Az ​utolsó tanítás 23 csillagozás

Randy Pausch: Az utolsó tanítás

Sok ​egyetemi tanár ad elő „Az utolsó előadás” címmel. Az oktatókat arra kérik fel, gondolják át, mit szeretnének örökül hagyni, és töprengjenek el azon, mi jelenti számukra a legtöbbet. Miközben beszélnek, a közönség fejében akaratlanul is ugyanaz a kérdés jár: milyen életbölcsességet hagynánk a világra, ha tudnánk, hogy ez az utolsó esélyünk? Milyen szellemi örökséget szeretnénk magunk után, ha holnap eltűnnénk a Föld színéről? Amikor Randy Pauscht, a Carnegie Mellon Egyetem informatikus oktatóját felkérték, tartson egy ilyen előadást, nem kellett elképzelnie, hogy ez lesz az utolsó, mert éppen előtte állapítottak meg nála gyógyíthatatlan rákos megbetegedést. Megtartott előadása – „Hogyan érhetjük el gyermekkori álmainkat?” – azonban nem a halálról szólt, hanem arról, miként győzhetjük le az akadályokat, hogyan segíthetjük mások álmainak beteljesítését, hogyan használjunk ki minden pillanatot (mert „csak az időnkkel rendelkezünk, és egy nap ráébredhetünk, hogy kevesebb van… (tovább)

Jaffa, Budapest, 2008
198 oldal · ISBN: 9789639604735 · Fordította: Szécsi Noémi

sajtbura>!
Randy Pausch: Az utolsó tanítás

Először magát az előadást néztem meg, ami szerintem frenetikusan nagyon jó. Utána olvastam el a könyvet, ami az előadásoz már nem sokat ad hozzá. Ezért van csak négy csillag.

Biene_Maja>!
Randy Pausch: Az utolsó tanítás

Az alapszituáció nagyon megindító. Adott egy halálos beteg egyetemi tanár, aki utolsó előadásán élete summájaként a hallgatóság elé tárja élete igazságait, tapasztalatait, ezzel utat mutatva nekik.
Végigolvastam, végiggondoltam. Az én világlátásomon nem sokat változtatott, de érdemes elmerengeni azon, hogy mi mit mondtunk volna.

aszor>!
Randy Pausch: Az utolsó tanítás

Ez a könyv valóban nem az elmúlásról szól.Ez a könyv tele van élettel. Miközben végig tudtam, hogy a szerző halálos beteg, de mégsem a betegségről, a halálról szólt ez a könyv. Csodálatos apa/férj/tanár lehetett Randy Pausch. Kevés ember lehet, aki ebben a helyzetben is ilyen tisztán lát, nem süllyed bele az önsajnálatba. Biztos én is képtelen lennék ilyen pozitív gondolatokra, csak tanulni lehet ebből az írásból. Olvasása után én is elgondolkoztam. Örülök, hogy elolvastam, nem teszem messzire a könyvespolcomon.

nikolettmuller>!
Randy Pausch: Az utolsó tanítás

Egy könyv ami nem csak arra ösztönöz hogy merjünk álmodni hanem arra is, hogy ezeket az álmokat valóra merjük váltani :) Nekem ez az üzenete.

Vyanna>!
Randy Pausch: Az utolsó tanítás

Ó de szép, de szép….praktikusan humanista. Bárcsak ilyen tanáraim lettek volna, bárcsak ilyen tanár lehetnék….:)

Holy_Mony>!
Randy Pausch: Az utolsó tanítás

Magával ragadó tanítás az életről, és hogyan is kéne élni azt.

LorándLadnai>!
Randy Pausch: Az utolsó tanítás

Vannak olyan könyvek szerintem, amelyek annyira esszenciájában ragadják meg az élni akarást, hogy szinte kötelező darabok. Ilyen szerintem Randy Pausch könyve. Az utolsó oldalak olvasása közben remegés fogott el, egy realizálás, hogy ez nem fikció, hanem a valóság és szerintem ez az az erény amelyet a könyv is tanít. Megélni a valóságot és minden negatívumával együtt értékelni azt és hálásnak lenni. Nagyon sok mindent adott ez a könyv, most hirtelen összegezni sem tudom, viszont mindenképpen egy kivételes darab. Emberi.

Bankó_Ádám_Cassus>!
Randy Pausch: Az utolsó tanítás

Az előadás sokkal jobb, de azért picit kiegészíti, árnyalja. Jó volt olvasni :)

Jaczi>!
Randy Pausch: Az utolsó tanítás

Rendkívül inspiráló. A szerző egy fantasztikus ember/tanár/apa/szakember lehetett, jól tette, hogy úgy gondolta ezt át kell adnia egy nagyobb közönségnek.
Fontos mondanivalója van és a színes tanácsaival is sokat segít abban, hogy minél jobban megéljük az életünket és beteljesítsük álmainkat. A „Hogyan éljük az életünket?” c. részt szinte minden nap el lehetne olvasni, annyira helyénvaló és örök.
Egy jó példát mutat.

rOy_Zomby>!
Randy Pausch: Az utolsó tanítás

Gondolatébresztő, szép regény arról, mi igazán fontos.

Redpanda>!

…a panaszkodás mint stratégia nem működik. Korlátozott mennyiségű idő és energia áll rendelkezésünkre. A nyafogással töltött idő nem segít a céljaink elérésben. És boldogabbá sem tesz minket.

psn>!

Nem számít, milyen rosszul állnak a dolgok, az ember mindig tud rajtuk rontani.

psn>!

Akár azt hiszed, képes vagy rá, akár azt, hogy nem, igazad van.

psn>!

A bevezetéssel foglalkozó cégek gyakran szívesebben alkalmaznak olyan igazgatót, akinek már van kudarc a háta mögött. Aki már vallott kudarcot, jobban tudja, hogy kerülheti el a jövőbelieket. Az az ember, aki csak a sikert ismeri, gyakran megfeledkezik a hátulütőkről.

psn>!

Az ember akkor szerez tapasztalatot, amikor nem azt kapja, amit szeretett volna. És néha a tapasztalat az ember legértékesebb vonása.

Hermux>!

HA CSAK EGY KÉTSZAVAS TANÁCSOT ADHATNÉK, akkor az az lenne: „Mondj igazat!” Ha még egy szavam lenne, hozzátenném: „mindig”. A szüleim megtanítottak arra, hogy „annyit érsz, amennyit a szavaid”, és ezt ennél jobban nem lehet megfogalmazni. Az őszinteség nem csupán erkölcsileg helyes, de hatékony is. Egy olyan kultúràban, ahol mindenki igazat mond, az ember megtakarítja magának az ellenőrzésre szánt időt.

psn>!

Tegyük fel azokat a kérdéseket. Tegyük fel. Az ember a vártnál többször kapja azt a választ, hogy: – Hát persze.

psn>!

– Tegye fel az oxigénmaszkot, mielőtt segít másoknak.
[…] Amikor testileg vagy érzelmileg kikészülünk, nem tudunk senki máson sem segíteni, nemhogy kisgyerekeken. Így hát semmi gyengeség vagy önzés nincs abban, ha az ember a nap egy tört részében egyedül szeretne lenni, hogy feltöltekezzen.

psn>!

A kitartás erény, de nem mindig muszáj másoknak látniuk, milyen keményen dolgozunk meg valamiért.

psn>!

A téglafalak nem véletlenül magasodnak előttünk. Nem azért, hogy távol tartsanak. A téglafalak azért vannak, hogy megmutassák, mennyire akarunk valamit.