Erich ​Hartmann 7 csillagozás

Az ég ura
Raymond F. Toliver – Trevor J. Constable: Erich Hartmann

A világ mai napig is legeredményesebb vadászpilótája, a 352 légigyőzelmet arató német Erich Hartmann életregénye ez a könyv, aki a második világháborúban fiatal, kezdő pilótaként került a keleti frontra, ám rendkívüli képességei hamar az ég urává tették.
Izgalmas légicsaták, magas kitüntetések, aztán hadifogság Szibériában.
Az 1950-es évek végén már az újjáalakult német légierő egyik vadászrepülő ezredének parancsnokaként azon kevesek közé tartozott, akiket még ellenfeleik is elismertek és tiszteltek.

Victoria, Budapest, 1998

Hanging_Moss_9102>!
Raymond F. Toliver – Trevor J. Constable: Erich Hartmann

Az egyetlen (?) magyarul megjelent olvasmány a világ máig messze legeredményesebb Jagdfliegeréről, Erich Hartmannról (352 légi győzelem igen szűk időszak alatt…). Nem rossz könyv, könnyed, olvasmányos, gördülékeny, párbeszédekkel teletűzdelt könyv. Nem a kedvencem a műfaj, de örülni kell ennek is. A marketing érthetetlen okokból egyáltalán nem említi azt, hogy az előszót Adolf Galland írta, pedig aki a témában jártas, annak ad egy erős támpontot hogy elolvassa. Nyilván okkal adta a nevét ehhez a könyvhöz Galland.
Minden fejezet egy idézettel kezdődik, szeretem ezt a fajta szerkesztést, de ebben a könyvben kissé béna idézetek lettek kiválogatva. A szerzőkről nem sok infót találni a könyvben.
Az elmúlt években olyan neves és kevésbé ismert pilóták életéről olvashattam, mint Hans-Ulrich Rudel, Adolf Galland, Norbert Hannig, Heinz Knoke, Manfred von Richthofen, Erich Sommer, ideje volt ezt a sort kibővíteni a legeredményesebbel, Erich Hartmannal.

gergoturcsik>!
Raymond F. Toliver – Trevor J. Constable: Erich Hartmann

* Spoiler veszélyes értékelő * ! Érdekes könyv volt , bár mivel nem maga Erich írta , hanem róla írták így kissé nehezen indult be és az első 50-70 oldal néhol össze vissza ugrálva az események között zajlott összefüggéstelenül.Ezért ez a fél csillagos levonás , a könyv közepe felé sokkal több személyes idézetet olvashatunk Erichtől , és valahogy a könyv stílusa és a sztorik is sokkal izgalmasabbak és érdekesebbek mint az elején , ezért a végére szinte letehetetlen volt. Tartogatott jó pár csavart és kedves történetet , például , hogy többször is az oroszok és az amerikai repülők egymást lövöldözték le , mivel se nem ismerték egymás gépeit túlzottan , másrészt nem is bíztak egymásban. Tiszteletre méltó , hogy nem hagyta ott a csapatát a háború végén amikor lehetősége lett volna amerikai vonalak mögé repülni , cserébe ezért a lovagias döntéséért 10 év hadifogsággal fizetett az orosz Gulágokon ahol nagy tiszteletben tartott lázadó „ Spartacus” hírében állt. Másrészt ahogy minden katonánál , a szerencse az ő életét is erősen kísérte legalább is a háború alatt , utána sajnos nem igen találta már a helyét a szakmában.. 352 lelőtt repülő , elképesztő..