradoxonok 15 csillagozás

Raymond M. Smullyan: Emlékek, történetek, paradoxonok Raymond M. Smullyan: Emlékek, történetek, paradoxonok

Bolonddá tett-e bennünket a bátyánk április elsején, ha beígért tréfája elmarad? Hogy lehet megcsókolni valakit anélkül, hogy megérintenénk? Mennyibe kerül egy negyven hangszóróból álló „hifi” berendezés? Milyen a „fair” szex? Mit mond a Tao, ha hallgat?
Ha Raymond Smullyan a szerző, nem számíthatunk hagyományos önéletírásra. A rejtvényei és sakkfeladványai révén méltán világhírű, a magyar olvasók által is jól ismert és kedvelt, 1919-ben született mester egy személyben kiváló matematikus és logikus, sikeres zongorista, hivatásos bűvész, humorista és filozófus, akinek mindenről eszébe jut egy (vagy több) anekdota, vicc vagy rejtvény. A humor azonban csak az érem egyik oldala, azt is megtudhatjuk, miként vélekedik egy minden ízében eredeti gondolkodó az élet – és a halál – legkomolyabb kérdéseiről. A kötet végén barátok idézik fel korunk Lewis Carroljához fűződő legkedvesebb és legmulatságosabb emlékeiket.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: A logika világa Typotex

Typotex, Budapest, 2009
168 oldal · ISBN: 9789632790480 · Fordította: Csaba Ferenc
Typotex, Budapest, 2004
168 oldal · puhatáblás · ISBN: 9639548340 · Fordította: Csaba Ferenc

LuPuS_007>!
Raymond M. Smullyan: Emlékek, történetek, paradoxonok

Raymond Merrill Smullyan (1919. május 25. –) matematikus, logikus és bűvész.
Röviden így lehetne összefoglalni, ki is ő.

Találkozásunk http://moly.hu/konyvek/raymond-m-smullyan-mi-a-cime-ennek-a-konyvnek óta már harminc év telt, de a csodálat azóta is tart. Ezen könyv alapján egy visszatekintést kapunk 96 évről, aminek mindennapját átjára a logika és a varázslat, egy matematikaI önéletrajzot kapunk ezen sorok közé rejtve.

Ismételten kijelentem nem vagyok matematikus, ám neki köszönhetően néha én is meg tudom cáfolni ezt a mondatot.

EZT A MONDATOT SOHA, SENKI
NEM FOGJA BEBIZONYÍTANI.

Raymond M. Smullyan: Emlékek, történetek, paradoxonok

Ezúttal kevesebb rejtvényt, de annál több mókás történetet kapunk. Nem mellesleg ez valahol mégiscsak egy önéletrajzi mű, így sok dolgot megtudhatunk Raymondról is, bár erről a tényről legalább tucatszor feledkeztem meg olvasás közben. A zenei részek engem kicsit untattak, kivéve persze, a tréfás történeteket, a könyvben található képek mérete és minősége pedig kiábrándító. Ezeket az apróságokat figyelmen kívül hagyva szinte tökéletes.

Farkas_Dóra>!
Raymond M. Smullyan: Emlékek, történetek, paradoxonok

Eleinte kicsit nehéz volt megszokni a sok-sok csapongást, és ahogy hirtelen már tovább is ugrottunk egy következő történetre vagy feladványra.
A rejtvények tetszettek, mindegyiken elgondolkodtam egy ideig, de azért, ha nem jöttem rá elég hamar, akkor bizony megnéztem a megoldást. De örülök, hogy a kérdések legalább felére elég hamar sikerült rájönnöm.
És már csak azért is tetszett, mert nagyon szeretem a matekot és régóta zongorázok is. (Bár a bűvészkedéshez azért már nem értek. :D )

zsoltika>!
Raymond M. Smullyan: Emlékek, történetek, paradoxonok

Ilyen anekdotázós-humoros önéletrajz a szórakoztató fajtából, tetszett 4/5.

Szecsuka>!
Raymond M. Smullyan: Emlékek, történetek, paradoxonok

Matekórán olvastam el az utolsó kb. 60 oldalt. El voltam varázsolva, már szinte érdekelni kezdett a matek, a logika… Aztán vége lett a könyvnek, és vissza kellett csöppennem a matekóra utolsó 10 percébe… És a valóság, a maga unalmas matekjával visszatért.
Raymond Smullyan egy zseni! Varázslatos ember, aki tényleg jobbá teszi a világotz azzal, hogy létezik (vagy állítása szerint pont hogy nem :D).

balijan20>!
Raymond M. Smullyan: Emlékek, történetek, paradoxonok

Elgondolkodtató sztorik és logikai feladványok tárháza ez a könyv nagyon olvasmányos formába öntve.

Citrompor>!

Kedvelem azt a történetet is, amelyben egy ókori görög filozófus, akit érdekel a buddhizmus, nagy utat tesz meg, hogy magával Buddhával találkozzon. Amikor megérkezik, a következő kérdést teszi fel:
    – Mi a legjobb kérdés, ami egyáltalán feltehető, és mi a legjobb válasz, ami erre egyáltalán adható?
    Buddha így válaszolt:
    – A legjobb kérdés, ami egyáltalán feltehető, pontosan az, amit te kérdeztél, a legjobb válasz pedig, ami erre egyáltalán adható, pontosan az, amit most tőlem hallasz.

52-53. oldal, Létezés (Typotex, 2009)

betűfaló>!

Amit most mondok, vicces ugyan, de igaz. Egy skót, aki elolvasta a könyvemet, ezt írta a levelében: „Nagyon tetszett a könyve. Még az is megfordult a fejemben, hogy megveszem.”

Citrompor>!

Van egy megdönthetetlen bizonyításom arra is, hogy létezik a Mikulás.
    ÉN: Ha nem tévedek, létezik a Mikulás.
    BILL: Természetesen. Létezik a Mikulás – feltéve, hogy nem tévedsz.
    ÉN: Vagyis igazam volt.
    BILL: Igen.
    ÉN: Tehát nem tévedtem.
    BILL: Úgy van.
    ÉN: A Mikulás tehát létezik.

82. oldal (Typotex, 2009)

Citrompor>!

Hazudni ugyanis nem annyi, mint hamis kijelentéseket tenni: aki hazudik, olyan kijelentéseket tesz, amelyekről pontosan tudja, hogy hamisak.

80. oldal (Typotex, 2009)

betűfaló>!

A fáma szerint Descartes egyszer repülőgépen utazott. A légikisasszony megkérdezte tőle:
– Monsieur Descartes, hozhatok önnek egy koktélt?
– Ezen nem gondolkodom – felelte Descartes, és eltűnt

PogiB P>!

Mi a különbség a filozófus és a teológus között? A filozófus egy sötét szobában olyan fekete macskát keres, amelyik nincs is ott. A teológus egy sötét szobában olyan fekete macskát keres, amelyik nincs is ott – és megtalálja!

54. oldal (Typotex, 2009)

Szecsuka>!

A 'hegedű' szóról több zenészvicc is eszembe jut. (Megmondtam hogy csapongani fogok.) Egy ember megkérdezi a barátjától, tud-e hegedülni. A válasz:
– Nem tudom, még sosem próbáltam.
A másik egy emberről szól, aki eltöri a kezét, s hónapokig tart, míg felépül. a kezelés végén megkérdezi az orvost:
– Most már tudok hegedülni?
A doktor megnyugtatja:
– Miért ne tudna?
Mire emberünk:
– Érdekes, sohasem tudtam.

PogiB P>!

Általános iskolában egy osztályba jártam egy leendő Nobel-díjas fizikussal, Richard Feynmannal.

9. oldal (Typotex, 2009)

PogiB P>!

Érvényesnek mondjuk azokat a következtetéseket, amelyekben a konklúzió a premisszák logikai folyománya, függetlenül attól, hogy maguk a premisszák igazak-e vagy sem.
[…]
AZ OLYAN EMBERT, AKI SZERET VALAKIT, MINDENKI SZERETI.
RÓMEÓ SZERETI JÚLIÁT.
ENNÉLFOGVA: JAGÓ SZERETI OTHELLÓT.

Ez vajon érvényes-e?

86-87. oldal (Typotex, 2009)