Éjfél ​is elmúlt 68 csillagozás

Ray Bradbury: Éjfél is elmúlt

A történet akár a gyóntatószékben játszódik, ahol egy pap gyógyítja ki egy hívét különös függőségéből, akár a Mars zord dombjai között, ahol véres hajsza folyik egy sokat ígérő kék palackért, Bradbury állandóan valami újjal lep meg minket, bármikor képes megmutatni bizarr helyzetbe keveredett különös emberek szívét-lelkét. Az eredmény pedig egy olyan kötet, amely megcáfolja a mondást, miszerint a valóság furcsább a fikciónál.

Eredeti cím: Long After Midnight

Eredeti megjelenés éve: 1976

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Ray Bradbury életműsorozat

Dublin

Ez_elment_vadászni
Ray Bradbury: Éjfél is elmúlt

Bradbury már csak Bradbury marad. Írhat bármiről, ha mosóporreklám lenne, azt is kedvencelném.

Ray Bradbury: Éjfél is elmúlt

Mostmár egészen hozzátartozik a napjaimhoz, hogy olvasok egy kis Bradburyt, és ez vala jó.

Mindig van olyan novellája, ami nem hogy tetszik, de egyenes kupán vág, ebben a kötetben is akadt.

Amik különösen: A lángoló ember, Idd ki egy húzásra: ellenszer tömegtébolyra, Árnyjáték, Éjfél is elmúlt.

risingsun
Ray Bradbury: Éjfél is elmúlt

Ez az ötödik novellás kötet amit Bradbury-től olvastam, de csak ugyanazt tudom róla mondani, mint a korábbiakról: csodálatos, varázslatos, lenyűgöző. Más szavakat nehéz is találni arra, ami az emberrel történik, miközben novelláit olvassa. S a hatás megmarad a történetek befejezése után is, melyek közül talán a legemlékezetesebb az utolsó novella olvasása közben ért. Olyan rajongással beszel az egyik szereplő a csokoládéról, hogy annak illatát éreztem a levegőben, illetve a számban is érezni véltem annak ízét. A novella s egyúttal a kötet befejezése után jól is esett volna rögvest egy tábla csokiba harapni, de a varázslat ereje a betűkben, szavakban rejlik s így nem került a táskámba abból az illatos, jó ízű csokiból semmi. Csalódásom hamar elmúlt s inkább csak mosolyogtam azon, hogy Bradbury a szavak erejével már megint megviccelt, elvarázsolt.

A kötetből pár kedvenc:
– A lángoló ember
– Idd ki egy húzásra: ellenszer tömegtébolyra
– Árnyjáték
– Az októberi játék
– Persze hogy hoztam csokoládét!

lilla_csanyi P
Ray Bradbury: Éjfél is elmúlt

Bradbury-vel az Agave 100 novelláskötetben találkoztam először, egy kiemelkedően jó történet erejéig. Akkor tudtam, hogy akarok mééég olvasni tőle. A könyvudvarban pedig 690 Ft-ért utánavágják az embernek ezt a kötet, és úgy adódott, hogy beleugrott a kosaramba, amíg nem figyeltem…
A borítója valami förtelem, de ez nem szegte kedvemet. Aztán elkezdtem olvasni. Olvastam, olvastam, olvastam, és…semmi. Ezek a novellák csak simán jók, néha érdekesek, de egyikre sem mondanám, hogy hmm, na, ez igen, ez már valami. A címadó történet pedig kifejezetten kiábrándító. Mivel többet vártam, ezért csalódás volt. Persze nem adom fel, a Marsbéli krónikák pl. továbbra is érdekel, de random novelláskötetet többet tuti nem veszek tőle.

blianhun
Ray Bradbury: Éjfél is elmúlt

Nem igazán sci-fi, az biztos.
Egy kicsit sötétebb, horror felé hajló Bradbury, de egyáltalán nem rossz.

Imoran
Ray Bradbury: Éjfél is elmúlt

Nem bírom az értelmetlen, hatásvadász befejezéseket, még ha a misztikum is szövi át. Ezzel nekem céltalan, világegyetembe kipörgetett mondathalmaz lett 1-2 írás, amit még Bradbury csodás stílusa sem tudott tompítani…csalódás volt némelyik, ez van.

Azonban…azonban! Azonban volt pár, ami pozitív irányba tolta nálam az elégedettségfaktor mutatóját. Oh, igen, A lángoló ember arcpirító csattanója, az Egy darab fa elkeserítő szálkássága, az Ellenszer tömegtébolyra rokonlelkem boszorkánya (imádtam!), az Árnyjáték poros, fojtogató légköre, az Októberi játék pinceszagú borzalma és a Persze hogy hoztam csokoládét negédes bája mind-mind a kedvenceim lettek.

4 csillagot megérdemel. Szőrösszívű lennék?

Richeus
Ray Bradbury: Éjfél is elmúlt

A hard scifin kívül nem nagyon tudok rezonálni egyéb stílusokra, másrészről Bradbury novelláinak hangulata meg teljesen egyedi, – már a megértésük is más nézőpontot kíván. Nem hiszem, hogy releváns értékelést tudnék írni. Annyit azért megkockáztatok, hogy összességében talán nem voltak ezek annyira ütős történetek. Még két novelláskötetét el fogom olvasni, meglátjuk…

Buzánszky_Vírus_Dávid
Ray Bradbury: Éjfél is elmúlt

Az általam eddig olvasott Bradbury novelláskötetek közül eddig ezt éreztem a leggyengébbnek. Ez persze nem azt jelenti, hogy rossz, mert nagyon is jó, gyönyörű, ahogy Bradburytől megszokhattuk. Csupán a saját maga által nálam magasra tett lécet ez kevésbé súrolta.

Kedvenceim:
A Messiás
G.B.S.- V. verzió
Egy szerelem története

Trillian
Ray Bradbury: Éjfél is elmúlt

Ebben a kötetben nem éppen vidám novellákat találtam, de a többségüket élvezettel olvastam. Különösen azokat, amelyek erős csattanóval végződtek. Többek között az igen brutálisra sikeredett Az októberi játék. Nagyon jó volt még az Árnyjáték, az És újra a Föld, illetve a kötet első novellája, A kék palack. A címadó történetet viszont annyira nem élveztem. De a kíváncsiságomat mindenképpen felkeltette a kötet Bradbury többi novellája iránt (is).

Christine_
Ray Bradbury: Éjfél is elmúlt

Novelláskötetet mindig nehéz értékelni, hiszen valamelyik belopta magát a szívembe, valamelyik ledöbbentett, valamelyik meg untatot, így féltávon kapott csillagot.

ppayter

– (…) Egyszóval, minden a tiéd lehet, és egyetlen apróságot kérek cserébe. Csak a lelkedet.
A férfi megmerevedett, kis híján ellökte magától a női kezet.
– Miért, hát nem erre számítottál? – kacagott a hang. – De a lelkek nem eladók. A lelket csakis elveszíteni lehet, és akkor vége, oda minden. Megmondjam, igazából mit szeretnék tőled?
– Mondd.
– Végy feleségül.
Kérd inkább a lelkemet, gondolta a férfi, és már meg is alkudtunk.

120. oldal, Idd ki egy húzásra: Ellenszer tömegtébolyra című novella (Agave, 2009)

ppayter

Ott pedig egy aprócska nő ült, feleakkora se, mint a hárfája; ujjaival úgy érintette a reszkető húrokat, mint a tiszta esőfüggönyt tapintó gyermek.

109. oldal, Átvészelni valahogy a vasárnapot című novella (Agave, 2009)

legrin SP

Van hangja az időjárásnak? Beszél valamilyen nyelvet az éjszaka, az idő vagy a hó? Mi zajlik a kinti sötétség és az idebent vacogó lelkem között?

168. oldal, A kívánság című novella

lilla_csanyi P

Az emberek hajlamosak gyanakvással és gúnnyal fogadni mindent, ami megkérdőjelezi saját nagyszerűségüket, és ami azt sugallja, hogy amit elértek, azt nem saját erejükből érték el.

234. oldal, Jamie varázsol című novella

cassiesdream

– Akkor miért nem hagyjátok, hogy én is hű legyek önmagamhoz?
– Mert nem természetes.

81. oldal, G.B.S. - V. verzió című novella

Gitta_Bry

Kettő, nem is, három, sőt, négy élet jut mindnyájunknak. Egyik sem tart örökké, ez biztos. De az emlékük igen. És a négy, öt vagy egy tucat életből, ami az embernek jut, az egyik különleges.

106. oldal, A valódi bölcsesség című novella

Gitta_Bry

Azt mondják, a valódi bölcsesség kimondatlanul hagyni bizonyos dolgokat.

211. oldal, A valódi bölcsesség című novella

legrin SP

Szeretném, ha észbe tartanád, hogy mindig van az életben kompenzáció. Mindig van, különben nem tudnánk tovább élni.

165. oldal, Egy szerelem története című novella

szigiri

És azok a ritka napok a világban, amikor az időjárás olyan kiegyensúlyozott volt, mint egy juharlevél két, egyenletesen fújó szellő között, azok a napok olyanok voltak, mint Ann Taylor, és így kellett volna őket nevezni a naptárban.

157. oldal, Egy szerelem története című novella (Agave, 2009)

cassiesdream

Nincs zöldülő tavasz, nincs frissesség, nincs ígéret.

240. oldal, Az októberi játék című novella