Örök ​álom (Philip Marlowe 1.) 51 csillagozás

Raymond Chandler: Örök álom Raymond Chandler: Örök álom

Az ​agg, beteg, dúsgazdag Sternwood tábornok magához kéreti Philip Marlowe-t, a magánnyomozót: két fiatal, későn született lánya közül az egyik hajban van, szerencsejáték-adósságaival zsarolják. A tábornok nem is a pénzt bánja – azt szeretné, ha a zaklatások egyszer s mindenkorra abbamaradnának. Tehetne-e valamit ez ügyben Marlowe? A magánnyomozó megkedveli a zord hadastyánt, de rá kell jönnie: egyik lány sem éppen földre szállt angyal. A kisebbikből például mintha minden erkölcsi érzék hiányozna. A nagyobbik pedig nemcsak a pénzt szereli szórni a kártyabarlangokban, hanem jó útra tért hajdani szeszcsempész férje is eltűnt, nyomtalanul. És Marlowe megérzi, hogy a tábornok valójában imádott vejét szeretné előkeríttetni… Raymond Chandlernek ebben az első, 1939-ben megjelent regényében már minden együtt van, ami különleges életművét majd meghatározza: az emberi jellem ferdeségei, a pénz megrontó hatalma, piti és nagymenő bűnözők, kiábrándult vagy éppen korrupt rendőreik, az eszményi… (tovább)

Hosszú álom címmel is megjelent.

Eredeti megjelenés éve: 1939

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Krimi klasszikus

XXI. Század, Budapest, 2018
304 oldal · puhatáblás · ISBN: 9786155759963 · Fordította: Lengyel Péter
XXI. Század, Budapest, 2018
304 oldal · ISBN: 9786155759970 · Fordította: Lengyel Péter
Európa, Budapest, 2008
302 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789630786508 · Fordította: Lengyel Péter

Philip Marlowe

Raymond Chandler: Örök álom

Rég összekapcsolom magamban Chandlert és Dosztojevszkijt. Ugyanis ők ketten a két kedvenc krimiíróm. Nemrég kipróbáltam, Chandlert is újra lehet olvasni. Ez krimiknél sokszor csak úgy működik, ha elfelejtjük a sztorit. Chandlernél nincs szükség erre. A krimi valójában csak egy módja annak, hogyan építsünk fel egy történetet. Keresés-történet. Miben különbözik mondjuk egy múlt-keresős történettől? (Pl. Utas és holdvilág) Abban, hogy gyilkosság van benne, bűnözők, és a főhős néha életveszélybe keveredik. Szóval nekem ők ketten rég összekapcsolódnak, erre nemrég olvastam egy Murakami-interjúban (The Paris Review), hogy ő is ezt teszi. Az ilyesminek örülni szokott az ember, ha nem bosszankodik, hogy ellopták az öltetét.

Az Örök álom (Big Sleep)-ból-ből sokáig csak a filmet láttam, ami klasszikus noir. Bogart, Bacall meg a többiek. De a történetet teljesen csak most értettem meg, a regényből. És nem tudom, ki ölte meg a sofőrt, ahogy Howard Hawks, a film rendezője se tudta, és Chandler se tudta. Nem ez a lényeg, nem a whodunit (kitette). Majd egyszer ezt is megírom pontosabban.

Dominik_Blasir
Raymond Chandler: Örök álom

Számomra a legmeglepőbb az volt, hogy közel nyolcvan évvel a megírása után is mennyire erős tudott maradni maga a regényszöveg. Ugyan a fordítás egyes fordulatai fölött kicsit mintha már eljárt volna az idő, de a próza velejét adó párbeszédek olyan hatásosak, hogy már csak ezeket ízlelgetni is hatalmas élmény. Ahogy Marlowe a maga macsós, de mégis érzékeny stílusában beszélget a szereplőkkel, vitatkozik, próbál meggyőző vagy épp irányító lenni, ahogy finom utalások alapján próbálja kibogozni, hogy ki mit tud és ebből mit árul el neki – egyszerűen fenomenális. Úgy érzem, a későbbi hardboiled regények többsége nem ennyire párbeszédalapú: talán csak Elmore Leonard jut eszembe a kortárs szerzők közül, akinél legalább ennyire fontos minden beszélgetés (a párhuzamot tovább erősíti szerintem a hősalakjaik hasonlósága is – Raylan Givens mintha csak egy modern vidéki Marlowe lenne).
Éppen csak bővebben: http://ekultura.hu/2019/02/15/ujrakiadasok-orok-alom-ti…

modus_operandi
Raymond Chandler: Örök álom

Amiért érdemes és érdekes ezt a könyvet elolvasni:
– minden idők egyik legjobb film noir-könyv (ilyen persze nem létezik, de elképzelhető) élményét idézi
– éppen eléggé sötét és füstös hangulatú
– Philip Marlowe nevű főszereplőnk egy kellően rejtélyes és kalandos természetű fickó, aki úgy halad előre a nyomozásban, hogy azokon a nyomokon indul el/tovább, ami a rendőrség figyelmét elkerülte
– és szerteágazó, útvesztőszerű cselekménye egy cseppet sem untatja majd az olvasót.
Mert egy kriminél ez kell, ugyebár.

kvzs P
Raymond Chandler: Örök álom

Nagyon plasztikus könyv, olyan volt, mintha egy fekete-fehér klasszikus filmet néztem volna. Gyönyörű, de romlott nők, elegáns rosszfiúk, korrupt zsaruk és Marlowe.
Marlowe igazi magánhekus: mindig megőrzi a hidegvérét, vagány a dumája, kemény az ökle, vászontetős autóval, kalapban jár, és soha nincs messze tőle a cigi és a whisky (és minden nő odavan érte…)
A történet és a stílus klasszikus noir. Van benne megbízás, nyomozás, verekedés, lövöldözés, csábítás, zsarolás, fenyegetés és a főhős zseniális problémamegoldása, vagyis minden, ami egy jó krimihez kell.

balcso
Raymond Chandler: Örök álom

Vizsgaidőszak közben kiváló olvasmánynak bizonyult. Gyorsan halad, nem kell rajta gondolkozni, és szerintem annyira nem is olvastatja magát.

lizzizi
Raymond Chandler: Örök álom

Anyukámnak vettem meg, mert szereti a krimit. (aztán most nézem, hogy nekem is megvan hosszú álom címen.. háh)
Végig Dick Tracey képregény járt az agyamban, úgyhogy úgy képezelem el.
Nem volt rossz. Marlowe szimpi volt, hogy nem dőlt be a csajoknak, meg laza volt és nem ijedt meg a pisztolyos ürgéktől. Én is szeretnék ilyen lenni.

deeket
Raymond Chandler: Örök álom

Alapmű. Angolul olvastam és nehéz volt letenni. Igazi klasszikus krimi.

budaijoci
Raymond Chandler: Örök álom

Nem dohányzom és nem iszom, de ez után, dohányfüstösnek és részegnek éreztem magam :D

csongi
Raymond Chandler: Örök álom

Nagyon jó, és a film sem rossz, bár Bogart kicsit más, mint ahogy Marlowe-t elképzeltem…

Gregöria_Hill

Üvegszeme fényesen csillogott rám, s messze ez volt rajta a legéletszerűbb.

Frank_Spielmann I

Nehéz dolog egy nőnek – akár egy rendes nőnek is – belátnia, hogy a teste nem ellenállhatatlan.

alimarton

Nem zavar, ha nem tetszik a modorom. Tudom, hogy meglehetősen faragatlan. Sokat emésztem magamat miatta magányos téli estéken.

Gregöria_Hill

Engem nem zavar, hogy maga itt megmutatja, hogy milyen sikkes tud lenni, és hogy a whiskysüvegből issza meg előttem a reggelijét.

Sli SP

Éppannyi élet volt bennem, mint egy jobb madárijesztő kabátzsebében.

211. oldal, 25. fejezet (Európa, 2008)

Kapcsolódó szócikkek: élet · Philip Marlowe
Sli SP

– (…) Egyébként, ami engem illet, mindig kalocsniban alszom, ha netán egyszer arra ébrednék, hogy rossz a lelkiismeretem, és szaladnom kell előle.

205. oldal, 24. fejezet (Európa, 2008)

Kapcsolódó szócikkek: alvás · lelkiismeret · Philip Marlowe
Sli SP

– (…) Mixelje meg a szövegét, és töltse ki.

215. oldal, 25. fejezet (Európa, 2008)

Kapcsolódó szócikkek: beszéd · Philip Marlowe
Frank_Spielmann I

– (…) Felhigítsam valamivel ezt a Bacardit, vagy úgy szereti, ahogy van?
– Úgy szeretem, ahogy van, már amennyire egyáltalán szeretem.
– Ami engem illett, én akkor már inkább innék csukamájolajat.

Sli SP

– (…) A rendőrfeleségeket ki nem állhatom, így nőtlen vagyok.

13. oldal, 2. fejezet (Európa, 2008)

Kapcsolódó szócikkek: Philip Marlowe
Sli SP

A Sternwood-ház előcsarnoka kétemeletnyi magas volt. A bejárati ajtót vonuló indiai elefántok csordáira méretezték; az ajtó fölötti, széles festettüveg ablakon egy hölgy megmentésén fáradozó, sötét páncélos lovag volt látható; a hölgyet egy fához kötözték, s más öltözete sem volt, mint igen hosszú s az alkalomhoz illő haja. A lovag hátratolta a sisakrostélyát, hadd lássák, hogy volt gyerekszobája, s a csomókkal babrált a hölgy kötelékein, de nem ment semmire. Ahogy ott álltam, arra gondoltam, ha én ebben a házban laknék, előbb vagy utóbb úgyis felmásznék, hogy segítsek neki. Nem is úgy festett, mint aki különösebben töri magát.

5. oldal, 1. fejezet (Európa, 2008)

Kapcsolódó szócikkek: lovag · Philip Marlowe

Philip Marlowe sorozat · Összehasonlítás