Az ​erényöv 15 csillagozás

Ráth-Végh István: Az erényöv

Lehet-e ​valaki bűnösebb a szöktetés bűntettében, mint Berlhe uraság? Fortélyos álnoksággal legyőzte Lajon kisasszony erényét, de a győzelem kegyetlenné tette: nem elégedett meg azzal, hogy rabul ejtette a fiatal lány szívét, de a szó szoros értelmében bilincsbe verte a testét is, s kegyetlenebbül bánt el vele, mint egy rabszolgával.
Képzelhető-e gonoszabb barbárság annál, mint egy ifjú teremtés testét láncra verni, s oly börtönbe zárni, melyet magamagával hurcol mindenhová?
Ez a börtön egy keskeny, nadrágocskaszerű öv, átszőve és beszegve sárgaréz sodronyokkal, elöl lakattal lezárva, melynek kulcsa Berlhe uraságnál állott. Az öv varratai vörös spanyolviasszal voltak lepecsételve, olyan pecsétnyomó alkalmazásával, melybe egész különleges és utánozhatatlan rajz volt vésve. De hát ez csak természetes: a börtönőr nyugodt akart lenni, hogy foglya kellő biztonságot nyújtó rács és lakat alatt van.
Az egész alkotmány oly módon van megszerkesztve, hogy csak egy igen kis… (tovább)

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Rakéta Regénytár Magvető

>!
Magvető, Budapest, 1980
116 oldal · ISBN: 9632711831

Enciklopédia 2


Várólistára tette 2


Kiemelt értékelések

lzoltán IP>!
Ráth-Végh István: Az erényöv

Kíváncsian kezdtem neki az olvasásnak: vajon mi minden derülhet még ki ezen eszközről, amelyről csak annyit tudtam, hogy valamikor a középkorban volt használatos és az asszonyi hűség őrzését hivatott megőrizni. A másik oldala a dolognak: a férfi hűségét mivel kellett volna megőrizni? A könyv talán választ ad. Ráth-Végh István ezzel a könyvével is jó munkát végzett – ráadásul elég normális hangnemben ír, nem úgy mint egyes műveiben, ahol kiakasztóan tud másokat megsérteni hitükben.
     Az első fejezetben egy XVIII. századi francia perbeszéd fordítása olvasható, miszerint „bizonyos Berlhe nevű uraság beleszeretett bizonyos Lajon kisasszonyba, házassági és egyéb ígéretekkel elcsábította, hazulról megszöktette, férfiruhába öltöztetve egyik vidéki városból a másikba cipelte, anyává is tette, szóval nagyon szerette; azonban szerelme olyan vad féltékenységbe fajzott el, hogy nem átallotta a leány hűségét egy szüzességi öv felcsatolásával biztosítani. A kisasszony mindezt eltűrte; mikor azonban háromévi viszony után a férfi elhidegült, és hallani sem akart a házasságról, a megcsalt leány bíróság elé vitte az ügyet.” Remek beszédével a Freydier nevezetű ügyvéd szinte „kivégzi” a vádlottat, de etalonként továbbra is Apuleius: A mágiáról című művét említeném.
     A másik két fejezet a szokásos történelmi és művészeti (itt irodalmi) feljegyzéseket, megközelítéseket veszi szemügyre. Felmenti a keresztes lovagokat, „ők” még nem használták – az első fennmaradt példányok a XV. századból származnak. Megtudhatjuk milyen módszerekkel próbálták megőrizni az asszonyi hűséget (mágia, eunuch, sebészeti beavatkozás), míg fel nem találták ezt a „tökéletes gyógymódot”. Az irodalmi emlékek már inkább a gúnyosabb, viccesebb oldalát mutatják az eszköznek; a félreértések, a titokban, csellel történő megcsalások (felszarvazások) rengeteg történetben visszaköszönnek. Most is számos forrást felsorol a további kutakodást elősegítendő.
     A könyv jó, apró iparos munka azoknak, akik a történelem egy intimebb szeletére kíváncsiak. Viszont nem ad választ minden felmerülő kérdésre. Nem is tud, egy olyan korban nem léteztek másik kérdések.

>!
Magvető, Budapest, 1980
116 oldal · ISBN: 9632711831
Parlandorka IP>!
Ráth-Végh István: Az erényöv

A kötet egy perirattal kezdődik, utána az erényövek történetét taglalja Ráth-Végh, végül néhány irodalmi példával teszi teljessé. De akár irodalom, akár valóság, barbár kegyetlenség ez, legtöbbször azzal indokolva, hogy ha erkölcsös az asszony, akkor ennyi kellemetlenséget jó szívvel elviselhet, ha meg nem az, akkor pedig indokolt a hűséglakat használata. És micsoda nagylelkűség: az a férj, aki igazán szerette asszonyát, aranyból készíttette el az övet, drágakövekkel kirakva.

egy_ember>!
Ráth-Végh István: Az erényöv

A karcsú kis kötet közel felét egy 1750-es francia erényöv-per vádbeszédének fordítása teszi ki. Ebből inkább az ügyvédi rabulisztika ismerhető meg, semmint az erényöv története.
Ezt követi két kis írás, az első a „biztonsági öv” történetéről, a második a szépirodalmi vonatkozásairól.
Rövid, vázlatos kis szövegek.
Egy ilyen nagy tekintélyű szerző esetében le nem merném írni, hogy összecsapottak.


Népszerű idézetek

egy_ember>!

Az Albertus Magnus neve alatt kiadott [1615-ös mű] IX. fejezete egyszerű, könnyen alkalmazható és mégis csalhatatlan szert ajánl, melynek segítségével a gyanakvó vőlegény nyomban megtudhatja a valóságot. Sárga liliom hímporát kell összegyűjteni, és beadni a lánynak. Ha még érintetlen, nem történik semmi baj, de ha már nem ártatlan, a szer azonnal hat, és a leány nem képes visszatartani a nagy hirtelenséggel jelentkező [vizelet]áradatot. Ugyanezt az eredményt lehet elérni, ha friss salátavirágot tartunk a gyanús leány orra alá.

52. oldal

Kapcsolódó szócikkek: Albertus Magnus
9 hozzászólás
egy_ember>!

…egy keskeny, nadrágocskaszerű öv, átszőve és beszegve sárgaréz sodronyokkal, elől lakattal lezárva… Az öv varratai vörös spanyolviasszal voltak lepecsételve, olyan pecsétnyomó alkalmazásával, melybe egész különleges és utánozhatatlan rajz volt vésve. … Az egész alkotmány oly módon van megszerkesztve, hogy csak egy igen kis rést hagy szabadon, de ez a rés is körül van tüskézve, úgyhogy kívülről megközelíthetetlen…
[erényöv leírása egy 1750-es francia periratból]

33. oldal

Kapcsolódó szócikkek: erényöv
4 hozzászólás
lzoltán IP>!

     A férfit és a nőt szerelmi életük során állandóan nyomon kíséri egy alaktalan rém, álomháborító lidérc, láthatatlan vérszipoly: a bizalmatlanság. Persze a férfi részéről.

50. oldal, A szüzességi öv története (Magvető, 1980)

egy_ember>!

Az előbb említett Giambattista della Porta biztosabb szert ajánl.
Szerezni kell vadkacsanyelvet és varasbékanyelvet: ugyanis ezek az állatok éjszaka hallatják hangjukat. Meg kell várni, míg az asszony mély álomba merül, s akkor a szert a szíve fölé kell helyezni. A férj várjon egy darabig, amíg a szer hatni kezd, majd intézzen kérdéseket a nőhöz. A nő álmában felelni fog a kérdésekre. Ha azonnal nem válaszol. meg kell ismételni a kérdést, akár több ízben is, az eredmény nem marad el. Végre el fogja árulni legféltettebb titkait, s bármit kérdjen tőle immár a férj, be fogja vallani az igazat…

60. oldal

lzoltán IP>!

A szerelmi háromszög irodalmában szinte magamagától kínálkozott a bonyodalom céljaira a szüzességi öv.

88. oldal, A szüzességi öv a szépirodalomban (Magvető, 1980)


Hasonló könyvek címkék alapján

Alba Ferro: A szerelem igazsága
Renáta W. Müller: Dylan
Lakatos Levente: Feltörő ösztönök
L. J. Wesley: O.N.S.
Pavlov: Éva harmincéves
Tokaji Zsolt: A kínai Káma-Szútra
Anita Weaver: Engedd, hogy szeresselek
Székely András: A szerelem krónikája avagy az erotika kultúrtörténete
Hegedüs Géza: A titkosírás titka
Fényes Niki: Széllel szemben