Tolnai ​Világlapja 1901–1944 4 csillagozás

Negyvennégy évfolyam egy kötetben
Rapcsányi László (szerk.): Tolnai Világlapja 1901–1944

Összeállításunk a teljes Tolnai Világlapja negyvennégy évi anyagából készült. Az évtizedek alatt változott néhányszor a lap mérete, romlott-javult a lap minősége és a nyomdai technika. Az idő is megkoptatta a munkám során felhasznált eredeti példányokat. A képeknek és a szövegnek ezt a patináját, elhasználtságát a nyomat színerősségén itt-ott az olvasó is érzékelheti.
Több mint nyolcvanezer oldal átböngészése után választottam azt a megoldást, hogy minden évfolyamból szerkesztek egy-egy olyan nyolcoldalas képes újságot, mely híven és a lap felfogása szerint tükrözi az év legfontosabb, legérdekesebb híreit. Ily módon az egymás mellé került képek és szövegek bár annak idején nem mindig együtt vagy egyazon időn belül szerepeltek , de ugyanabban a naptári évben számítottak eseménynek. A képes hetilapok mindmáig kedvelt visszapillantása szerint bemutatjuk: „mi történt az elmúlt évben?”

Fekete-fehér fotókkal gazdagon illusztrálva. Reprint válogatás.

pwz I>!
Rapcsányi László (szerk.): Tolnai Világlapja 1901–1944

Néha a legváratlanabb helyeken és időben bukkanhatunk igazi kincsekre. Azt hiszem ezt a 89-ben kiadott reprint könyvet teljesen véletlenül, egyik könyvesbolti „felderítő és ellenőrző utamon” vettem észre. Nyáron pont előtte jártam Erdélyben, egy Sepsiszentgyörgy melletti kis faluban, ahol a vendéglátóim elővették számomra az első világháború előtti, padláson megőrzött régi Tolnai Világlapja számokat. Mennyit nézegettem! Tetszett! Aztán ősszel kezembe került ez a kiadvány. Azonnal lecsaptam rá és nem bántam meg. Évente többször előveszem. A második világháború előtti hazai és külföldi élet eszenciája az akkori képes napilap szemszögéből.
Ez nálam egy respect szmájlit ér :) – az öt csillagon kívül.
m( )m