Randolph L. Braham (szerk.) · Kovács András (szerk.)

A ​holokauszt Magyarországon hetven év múltán 1 csillagozás

történelem és emlékezet
Randolph L. Braham – Kovács András (szerk.): A holokauszt Magyarországon hetven év múltán

A magyar holokauszt történetéről és magyarázatáról a nyolcvanas évek óta folynak a történészek között élénk és termékeny viták. Ez a kötet a negyedik azok sorában, amelyek 1984 óta a magyar holokauszt kerek évfordulói alkalmával e kutatásokról és vitákról adnak képet.

Múlt és Jövő, Budapest, 2015

Kek P

A magyar holokauszt – a háborús szempontok felől nézve érthetetlen – irracionalitásának magyarázatát tehát nem a náci, hanem a magyar antiszemitizmusban kell keresni.

22. oldal, Kovács András: A magyar intencionalizmus - Új irányok a magyar holokauszt történetírásában

Kek P

Illúzió volna persze azt hinni, hogy létezhet politikai kontextustól megtisztított és az objektivitás éteri magaslataiba menekíthető történettudomány – különösen, ha a közelmúlt története a reflexió tárgya.

31. oldal, Kovács András: A magyar intencionalizmus - Új irányok a magyar holokauszt történetírásában

Kek P

Amikor pedig a népszövetségi rendszer megrendülésének idején eltűnt az a külső fék, amely feltartóztatta a faji diszkrimináció eszkalációját, az egyetemi numerus claususnak s kenyérkereső pályákra való kiterjesztése útjában nem maradt komoly akadály. A kiterjesztés folyamatát pedig jórészt az az „őrségváltó” nemzedék hajtotta végre, amely az egyetemeken már a numerus clausus szellemében nevelkedett fel.

55. oldal, Kovács M. Mária: A numerus clausus és a zsidótörvények

Kek P

A kérdés – és a morális megítélés alapja – tehát nem az, hogy kollaborált-e valamely ország a nemzetiszocializmussal, hanem inkább az, hogy mikor és milyen célból tette ezt. Csak vonakodva, az adott helyzetben szükségesnek látszó minimális mértékben támogatta-e a német célokat, vagy messzemenően azonosult velük?

18. oldal, Kovács András: A magyar intencionalizmus - Új irányok a magyar holokauszt történetírásában