!

Régikönyvek.hu · 3.990 Ft –20% 3.192 Ft
Olvasók Boltja 3.392 Ft
Molyok eladó könyvei
Könyvtár

Sokszor bonyolultan írtam le például bolygónk alakját. A Föld, ugyebár, gömb alakú, de nem tökéletesen gömbölyű: a forgás miatt a közepén kissé kiszélesedik. Amikor az ember „űrben járót” épít, amivel körberepülheti a földet, tudnia kell, hogy milyen alakú a bolygó, és fontos, hogy komoly szavakat használjon ahelyett, hogy „gömbölyű”, netán „kerek”. De általában nem számít a pontos forma, elég, ha az emberek azt mondják: „gömbölyű”.

Ez a könyv olyan, mintha egy keresztrejtvényt igyekeznénk megfejteni – a végén pedig megkapjuk azt az örömöt, amit egy kirakós befejezése okoz…
The Guardian

Randall Munroe egy nemzeti kincs!
Phil Plait asztronauta, tudományos blogger

Csodálatos útmutató kíváncsi elméknek.
Bill Gates

Eredeti mű: Randall Munroe: Thing Explainer

Athenaeum, Budapest, 2016
68 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789632934754 · Fordította: Bottka Sándor Mátyás · Illusztrálta: Randall Munroe

Randall Munroe: Magyarázókönyv Egyszerű szavakkal bonyolult dolgokról

Ez egy nagyon érdekes könyv! Minden egyes oldalán szuper rajzok vannak. Magyarázatokkal. Ami nem meglepő, hiszen ez egy magyarázókönyv. :) Ami viszont meglepett, hogy volt, amit így sem értettem. :( De ezt nem a könyv hibájának mondanám, hanem a saját hiányosságomnak. Ugyanis arra jöttem rá, hogy bizonyos képekhez szükségeltetik azért némi előzetes ismeret, azaz jó, ha halvány fogalmunk van róla legalább, hogyan működik az a valami.
A kedvenceim a Földdel kapcsolatos témák, a Föld térképe mindenféle érdekességekkel, Zöld Földdel, Nagy Erdőkkel, Törött Heggyel, Kerek Tóval, Jégfölddel, Erdőporral, és sok-sok izgalmas dologgal, ami tulajdonképpen olyan volt, mint egy kvízjáték, jó móka kitalálni, hogy ezek az elnevezések mit is takarnak a valóságban.

A bolygók és csillagok, a világok a Nap körül a maguk titokzatosságával és végtelenségével, az éjszakai égbolt több oldalon is szerepet kaptak, ezek voltak azok az oldalak, amiket órákig el tudok böngészgetni.

Tulajdonképpen ez egy felnőtteknek, vagy nagyobb fiataloknak szóló böngésző könyv, amit nem csak egyszer elolvasós, hanem többször előszedős, nézegetős.

Bővebben:http://konyvutca.blogspot.hu/2016/06/randall-munroe-mag…

Randall Munroe: Magyarázókönyv Egyszerű szavakkal bonyolult dolgokról

Ezt tuti ki fogom kölcsönözni még a könyvtárból, ha a gyerekek nagyobbak lesznek, de az is lehet, hogy megveszem. Most is olvastam fel belőle nekik, de azért igazán vicces akkor lesz, amikor már nem kell elmagyarázni, hogy miről van szó :) Informatív (tudtátok például, hogy van egy kisváros, amiről négy elemet is elneveztek a periódusos rendszerben? spoiler, vicces (zebra = vonalkódos ló), és különösen tetszett, hogy szokatlan szemszögből világít rá dolgokra (pl. a lakatot/zárat alakvizsgálónak nevezi, ami az embereket két csoportra osztja aszerint, hogy azok-e, akinek mondják magukat, amit egy kis recés fémdarabbal tudnak igazolni). Egyébként nagyon jól olvasható a Hogyan működik?-kel párhuzamosan, ami szintén könnyen érthetően magyarázza el a különböző eszközök, gépek, közműszolgáltatások stb. működését, így sok átfedés van a két könyv között, csak ott nevükön vannak nevezve a dolgok, így ha már megértettük/elmagyaráztuk a gyerekeknek, jöhet a vicces változat :)

Dominik_Blasir

Randall Munroe: Magyarázókönyv Egyszerű szavakkal bonyolult dolgokról

Amikor még először a kezembe vettem a könyvet, bele-belelapoztam, nézegettem az illusztrációkat, átfutottam a szövegeket, arra jöttem rá, hogy valójában elképzelésem sincs, ki lehet a Magyarázókönyv célközönsége. Minden látszat ellenére ez ugyanis nem egy klasszikus értelemben vett ismeretterjesztő kiadvány, ez nem az, amiből megtanulsz bonyolult összefüggéseket, ráébredsz bizonyos elvekre, vagy átfogó képet kapsz egy-egy témakörről. Nem alkalmas arra, hogy amolyan tankönyvszerűen forgassuk, elvégre hiányoznak belőle a pontos definíciók, nincsenek egyértelmű magyarázatok, sokszor nem is értjük meg teljesen, hogy mit akart írni a szerző. Félreértés ne essék, ez teljesen szándékos: a Magyarázókönyv ugyanis egy poén. Egy gondosan felépített, nagyon elborult, váratlanul sok tudást tartalmazó vicc – egyben valószínűleg a legérdekesebb és legszórakoztatóbb ismeretterjesztő kötet, ami mostanság napvilágot látott.
Bővebben: http://ekultura.hu/olvasnivalo/ajanlok/cikk/2016-06-11+…

ppayter

Randall Munroe: Magyarázókönyv Egyszerű szavakkal bonyolult dolgokról

"[…] A Magyarázókönyv fényt derít a Curiosity marsjáró, a golyóstoll, az atomtengeralattjáró, a periódusos rendszer (egyik személyes kedvencem), az elektromágneses spektrum, az olajfúrótornyok és a Naprendszer titkaira. Megtanulhatod belőle mindkét félteke csillagképeit, az élet családfájának fontosabb állomásait, megismerheted egy modern autó motorjának működését, a fényképezőgépek szerkezetét és az, hogy hogyan érdemes hidat építeni. Minden egyes oldala tele van nélkülözhetetlen ismeretekkel, gyakorlatilag az instant megvilágosodás forrása.

Persze ez nem igaz. Már csak az alapkoncepcióból fakadóan sem: körülbelül ezer szó nem elég ennyire komplex dolgok megismertetésére, de ha egyszer belelapozol a könyvbe, ez úgysem fog érdekelni. Bizonyos mértékig ismeretterjesztőként is működik, legalább olyan szinten, hogy felkelti az ember érdeklődését egy-egy téma iránt, és a vaktérképekhez hasonlóan segít felidézni a már meglévő ismereteket, de nem ez a lényeg. A Magyarázókönyv akkor működik jól, ha értesz valamennyire az adott témához, van fogalmad arról, hogy miről van szó éppen, és így próbálod visszafejteni a "bonyolult dolgokat" magyarázó "egyszerű szavakat". A humorfaktor is ilyenkor jön elő a maga teljességében, időnként konkrétan sírva röhögős tud lenni egy-egy leírás vagy magyarázat.

Ebből adódóan a célközönség sem a gyerekek, kivéve, ha gyermekenciklopédiákon nevelkedtek és az átlagosnál jobban vevők az intellektuális humorra. Sokkal inkább azoknak a minimum gimnazista, de inkább felnőtt olvasóknak szól, akik nem csak érdeklődnek a világ iránt, hanem van is némi háttérismeretük az érintett témákkal kapcsolatban, és elsősorban nem tanulni szeretnének a könyvből, hanem szórakozni. Aztán ha az embernek van mérnök, fizikus, biológus, vegyész, csillagász stb. haverja, lehet nekik is mutogatni a megfelelő oldalakat és figyelni a reakcióikat. […]"

Bővebben: http://kultnaplo.blogspot.com/2016/05/randall-munroe-ma…

Athenaeum, Budapest, 2016
KNW I

Ez olyan hajkitépős.
Annyira tetszett az ötlet, hogy bonyolult dolgokat egyszerűen magyarázzunk. Főleg, hogy a mai gyerekek tankönyvei olyan bonyolultak… Általános iskolai tanár ismerősöm számolta meg az egyik 2. vagy 3. osztályos matekkönyvet, mekkora szókészlettel dolgozik: 2000 szó. Egy átlag magyar szókincse. Ergo: a gyerek nem érti és kész. Amit látok is nap mint nap a saját gyerekeimen meg az osztálytársain.
Szóval nagyon vártam a könyv megjelenését, és nem hittem el, amikor a család itthon bosszankodva nézegette.
TŰZVÍZ.
Ez mi a tök?
Forró víz. Kitaláltad volna? A forró nem fért be az 1000 szóba, amit használtak az írás/fordítás során… pff.
Azt hiszem, a magyar nyelvvel van a gond. Nálunk ugyanis hülyének néznék azt a gyereket, aki azt mondja a rámpa helyett, hogy "út fel", USA-ban pedig meglapogatják a fejét, hogy de ügyesen megfogalmazta. A magyarokban az van benne, hogy a dolgok pontos nevét tanítsák meg a gyerekeknek. Egy enciklopédiáról, egy "hogyan működik"-től pedig elvárjuk, hogy okítson, hogy megtudjam, hogy a rákba hívják a hajszárító belsejében azt a kis izét, ami a forró… oppardon, tűzlevegőt csinálja.
Szóval nem.
Magyarországon ez nem.

Zsófi_és_Bea P

Feküdj le! Ha sokáig nézed az űrt állva, fájni fog a nyakad.

Zsófi_és_Bea P

A csillagok messze vannak. Olyan messze, hogy amikor nézzük őket, a múltjukat látjuk, hiszen a fény több év alatt ér csak ide hozzánk.

Zsófi_és_Bea P

Helló! Ebben a könyvben képek és egyszerű szavak vannak.

Juci P

Itt jön ki a legtöbb tűz. Ha az űrbe akarsz menni, jó, ha ez a vége néz a föld felé. Ha néha az űr felé mutat, akkor igazán rossz napod van, és ma már nem mész az űrbe.

Fel menő 5 [Saturn V hajtóműve], 29. oldal (Athenaeum 2016)

Zsófi_és_Bea P

A világunkról beszélni az összes szavunk kevés lenne.

Juci P

A legtöbb emelő szoba egyenesen felfelé és lefelé mozog. Van néhány, amelyik közben oldalra is, hogy felvigye az embereket egy hegy oldalára, és van olyan emelő szoba is, amelyik csak oldalra megy, ezt hívjuk vonatnak.

18. oldal (Athenaeum, 2016)

Zsófi_és_Bea P

Tudjuk hogy a legtöbb csillag körül vannak világok is, de azt nem tudjuk, van-e valamelyiken élet. Az biztos, hogy a mi világunkon van, de ebből még nem derül ki, hogy ez normális-e vagy sem. Lehet, hogy az élet valamilyen különleges dolog, ami csak egyszer fordult elő, és a másik világokon nincs senki, aki ezen gondolkodhatna.

Juci P

Ez a doboz vizet dob a tányérokra és poharakra, így tisztítja meg őket. A víz tele van mosó anyaggal, ami segít, hogy a víz kapcsolódjon a maradék ételhez, és lehúzza a tányérról.
Ha rosszul töltik meg a dobozt, néha nem mos el rendesen. Néhány ilyen eset után az embereknek nagy gondolatokat fogalmaznak meg arról, hogyan kell helyesen megtölteni a dobozt. Ha két különböző, nagy gondolatokat mondó ember együtt kezd élni, ebből könnyen háború is lehet.

20. oldal - Ételtartó-mosó doboz (Athenaeum, 2016)

Juci P

Irányító gombok, amiket mindig a gépre tesznek, pedig soha senki nem használja őket:
Tea
Pénz
Megosztom Facebookon
Fogak
Tűz

16. oldal - Ételmelegítő rádiódoboz (Athenaeum, 2016)

ppayter

Helló!