A ​hölgy vagy a tigris? 21 csillagozás

és egyéb logikai feladatok
Raymond M. Smullyan: A hölgy vagy a tigris? Raymond M. Smullyan: A hölgy vagy a tigris? Raymond M. Smullyan: A hölgy vagy a tigris? Raymond M. Smullyan: A hölgy vagy a tigris? Raymond M. Smullyan: A hölgy vagy a tigris?

Raymond Smullyan, a Mi a címe ennek a könyvnek? című kötet szerzője, e művében is játékos és szórakoztató feladatok során át a matematika igen mély kérdéseihez vezet el minket. A könyvben egyaránt találunk jól bevált régi, ill. eredeti ötletekre épülő új rejtvényeket; egyszerűbb, ill. komoly fejtörést igénylő összetettebb kérdéseket. A feladatok megfogalmazásában ismét szerepet kaptak lovagok és lókötők, őrült és egészséges vámpírok, remeték, királyok, varázslók, elmegyógyászok, ápoltak és álmodozók. Újra találkozhatunk Craig felügyelővel is, aki a világ első „matematikai regényében” – azaz A monte-carlói zár rejtélye című fejezetben – egy kombinációs zár titkos kódját szeretné barátainak segítségével megfejteni. Eközben olyan új és meglepő matematikai felfedezéseket tesz (az Olvasóval együtt) Gödel híres eldönthetetlenségi tételével kapcsolatban, melyek nemcsak a nagyközönsége, hanem a tudományos világ előtt is ismeretlenek voltak eddig.

Eredeti cím: The Lady or the Tiger? and Other Logical Puzzles

Eredeti megjelenés éve: 1982

A következő kiadói sorozatban jelent meg: A logika világa

Typotex, Budapest, 2016
218 oldal · ISBN: 9789632798684 · Fordította: Török Judit
Typotex, Budapest, 2016
218 oldal · ISBN: 9789632798684 · Fordította: Török Judit
Typotex, Budapest, 2015
240 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789632795836 · Fordította: Török Judit

mrsp

Raymond M. Smullyan: A hölgy vagy a tigris? és egyéb logikai feladatok

Nagyon szeretem a logikai rejtvényeket és az olyan könyveket, amik kicsit megtornáztatják az agyat, így került a kezembe ez a könyv. Nagyon tetszett, aprócska mérete ellenére telis tele van rejtvényekkel. Vannak benne rövid, egyszerű rejtvények és hosszabb, összetettebbek is. Az én logikai szintemnek sok rejtvény magas volt, de ettől függetlenül nagyon élveztem a fejtörést.

LuPuS_007 P

Raymond M. Smullyan: A hölgy vagy a tigris? és egyéb logikai feladatok

Először is a könyv 12.kiadásnál jár, biztosan nincs rá igény.

Kezdeném azzal könyv felénél félre kellett dobjam, igen csak itt jártam

A metarejtvények és a monte-carlói zár a könyv végéig erőszakolták volna a tudatomat.
Így kénytelen voltam megszerezni egy segítő könyvet, hogy tovább tudjak menni.

Ezek után az egóm ami Magyarországnyi területű (93 ezer négyzetkilométer), lassan A4 méretűvé zsugorodott(62370 négyzetmilliméter)

Vissza térve a könyvhöz, a metarejtvények és a többszörös gödeli feladatoknál , néha ez fogadott

A feladatok logikai felépítése egyszerűtől a nehezebb irányába mutat, ezzel nincs is baj. Ám azzal igen, hogy a legkönnyebbhez 2- 3 óra még a nehezebbek 2-3 nap is kell és az értelmezésről már nem is akarok beszélni.

Ezen könyve is zseniális( vagy nem, vagy nem értelmezhető…..)

Szinna

Raymond M. Smullyan: A hölgy vagy a tigris? és egyéb logikai feladatok

Szeretem a matematikai fejtörőket. Ezt a könyvet is szerettem az elején, aztán egyre kevésbé, míg végül a tömény unalom kategóriába süllyedt.
A hölgy és a tigris fejtörők még változatosságot szolgáltattak, vagy csak az újdonság erejével hatottak. A dilis orvosokon és az egészséges betegeken még elgondolkodtam, egye fene még a vámpírok is le-lekötötték a figyelmem, bár itt már többször ugrottam, mert a megoldások módszere egyfajta logika, olyan nagy újdonság a megoldás módszerében nincs. A kérdezők és álmodók már kevésbé érdekeltek, McCulloch gépének viszont a legapróbb érdeklődést sem sikerült kicsiholni belőlem. Őszintén irigylem azokat az olvasókat, akik figyelmét az ilyen mondatok hosszú oldalakon keresztül le tudják kötni:
„Ahhoz, hogy közvetlenül igazoljuk, hogy az RVLVQRVLVQ speciálisan függ saját magától (és emiatt nyitja a zárat), a következőképpen okoskodhatunk: a QRVLVQ speciálisan függ az RVLV-től (Q tulajdonság), így a VQRVLVQ speciálisan függ az RVLV fordítottjától, ami VLVR (V tulajdonság). Emiatt az LVQRVLVQ speciálisan függ a QVLVR-től (L tulajdonság), és ezért a VLVQRVLVQ speciálisan függ a QVLVR fordítottjától, ami RVLVQ. Így (az R tulajdonság alapján) az RVLVQRVLVQ speciálisan függ az RVLVQ ismétlésétől, ami RVLVQRVLVQ. Vagyis az RVLVQRVLVQ speciálisan függ saját magától.”
Én sajnos nem tartozom közéjük. Ezekbe a fél oldalakon át tartó mondatokba már belegondolni sem akartam. Ettől függetlenül az, hogy felfogtam a megoldások módszerét (a gépes kivételével), hasznos időtöltésnek bizonyult, mert kb. 10 másodperc alatt megoldottam a fiam matek házi feladatát, igaz sem dilis orvosok, sem vámpírok, sem lovagok, sem lókötők nem voltak benn, csak pletykás kislányok.

Raymond M. Smullyan: A hölgy vagy a tigris? és egyéb logikai feladatok

A maga nemében egyedülálló könyv. Aki szereti a logikát, a rejtvényeket, nyugodtan vágjon bele! A feladatok egy-egy történet köré csoportosulnak (így lesz belőle matematikai regény), és egyre nehezebbek, bonyolultabbak, valószínűleg beletörik a bicskája sok olvasónak (főleg a logikai gépekkel kapcsolatos történetekbe, ismétlés, inverz, fordított számok, csupa olyan fogalom, amit csak a matekot szeretők értenek). Minden feladatnak szerepel a megoldása is a könyvben! Érdekes és kalandos utazás ez a logika világába :-))
Idézetek közé feltettem pár feladványt, hogy látni lehessen a könyv szerkezetét és a feladatok lényegét.

svindler

Raymond M. Smullyan: A hölgy vagy a tigris? és egyéb logikai feladatok

12-13 éves koromban olvastam, és imádtam (és Smullyan többi könyvét is)
Matematikai logikai fejtörőkből / feladatokból áll az egész könyv, ahol minden fejezet egy-egy kerettörténet köré szerveződik, és a feladatok valahogy ebbe épülnek bele. De lényegébe fokozatosan a matematikai logikába vezet be, a logika alapú gondolkodásra / bizonyításra vezet rá, el egészen Gödel nemteljességi tételéig.
Zseniális.

VadKant

Raymond M. Smullyan: A hölgy vagy a tigris? és egyéb logikai feladatok

Imádtam! A maga nemében ritka jó könyv, a szerző egy másik könyve az egyetlen vetélytársa! Ha valaki szereti a logikai fejtőrőket, akkor nagyon ajánlom! Folyamatos flow élmény, gyakorlatilag letehetetlen volt, és egyre nehezebbé vált! :) Igazi kihiivás volt, nagyon megdolgoztatott, és szellemi csúcsteljesiitményemnek könyveltem el, hogy ily' szerelmi kapcsolatba keveredtem soraival! :)

otaksa

A sok izgalmas levél közül, amelyeket első rejtvénykönyvem után kaptam (aminek a címe sosem jut eszembe), az egyiket egy tízéves fiú írta, akinek az apja osztálytársam volt, most pedig híres matematikus. A fiú nagy élvezettel olvasta könyvemet és levélben leírt egy szép és eredeti rejtvényt, amit a könyvem ihletett. Rögtön felhívtam az apát, hogy gratuláljak neki a fiához. Ő, mielőtt odahívta volna a fiút a telefonhoz, halkan, mint egy összeesküvő ezt súgta nekem: „A gyerek olvassa a könyvedet, és szereti! De ha beszélsz vele, el ne áruld neki, hogy amit csinál az matematika, mert a matekot útálja! Ha megtudná, hogy ez valójában matematika, azonnal abbahagyná az olvasást!”

2. Politikai rejtvény
Egy gyűlésen száz politikus vett részt. Minden politikus vagy tisztességtelen, vagy tisztességes. A következőket tudjuk:
a) Volt közöttük legalább egy tisztességes politikus.
b) Bármelyik kettő közül legalább az egyik tisztességtelen volt.
Meg lehet-e mondani ezek alapján, hogy hány politikus volt tisztességes, és hány volt tisztességtelen?

81. John esete
Ez az eset egy ikerpárral kapcsolatos nyomozásról szól. Tudjuk, hogy az ikrek közül legalább az egyik sosem mond igazat, de nem tudjuk, hogy melyikük. Egyiküket Johnnak hívják, és ő az, aki elkövet egy bűntettet. (John nem szükségképpen az, aki mindig hazudik.) A nyomozás célja az volt, hogy kitalálják, melyikük John.
„Ön John?” – kérdezte meg a bíró az első ikert.
„Igen, én vagyok” – hangzott a válasz.
„Ön John?” – kérdezte most a bíró a másiktól.
A második iker „Igen”-nel vagy „Nem”-mel válaszolt, és a bíró ebből megtudta, hogy melyikük John.
Az első vagy a második iker volt John?

99. oldal (7. fejezet, Metarejtvények)

PogiB

(Remélem, sikerült egy kis étvágyat csinálnom az Olvasónak Craig törvényének megismerésére!)