Mi ​lenne, ha? (Mi lenne, ha? 1.) 99 csillagozás

Komoly, tudományos megalapozottságú válaszok abszurd hipotetikus kérdésekre
Randall Munroe: Mi lenne, ha?

Tudják, mekkora az az erő, amellyel Yoda mester felemelte az űrhajót a mocsárból? Sokan vakarjuk a fejünket, amikor gyermekünk vagy gyermekkorú ismerősünk furcsánál furcsább kérdéseket tesz fel, a legkülönfélébb tudományágakban. Randall Munroe szülei a fejvakaráson túl megpróbálták megválaszolni ezeket, így az érdeklődő gyermekből érdeklődő felnőtt lett, aki kedvenc kérdéseit hamarosan vicces formában válaszolta meg saját honlapján. A szerző nélkül soha nem tudnánk meg, hogy valójában, tényleg milyen nehéz megtalálni a lelki társunkat, vagy hogy mi történik egy marhaszelettel, ha (megfelelő magasságból) földre dobjuk. Egy biztos: a szerző gondolatmeneteinek fele a Föld elpusztításával végződik, így ajánlatos komolyan venni a figyelmeztetést: „Ezt otthon semmiképpen ne próbálja ki!"

Eredeti megjelenés éve: 2014

Athenaeum, Budapest, 2015
398 oldal · ISBN: 9789632933863 · Fordította: Varga Krisztina

Vicky3>!
Randall Munroe: Mi lenne, ha?

Randall Munroe: Mi lenne, ha? Komoly, tudományos megalapozottságú válaszok abszurd hipotetikus kérdésekre

Minden ember életében van egy korszak, amit a szüleim egész egyszerűen csak a 'Miért?' korszaknak hívtak, amikor minden érdekelt és mást se csináltam, csak kérdésekkel bombáztam a szüleimet a lehető legabszurdabb helyzetekben is. Természetesen próbálták kielégíteni a kíváncsiságomat, de nem lehetett egyszerű egy 24 órában miértező kíváncsiságcsomagot elviselni. Mindenesetre nekem ez a könyv, ezt a korszakot juttatta eszembe, mert tényleg abszurd kérdésekkel találkozhat az olvasó a könyvben. Persze nem mindegyik olyan kérdés, amit egy átlagos gyerek megkérdez a szüleitől, de jó pár olyat tartalmazott, ami egy ember élete során megfordulhat a fejében. Például ilyen volt a „Mi lenne, ha mindenkinek csak egyetlenegy lélektársa lenne?” vagy „Milyen magasról kellene lehajítani egy marhaszeletet, hogy átsüljön?” vagy éppen „Bekövetkezhet-e, és ha igen, mikor, hogy a Facebookon több néhai, mint élő ember profilja lesz látható?” Külön tetszettek még a Furcsa és aggasztó kérdésekre adott reakciói.

Ez a pasi valami eszméletlen, ráadásául biztos vagyok benne, hogy ön és közveszélyes, ha csak a rengeteg robbantás és világvége szituációból indulunk ki.

Bővebben: http://three-points-of-view.blogspot.hu/2015/01/randall…

ppayter>!
Randall Munroe: Mi lenne, ha?

"A Mi lenne, ha? nem ismeretterjesztő könyv és nem tudományos szakirodalom. Nem képregény, nem „geek biblia”, nem derül ki belőle, hogy mi a válasz „az élet, a világmindenség meg minden” nagy kérdésére (habár…) és nem tudjuk meg, hogy a sarlacc meg tud-e enni egy T. rexet.

Hogy akkor mégis micsoda? Mindannyiunkat foglalkoztató, gyakran erősen Darwin-díj gyanús kérdésekre adott, rettentően szórakoztató és tudományos alapossággal levezetett válaszok gyűjteménye. És mellesleg olyan ötleteket kaphat belőle az olvasó a Föld elpusztítására, ami normál esetben eszébe sem jutna… Randall Munroe csúcsra járatja a humort és hajlandó (mit hajlandó, ez az egésznek a lényege!) elmenni a legvégsőkig válaszaiban. […]

A gyűjteményben nem szerepel minden cikk a blogról, viszont vannak benne újak is, úgyhogy a hardcore rajongóknak már önmagában ezért is érdemes megvenni, de persze nem ők az egyedüli célközönség. Sőt. Erős a gyanúm, hogy a Mi lenne, ha? nagyjából mindenkinek szól. Vagy legalábbis azoknak, akik tettek már fel hülye abszurd hipotetikus kérdéseket (plusz pont annak, aki a azon is elgondolkodott, hogy mi lehet a válasz), illetve kellően nyitottak a világra, érdeklődőek és szeretik az időnként a teljes nonszensz határait súroló, de tudományosan tökéletesen megalapozott magyarázatokat. Van köztetek, aki azt mondaná, hogy hé, én nem ilyen vagyok, lesz@rom a világot, nincs humorérzékem és soha nem jutottak eszembe gyakorlati haszon nélküli, idióta kérdések? Na ugye."

Bővebben: http://kultnaplo.blogspot.com/2014/12/randall-munroe-mi…

kormix P>!
Randall Munroe: Mi lenne, ha?

Nem voltak nagy elvárásaim a könyv felé, maximum annyi, hogy legyen érdekes, tartsa fenn a figyelmemet. Ha pluszban még humoros is, akkor már boldog vagyok.
Annyit mondhatok, hogy többnyire érdekes is volt meg vicces is. Az egyetlen baj az volt, hogy rettentő mód elálmosított. Egy-egy fejezetet tudtam csak olvasni, utána kellett csinálnom valami mást, hogy felébresszem magam.
A kérdések közt volt, amin csak forgattam a szemem, de szerencsére akadtak köztük olyanok is, amik már bennem is megfogalmazódtak. Az ezekre adott válaszokat jó volt olvasni, végre megvilágosodtam. A kedvenceim viszont azok voltak, amiket csak egy rajzzal elintézett a szerző, ezeken jókat nevettem.
Összefoglalva kicsit vegyesek az érzéseim. Meg lehetett volna oldani jobban is ezt a dolgot, mondjuk kevesebb villámokkal kapcsolatos kérdés máris segített volna például, csak hogy egyet mondjak. A hosszasan megválaszolt kérdéseknél a humor is hiányzott, szóval tényleg lett volna még mit csiszolni a könyvön. Maga az ötlet azért nem volt rossz, egynek bőven jó volt.

Péter_Szombati>!
Randall Munroe: Mi lenne, ha?

Követem és nagyrészt szeretem az XKCD-t, bár sűrűn olvasom az XKCD Isn’t Funny blogot is, de ez nagyrészt csak az én perverzióm, hogy imádom, ha kritizálnak valamit, és imádok kritizálni (ha!). És azért lássuk be – az XKCD nekem eléggé talál-nemtalál módban működik már jó ideje, és jó elolvasni a nemtaláltakról, hogy milyen valid kriticizmusokat lehet ellene felhozni, és miért redunáns vagy gyenge az adott képsor.

A What if blogot viszont 100%-ig tényleg ajánlom mindenkinek, mert bár persze vannak kevésbé érdekes kérdések, amiket a szerző feldolgoz, illetve van néhány vicc, ami ott sem talál be, a “mindenből lehet tanulni valamit” jegyében tényleg kötelezővé tenném az olvasását a természettudományok iránt picit is érdeklődő személyeknek.

De most már a könyvről: a könyv a what if blog egy kivonata néhány pluszkérdéssel, valamint abszolút korrekt, sőt, kiemelkedő fordításban – aíy az angolul nem tudók is megismerik ezt a különleges vállalkozást, amelyben Randall tudományos alapossággal dekonstruálja az összes hipotetikus kérdést, amit kapott. Népszerű tudomány, de rengeteg plusszal, rajzokkal és sziporkázó stílusban.

Három negatívumot tudok ezek után felhozni a könyv ellen:

1. Én is küldtem be kérdést és nem került be!!!

2. A könyvben feldolgozott kérdések közül legalább 5 helyett tudtam volna beválogatni sokkal érdekesebbeket is.

3. A könyv nem dolgozza fel a “Mi történik akkor, ha egy T-Rexet megetetünk a Sarlacc-kal?” kérdést, pedig a borító egyértelműen ezt ígéri! Kriminális!

Azonban ezek a negatívumok ne tántorítsanak el senkit, itt egy fantasztikusan jó könyvről van szó!

Randall Munroe: Mi lenne, ha?

Imádtam ezt a könyvet! Nagyon tetszett, ahogy mindenféle kérdést komolyan kezelt, és megadott rá értelmes válaszokat. Fantasztikusak voltak az illusztrációk! Nagyon sokat nevettem rajta.

Eltiron>!

Szeretnéd tudni, hogy
-hány darab Yoda-mesterre lenne szükség, hogy a Föld teljes energiaellátását biztosítsuk?
-hogy vajon lehet-e Kalasnyikovból mókuskilövő-rakétát készíteni?
-Milyen magasról kell ledobni egy negyed kilós sztéket, hogy a légköri súrlódás medium-rare-re süsse?
-stb.
Mindezeket teljesen komolyan, a tudomány legmodernebb eredményeinek segítségével levezetve?
Randall Munroe NASA-fizikusból lett képregényíró, ez már önmagában érdekes arcot sejtet, ismeretterjesztő könyve pedig bebizonyítja, hogy itt nagyon elborult arcról van szó.
Well done, nagyon jókat szórakoztam.

Brigi007>!
Randall Munroe: Mi lenne, ha?

Meglepően felszabadító volt elolvasni ezt a könyvet, kitekinteni a társadalomtudós és bölcsész világból. Azóta több filmet nézek a témában, és egy csomó minden kezdett el érdekelni, amiről csak egy fél mondat hangzott el itt. Ajánlom mindenkinek, mert nem kell fizikusnak lenni, hogy megértsd, ellenben közelebb hozza a természettudományt.

zsoltika>!
Randall Munroe: Mi lenne, ha?

Középhaladó kockaként kb. a kezdetektől olvastam az XKCD-t, persze könyvben is, de a képregény volt az igazi – na meg a szerző blogja. Aztán láttam hogy lesz ez a könyv és persze hogy megvettem, és hogy örültem, hogy magyarul is kiadták! Szuper, szuper, és egyéb lelkendező frázisok. Na jó, egy hátránya is van: megválaszolhatná az összes kérdést. 5/5

Nokimaki>!
Randall Munroe: Mi lenne, ha?

Érdekes felvetések, és érdekes megoldások. Néhol túl tudományosnak éreztem, ellenben a karikatúrákon sírva röhögtem. Jól ellensúlyozta vele a szerző a tudományos jelleget. Nekem kicsit rövidke volt. Olvastam volna még tovább.

Kathreen>!
Randall Munroe: Mi lenne, ha?

Vannak benne érdekes és vicces felvetések, de voltak olyan részek, amik megértéséhez lehet kellene egy kémia/fizika diploma, ennek ellenére szórakoztató könyv.

Boglárka_Madar>!

Namármost, az eltávozott személy legközelebbi hozzátartozói megtehetik, hogy az elhunyt Facebook-profilját emlékoldallá alakítják. Azonban sok kérdés merülhet fel a jelszavak és a személyes adatok hozzáférhetőségét illetően – ezzel kapcsolatban még nem alakult ki a megfelelő társadalmi normarendszer. Vajon jó az, ha a profil a személy halála után is hozzáférhető marad? Mi az, aminek valóban privátnak kellene maradnia? Rendjén való, ha a legközelebbi hozzátartozóknak joguk van hozzáférniük eltávozott szeretteik e-mailjéhez? Vajon helyes, ha az emlékoldalakon engedélyezett a hozzászólás? Hogyan lehet elejét venni a trollkodásnak és a cyber-vandalizmusnak? Ildomos-e egy halott ember internetes profiljával interakcióba lépni? És vajon kik azok, akik ismerősként jeleníthetők meg ezen az oldalon?

342. oldal - Haláli Facebook (Athenaeum, 2014)

Kapcsolódó szócikkek: emlékoldal · Facebook
Melia>!

Az asztáciumra vonatkozóan nem létezik biztonsági előírás. Ha lenne is ilyesmi, minden bizonnyal egyetlen szó szerepelne a papíron, többször egymás után, megperzselődött vérrel írva: NE!

Kapcsolódó szócikkek: asztácium
Noémi_Zsófi_Tóvári P>!

Azt mondják, nincs buta kérdés. Ez a megállapítás nyilván nem helytálló […]

12. oldal, Bevezetés (Athenaeum, 2014)

Kapcsolódó szócikkek: kérdés
Boglárka_Madar>!

[…] számomra az egyedüllét nem volt újdonság. Ha jobban belegondolok, még élveztem is. Legalább egy időre mentesültem a Dave-vel és Jimmel való csevegés alól… Sőt, a Hold árnyékában még Hustonnal (sic!) is megszűnt a rádiókapcsolat; utólag visszagondolva nem vitás, hogy ez volt a repülés legjobb része.

Az introvertáltak ezt biztosan megértik; a világ legmagányosabb embere voltaképpen örvendezett, hogy végre néhány percre csend és nyugalom van körülötte…

361-362. oldal - A legmagányosabb ember (Athenaeum, 2014)

Kapcsolódó szócikkek: Hold · Houston (Texas, USA) · introvertált · magány
Noémi_Zsófi_Tóvári P>!

[…] körülbelül 10 és 20 millió közé tehető azoknak a száma, akiknek ugyan van Facebook-profiljuk, viszont ők maguk már nincsenek az élők soraiban.

339. oldal - Haláli Facebook (Athenaeum, 2014)

Kapcsolódó szócikkek: Facebook
shadowhunter1975 P>!

Kérdés: Milyen gyorsan kellene egy embernek futnia ahhoz, hogy egy megfelelő magasságban kifeszített sajtszeletelő drót elmetssze a köldökénél? – Jon Merrill
ÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓÓ

171. oldal, Furcsa (és aggasztó) kérdések (Athenaeum, 2020)

shadowhunter1975 P>!

Kérdés: Mi lenne, ha egy hurrikán kellős közepébe atombombát dobnánk? Nem az történne, hogy az egész csak úgy elpárologna? – Rupert Bainbridge (és rajta kívül több százan)
Válasz: Ezt a kérdést nagyon sokan felteszik.

A dolog úgy áll, hogy a Nemzeti Óceanográfiai Intézet és Légköri Hivatalhoz, vagyis ahhoz a szervezethez, amely a Nemzeti Hurrikánközpontot működteti, nagyon sokszor érkezik ugyanez a kérdés. Voltaképpen olyan sokszor, hogy végül a szervezet eldöntötte, közleményt ad ki, amelyben részletesen kifejti a választ…..
Érdemes elolvasni a közlemény egészét (48), de úgy vélem, az első bekezdés utolsó sora egyértelműen rávilágít a cikk lényegére:

Mondanom sem kell: nem jó ötlet.”

48: Keress rá a neten Chris Landsea Miért nem pusztíthatjuk el a trópusi ciklonokat úgy, hogy atombombát dobunk rájuk (Why don't we try to destroy tropical cyclones by nuking them) című írására!

121. oldal, Rövid válaszok (Athenaeum, 2014)

Melia>!

Biztos, ami biztos, azért felvettem a kapcsolatot egy kutatóreaktorban dolgozó barátommal, és megkérdeztem tőle, hogy mi történne, ha valaki a fejébe venné, hogy úszkál egyet a használtfűtőanyag-temető medencéjükben.
– Mármint a mi reaktorunkban? – kérdezte, majd egy pillanatra elgondolkodott. – Nos, a helyzet az, hogy már azelőtt meghalna, hogy belecsobbanhatna a vízbe. A halál oka? Lőtt seb.

shadowhunter1975 P>!

Az emberi faj nem halna ki. (1)

1. Úgy értem, nem azonnal.

16. oldal, Globális szélvihar (Athenaeum, 2020)

Rocketdog>!

Ami azonban a világ áramfogyasztását illeti, ami kis híján eléri a 2 terawattot, százmillió Yodára lenne szükség ahhoz, hogy ezt a szükségletet fedezni tudjuk. Mindent számításba véve a Yoda-energiára való átállás nem érné meg a macerát, amivel mindez együtt járna – habár az kétségtelen, hogy ez az energiaforrás valóban zöld lenne…

Randall Munroe: Mi lenne, ha? 2. Újabb, komoly tudományos megalapozottságú válaszok abszurd hipotetikus kérdésekre

Mi lenne, ha? sorozat · Összehasonlítás