Ramses Seleem (szerk.)

Az ​illusztrált Egyiptomi Halottak Könyve 6 csillagozás

Ramses Seleem (szerk.): Az illusztrált Egyiptomi Halottak Könyve

Keljünk útra a túlvilág – ókori egyiptomi nevén a Duant – sötétségén át, és keressük meg a spirituális birodalmat! Az utazás a Kilépés a fénybe, vagy ismertebb címén a Halottak Könyve lapjain kezdődik. Vezetőnk dr. Ramses Seleem, aki lefordítja Hunefer teljes papiruszát, és részleteket közöl a misztikus műből, mely folytonosságában írja le az életet és az újjászületett lélek állapotát mind az életben, mind a Duatban. A könyv valójában a jelenbeli életről, a túlvilági életről és az örök életről szól. A szöveg tartalmát tovább fokozzák az Ani intelmei egyik XIX. századi kiadásából átvett bámulatos illusztrációk.

Eredeti cím: The Illustrated Egyptian Book of the Dead

>!
Gold Book, Debrecen, 2002
144 oldal · ISBN: 9639437352 · Fordította: Tamás Gábor

Enciklopédia 16

Szereplők népszerűség szerint

egyiptomi

Helyszínek népszerűség szerint

Egyiptom


Kedvencelte 3

Várólistára tette 2

Kívánságlistára tette 16

Kölcsönkérné 1


Kiemelt értékelések

Lunemorte P>!
Ramses Seleem (szerk.): Az illusztrált Egyiptomi Halottak Könyve

„A Halottak Könyve lehetőséget ad arra, hogy megszabaduljunk az átoktól és végleges megváltásban részesülhessünk."

Ennek a könyvnek minden szava kincs! Rengeteg tudásanyagot sűrített a könyvébe ez a szerző. Ez NEM a teljes Egyiptomi Halottaskönyv, de ez már az olvasás előtt is világos volt számomra. Talán jobb is, hogy kommentárokkal tanulmányoztam ezt a válogatást, hiszen aki nem egyiptológus, annak rengeteg kérdése lehet ezekben a témákban olvasás közben. Az író igyekezett a lehető legjobban megmagyarázni a dolgokat, ráadásul nagyon lekötött. Idő kellett ahhoz, hogy értelmezni tudjam az olvasottakat, de az igazi az lenne, ha mindig kéznél lenne. A képek is gyönyörűek, a kötet végén pedig található egy rövid összefoglaló is. Készen állok a teljes Egyiptomi Halottaskönyv elolvasására és ha sikerül valahogyan beszereznem, akkor ez nemsokára bekövetkezik.
Több lettem ettől a könyvtől! Többet kellene erről (is) tanítani az iskolában!

yendayi>!
Ramses Seleem (szerk.): Az illusztrált Egyiptomi Halottak Könyve

Több, mint aminek látszik. Egyiptom-rajongóknak kötelező, de azoknak is kellemes olvasmány lehet, aki csak érdeklődik.

3 hozzászólás
AdamMyFriend >!
Ramses Seleem (szerk.): Az illusztrált Egyiptomi Halottak Könyve

Igazán vegyes érzéseim vannak ezzel a könyvvel kapcsolatban. Maga a törzsszöveg, a Halottak Könyve – ha nem is feltétlenül minden részében – tagadhatatlanul érdekes; találkozhatunk egészen fohászszerű részletekkel, amik rávilágítanak az ókori egyiptomi hitvilágra, mellette néhol egész tárgyilagosan bemutatott szertartás leírások is helyet kapnak.
A könyv kulturális leírásokra, konkrét táblafordításokra és magyarázatokra épül. (Valamint szép ábrázolásokra is, természetesen.) A fordításokhoz néhány helyen teljesen fölöslegesen hozzátettek egy-egy (túl)magyarázó félmondatot, amik egy idő után elég zavaróvá váltak, mivel az égvilágon semmit nem adtak hozzá az előtte és utána következő mondatokhoz, csak megtörték egy-egy ”Mit jelent ez?”-el a szöveg lendületét. Amint erre felfigyeltem, sokat morgolódtam magamban, ez számottevően visszavetette az olvasási élményt. De a Magyarázat-részekkel volt szignifikánsabb problémám. Tény, hogy nem vagyok nagy egyiptológus, de valamilyen alapismeretem off azért van a témában, a szerző viszont egy olyan elméletet vázol fel végig az ókori egyiptomi hitvilággal kapcsolatban, amit ezelőtt nemigen hallottam – és nem is nagyon tudom mennyire lehet igaz. Ezekre a kétkedéseimre itt-ott ráerősített pár következetlenség is; volt hogy a szöveg az ábrán bemutatott három oroszlánra két oroszlánként hivatkozott. (Meglehet, hogy nem pont ennyiről és nem pont oroszlánról volt szó, de valami hasonlóan triviális hiba volt) Az Utószóban elejtett kicsit önelégült valláskritika sem tette a szerzőt magát szimpatikusabbá.


Népszerű idézetek

Lunemorte P>!

Olyan vagyok, akár a macska – állandóan küzdök, hogy boldogságot és örömöt éljek át.

92. oldal

Lunemorte P>!

Vagyis minden újabb nap újabb életet hordoz, és ha valaki világosan elhatározta magát, hogy megváltoztatja az életét, még ha ezzel rosszabbá is kívánja tenni, megteheti.

93. oldal

Lunemorte P>!

Az egész világegyetem megfelelő módon elrendezett számokból áll, és minden, ami benne található, egy bizonyos számmal fejezi ki önmagát.

95. oldal

2 hozzászólás
Lunemorte P>!

Az örökkévalót nem mérhetjük az idő rövid mértékével.

19. oldal

Kapcsolódó szócikkek: idő · örökkévalóság
Lunemorte P>!

[…] a gonosz számtalan rossz dolgot dob a jó arcába, hogy elvakítsa […]

89. oldal

Lunemorte P>!

Az ókori Egyiptomban a törvények értelmében ha valaki kivágott egy fát, az halálbüntetést érdemelt. Ugyanígy, ha beszennyezte a folyóvizet, szintén halál volt a jussa, és ha megölt egy állatot, akkor is halállal lakolt érte. A törvények ügyeltek a környezetre és egyúttal megóvták az embereket attól, hogy tudtukon kívül bűnt kövessenek el.

118-119. oldal

Lunemorte P>!

Minden élő célja, hogy legyőzze saját gonosz részét, hogy így zavartalanul fejlődhessen a halhatatlanság felé.

63. oldal

Lunemorte P>!

Az ókori egyiptomiak valójában egyetlen névtelen, nemtelen, alaktalan istenben hittek.

16. oldal

Lunemorte P>!

Add meg nekem az értelem erejét, hogy használjam és szívem fényét kövessem az éjszaka sötétjében.

125. oldal

Lunemorte P>!

Ha az elhunyt nem tett szert életében elegendő intelligenciára, amit a halál után fenntarthat, akkor a lelke nem mozdulhat ki az Alvilágból (Duat).

130. oldal


Hasonló könyvek címkék alapján

Egyiptomi halottaskönyv
Kákosy László: Ré fiai
Kákosy László: Fény és káosz
Plutarkhosz: Iszisz és Oszirisz
Sz. A. Tokarev (szerk.): Mitológiai enciklopédia I-II.
Kákosy László: Az ókori Egyiptom története és kultúrája
Iván Katalin (szerk.): Az ókori görögök
Alfred Métraux: A haiti vodu
Michael Roaf: A mezopotámiai világ atlasza
Pogányság története