Ratzky Rita (szerk.)

Szerelmes ​novellák 2 csillagozás

Ratzky Rita (szerk.): Szerelmes novellák

Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.

A művek szerzői: Moldova György, Illés Endre, Galgóczi Erzsébet, Déry Tibor, Örkény István, Karinthy Ferenc, Csurka István, Fejes Endre, Urbán Ernő, Sarkadi Imre, Palotai Boris, Szakonyi Károly, Bertha Bulcsu, Bárdos Pál, Vészi Endre, Végh Antal, Kertész Ákos, Nádas Péter, Czele György, Temesi Ferenc

Kossuth, Budapest, 1981
374 oldal · keménytáblás · ISBN: 9630917270 · Illusztrálta: Szathmáry József

Ratzky Rita (szerk.): Szerelmes novellák

Az úgy volt, hogy karácsonykor otthon felejtettem az indiai novellás kötetem, az éves novellás kihívást viszont nem akartam bukni pont decemberben, ezért keresnem kellett gyorsba egy beugrót. A polc előtt sétálgatva megakadt a szemem e köteten, végülis nem is zárhatnám jobban az évet, mint egy kis lélekmelengető romantikával. Azt reméltem olvasgatok néhány irigylésre méltó románcról, és kiváncsi voltam hogyan látják a nálam okosabb írók a szerelmet. Ehhez képest kaptam az arcomba egy jó kis szocreál válogatást, ahol a társadalomrajz nagyobb súlyt kapott, mint a szerelem, párkapcsolat. A szereplők többsége érzelmi intelligencia terén körübelül egy óvodás szintjén vesztegel (elnézést az óvodásoktól ezt ők messze meg is haladják :-)). Nem értettem mit keresnek ebben a válogatásban ilyen nagy számban a hirtelen gerjedelemből adódó szituációk. Semmi gondom az egyéjszakás kalandokkal, csak arra minek ráaggatni a szerelem címkét. A kötet felénél próbáltam beleképzelni magam a női szereplők helyébe, a férfi szereplőket pedig elképzelni a számomra ideális és megfelelő személlyel ;-), de egyszerűen nem ment, képtelen voltam beleélni magam ezekbe a történetekbe.

Gólyanéni>!
Ratzky Rita (szerk.): Szerelmes novellák

Amennyire szeretek novellákat és novellás köteteket olvasni, annyira nem rajongok ezek értékeléséért. Nem szeretem, nem tudom „elbírálni” ezeket a köteteket, mert úgy érzem csakis egyenként lenne értelme a minősítésemnek.
Mint jellemzően, ez a kötet is tartalmaz jó pár gyöngyszemet. Vannak benne azért gyengébb írások is. Mégis megadtam az öt csillagot, mert magyar szerzőktől válogattak, nagyszerű magyar szerzőktől, remek témában.

Vivarumba>!

Én mondom, uraim, az atombomba egy áldás a nyomorhoz képest! Ülök itt a téren, jön az atom, azt mondja: jó napot, megemeli a kalapját, és belém vág, egy pillanat az egész. De leégni napról napra egyre jobban, elveszíteni az önbizalmat, az életkedvet, ez az igazi atom!

10. oldal, Moldova György: A bolond Vilma

Chöpp >!

Az ebédről sem beszélt már a kisfiú. Szombaton pénzt kért, bevásárolt, és megfőzött másnapra. Lassan sok mindent megtanult. Kérdések nélkül, egyedül érteni a világot.

339. oldal Nádas Péter: A kertész

Vivarumba>!

-Én is nagyon megijedtem attól, hogy mennyi szeretője volt – vallotta be Tiboldi. – Szervusz?
Összekoccintották a poharukat.
-Volt a csudát – válaszolta az asszony –, és nem szervusz!
-Miért?
-Maga tegezhez, ha akar, de én inkább magázom, jó?
-Jó – egyezett bele Tiboldi, és szétvetette a karját a fotelban –, ez nagyon is megfelel az én patriarchális természetemnek, mely az egyenrangúságot csak mint ideált szereti, de a gyakorlatban elveti.

Kamondy László: Feltételes vallomás; 225.o.

Vivarumba>!

Maga nem hisz a cselekvésben? – kérdezte a mester. Magázta Kékszeműt. A szexuális forradalom az egyetlen, amit még megérhetünk, ha erre gondol, mondta Kékszemű. Érdekes, mélázott el a mester. Raccsolása némi arisztokratizmust kölcsönzött a szónak. Sajnálatos, mondta sötéten Kékszemű. A mester megbántottan hallgatott.

371. oldal, Temesi Ferenc: Történet, ami sehogy sem tetszett K.-nak

maneki_neko>!

Az ember csak a bőrén keresztül él. Hiába lát, hiába hall, hiába magyaráz: csak amikor egy meleg testet ölel át, csak akkor hiszi el, hogy ő is él.

Örkény István: Asszonyok éjszakája (61. old.)

Gólyanéni>!

…az csak azt hiszi el a fülével, amit a szemével lát.