Sugarakból ​teremtett világ 0 csillagozás

Rajnai András: Sugarakból teremtett világ

Rajnai ​András

filmrendező

Budapest, 1934. július 7. – 2004.

Tanulmányai:

ELTE, magyar-történelem szak (1965)

Munkahelye:

* Magyar Televízió (1958-1996. 04. 15)

Egész életét a video művészetének, a művészeti lehetőség kutatásának szentelte. Ő honosította meg hazánkban a chroma key (blue boksz) technikát, ennek dramatikus alkalmazását, a videóra vett bonyolult, összetett képek vágását, világítását, keverését, utószinkronját, zörejezését, a kék térben történő színészi játék módszereit, rendezési elveit és dramaturgiáját. A nehézkes stúdiókamerák merev felvételeiből fokozatosan alakította ki a ma már teljesen filmszerű, videóra vett drámák és történetek technikai és művészeti eljárásait.
1974-ben Elektronikus Kutatócsoportot, 1982-ben Video Innivációs Szerkesztőséget szervezett a video elektronikus, majd digitális lehetőségeinek kutatására.
A nemzetközi szakma igen nagy figyelmet szentelt… (tovább)

70 oldal · puhatáblás

julianus>!
Rajnai András: Sugarakból teremtett világ

Rajnai András: Sugarakból teremtett világ A virtuális valóság kutatása a televízióban. Elektronikus és számítógépes művészet.

Rajnai András emlékére…
Meghalt, tudomásom szerint öngyilkos lett. 2003 körül. Nagy csend maradt utána.
Pedig a televíziózás történetében egy fejezet az övé.
Én Rajnai András televíziós meséin nőttem fel, emlék: a szüleimmel együtt néztük…
A könyvet a Magyar Televízió adta ki 1998-ban. Tartalmazza a kísérletező rendező esztétikai alapelveit és elgondolásait a televízió kultúra továbbító felelősségéről.
Tanulságos olvasmány.
Alacsony példányszám. Nagyon gondolkodom, hogy megosztom a hálón a teljes kiadványt. :-)