A ​hugica (Philip Marlowe 5.) 29 csillagozás

Raymond Chandler: A hugica

„- ​Jól nézzen meg magának – mondtam –, mert ha úgy dönt, hogy engem bíz meg, akkor én leszek az a pasas, aki nyomozni fog. És nem más. Én pedig olyan vagyok, amilyen vagyok. Ha meg azt képzeli, hogy esetleg talál ebben a szakmában ájtatos manókat, akkor magácska nem tudja, mit beszél. Hadd halljam, hogy hívják kegyedet, és mi a baj?”

Orfamay Questnek hívják az ifjú hölgyet, a kontinens közepéről, egy isten háta mögötti kisvárosból jött a csillogó-villogó Kaliforniába, hogy megkeresse elveszettnek hitt bátyját, Orrint. Legalábbis ezt mondja Philip Marlowe-nak, a magánnyomozónak, rögtön az elején világossá téve, hogy húsz dollárnál nincs többje erre a munkára. Marlowe azonban éppen unatkozik, ezért belemegy – élete egyik legnagyobb hibáját követi el ezzel, mint hamarosan ráébred. Nemcsak arról van szó ugyanis, hogy Orrin nyomában szaglászva csábos hollywoodi csillagocskákba, kiábrándult producerekbe, cinikus filmipari ügynökökbe, gyanakvó rendőrökbe, valamint… (tovább)

A kicsi nővér címmel is megjelent.

Eredeti megjelenés éve: 1949

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Európa krimi Európa

Európa, Budapest, 2010
380 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789630788502 · Fordította: Bart István

Philip Marlowe

smetalin>!
Raymond Chandler: A hugica

Én nagyon kedvelem ezt a Philip Marlowe magánnyomozó detektívet! Ez egy csudipofa, vicces, charme-os és hibátlan a logikája. Ő mindent kinyomoz, megold, nőket csábít el, de nem megy el a végletekig hisz Úriember marad, csak egy csók csattan illetve néha egy-két pofon is ha éppen valami vicceset mond és nem tetszik a hölgynek.
Ez a rész egy kissé kacifántosra sikeredett, mikor ki kivel miért, kérdések csak úgy röpködtek és az ötletek is, de a végére csak kisimult az egész történet.
Volt itt színésznő, testvér, maffiózó, orvos, gyilkos, fénykép, zsarolás, cigaretta szipkával és anélkül, szivar, füstös lebujok, csillogás, nyomor, füstölgő revolver és minden ami kell egy régi vágású jó kis krimihez. Csak azt tudom mondani ami a fejemben kavarog, még-még-még Philip Marlowe nyomozz és én olvasom!:)

Raymond Chandler: A hugica

Philip Marlowe, ha nem ő lenne Philip Marlowe, egy lúzer lenne. Magányos férfi, rosszul menő állással, barátok és állandó nő nélkül… De hát ő Philip Marlowe, úgyhogy ő a legmenőbb pasas a környéken. Kicsit olyan, mint egy Rejtő-hős (Van der Gullen Félix?). Döglenek utána a nők, de ő nem dől be nekik. Néha megpróbálják kicsit kinyírni, de persze ez sose sikerül. Szereti a whiskyt, és a jó cigarettát (Camelt szív, ha nem, akkor baj van). Jó a szövege. Sosem alszik. Nem hagyják. Van stílusa. Nem egy ijedős alkat. Nem drogozik (nem úgy, mint Sherlock Holmes, a kokainista). Őszinte ember, de nem hülye. Nem egy korlátolt elme (detektívben láttunk már ilyet?). Ha nő lennék, imádnám. Pasi vagyok. Így is imádom, csak másként.

Nahar>!
Raymond Chandler: A hugica

Második találkozásom Philip Marlowe-val, és határozottan jobban sikerült, mint az első a Visszatekintésben. A megkeseredett, cinikus magánnyomozó karaktere egészen egyedi, de ezt nem állítanám, hogy Marlowe-val lehet szimpatizálni. 38 éves, nem túl jóképű (bár azért szeretik a nők), szeret pipázni és whisky-t inni. Viszont vannak elvei és egyfajta becsületkódexe, ami szerint dolgozik. Szóval tipikus hardboiled krimifigura.
Maga a bűnügy helyenként kicsit túlbonyolított, főleg a sok szereplő miatt. A cselekmény elég pörgősnek mondható a regény mindössze néhány nap eseményeit írja le. Közben sok szereplőről kiderül, hogy nem az akinek elsőre látszik (mint a címszereplő hugica), és az is, hogy a legtöbb bűncselekmény indítóoka a látszólagos bonyolultság ellenére rémesen egyszerű: a szerelem.

Csabi >!
Raymond Chandler: A hugica

Chandler ezen könyve nálunk nem tartozik az ismertek közé, pedig nem marad el a többi mögött. Ahogy így visszarémlenek a korábbi olvasmányok A hugica mindenképpen a legviccesebb Marlow sztorik közé tartozik. No nem a cselekményt illetően, hanem a detektív szövege miatt. Bár néhol ez már átcsap némi erőltetett élcelődésbe, pl. a kimódolt hasonlatok esetében.
Amúgy minden a helyén van, bár a kötet második felében kicsit meglassul a tempó, lehetett volna itt húzni. A befejezés szerintem kicsit amolyan deus ex machina, de összességében jó kis krimi ez.

Farby>!
Raymond Chandler: A hugica

Elég nagy katyvasz az egész, de meglepően élvezetes stílusban elmesélve.
Azért a majomseggkék színre kíváncsi lennék, mert – többek között ez – elég nagy képzavart jelent nálam.

Tíria_Devil I>!
Raymond Chandler: A hugica

Chandler mindenek előtt! Számomra a krimi nagyatyja, nyelvezete, stílusa, precízsége és fantáziája egyaránt sokcsillagos.
Mindig van egy olyan szál, olyan mozzanat, amit a Gyilkos elmék 300 évadát végigböngészve sem tudsz előre látni, amíg be nem zárod a könyvet.
A hugica kitűnő látkép Hollywood csillagboltjának árnyalatosabbik sarkairól.

meseanyu P>!
Raymond Chandler: A hugica

Nagyon lassú folyású volt krimihez képest, untam sokszor. A miliő meg taszított, nyomasztó volt nagyon. Csoda, hogy nem hagytam félbe, de vártam valami nagy fordulatot, ami miatt érdemes végigolvasni. Hát sajnos ez elmaradt…

Emese_Szalai>!
Raymond Chandler: A hugica

Kedvelem Marlowe-t. Tetszik ez a keserédesség, ami árad belőle. Nem tudom máshogy megfogalmazni. Azt tudom, hogy a való életben is kedvelném.
A fél csillag levonást az agyonbonyolított sztori indokolja. Kevésbé kacifántosan is abszolút élvezhető sztori lett volna.

Mileva>!
Raymond Chandler: A hugica

Avíttas… az első Chandlerem, de nem nyert meg magának. Végig olyan érzésem volt, mintha egy Jávor Pál-filmet néznék, olyan fekete-fehér, homályossá kopott, modoros, és a nők… mint megannyi rossz vicc. Aki szereti ezt a kort, az élvezni fogja a hangulatát.
Nálam Philip Marlow – Harry Angel: 0-1, még akkor is, ha Harry az utánérzés :)

Frank_Waters I>!

Vannak ilyen napok. Amikor az ember csupa hülyével találkozik. Aztán a végén már akkor is elfogja a gyanakvás, ha a tükörbe néz.

Frank_Waters I>!

– Adja át, kérem, szívélyes üdvözletemet, és közölje vele, hogy ő nem más, mint egy bűzös borz.
– Legyen inkább görény – mondta a kisasszony. – Ritka szavakat nem szokott ismerni.

Frank_Waters I>!

Nekem a szex olyan, mint a csokifagylalt, de van egy pillanat, amikor már nem megy le a torkomon.

Frank_Waters I>!

A magányos férfiak mindig sokat beszélnek. Vagy épp fordítva. Egyáltalán nem beszélnek.

Frank_Waters I>!

Ha lenne igazság a földön, engem már csak azért is le kéne tartóztatni, amiért egyáltalán a világon vagyok.

gszarka P>!

Olyan illata volt, mint ahogy a Tadzs Mahal fest holdfényes éjszakán.

Tíria_Devil I>!

– Általában milyen munkákat szokott elvállalni?
– Általában akármit, a tisztesség határain belül.
Bólintott. – A tisztesség elég tág fogalom. A határairól nem is szólva.

gszarka P>!

Jobb kéz felől a rengő hasú, potrohos Csendes-óceán vánszorgott a part felé, mint egy hazafelé tartó, fáradt súrolóasszony.

Philip Marlowe sorozat · Összehasonlítás