Karácsony ​régi képeslapokon 8 csillagozás

Rapcsányi László (szerk.): Karácsony régi képeslapokon

Ilyen gyűjteményt minden család összeállíthatott volna. Ha beléphetnénk dédanyáink lakásába, kedvünk szerint kutatgatva, mennyi iratot, feljegyzést, cédulát, fotográfiát, levelet és képeslapot találnánk a sublót mélyén, bőrmappás íróasztalok fiókjában, ruhaszekrények alján, pincében, padláson. A nippek, kancsók, vázák, poharak összetörtek, a ruhákat elajándékozták, kidobták, a megkopott huzatú kanapékatm fotelokat elvitte az ócskás, de a papírféle, ez a könnyen sérülő semmiség állta az idők viharát. Szolidan megsárgult, széle rojtos lett, a tintával rárótt sorok megfakultak, a papír megöregedett, de átélt generációkat, mert fontos volt.

Mint mindennek, a karácsonyi képeslapnak is története van.

Terra, Budapest, 1986
76 oldal · ISBN: 9632051548

Molymacska P>!
Rapcsányi László (szerk.): Karácsony régi képeslapokon

Nem tudom, hogyan is értékeljek egy könyvet, amiben csak a képeket nézegettem. Ez egy gyűjtemény, amelyben (mint a nevében is látszik) régi karácsonyi képeslapok vannak.
Érdekes volt nézegetni, hiszen különféle minták rajzolódtak ki, miket is szerettek abban a korban az emberek, és mi volt az, amit képeslapokon láthattak volna. Az egyik ilyen az angyalos, vagy valláshoz kapcsolódó képek, ahol a pufók angyalkák repültek, és mutatták meg a karácsony örömét. Máshol inkább a manók voltak jellegzetesek (elég csúnya, néhol beteges manók), megint máshol pedig a fenyő, vagy más karácsonyi motívum látható rajta.
Érdekes volt csak nézegetni is, a kornak a szellemét, és kicsit a képeken keresztül beszívni a karácsony hangulatát. A kezdetben poros könyvből, a végén mézeskalács és fenyőillat szállt, mielőtt pedig becsuktam, hallottam az angyalok nevetését, a manók futkározását a karácsonyi csengő csilingelését.

szkeri>!
Rapcsányi László (szerk.): Karácsony régi képeslapokon

Még gyerekkoromban kaptam, imádtam. Csodaszép könyv, rengeteget nézegettem.