Malte ​Laurids Brigge feljegyzései és más szépprózai írások 18 csillagozás

Rainer Maria Rilke: Malte Laurids Brigge feljegyzései és más szépprózai írások

Rainer ​Maria Rilke (1875-1926)A főként osztrák költőként ismert prágai születésű, változó állampolgárságú, örök-hontalan Rilke életművében lényegesen nagyobb részt tesznek ki a prózai írások. Ez a válogatás a klasszikus művek mellett részben kevésbé ismert, részben magyarul még meg nem jelent írásokkal hívja fel a figyelmet a (közben kötelező olvasmánnyá lett) prózaíróra. „A XX.évszázad legérzékenyebb emberének” e kötetbe gyűjtött szépprózai írásairól elmondható: költészet ez, Rilke-i költészet, prózában, s közben valódi próza – melyben furcsa, feszülten sejtelmes, drámai történetének játszódnak le. A címadó műben, a Malté-ban kérdez. Filozófiai, lélektani kérdéseket tesz fel, a szubjektumon átszűrve az örökérvényű talányokat próbálja megfejteni: mi és milyen a barátság, a szeretet, a szerelem, a férfi és nő kapcsolata, milyen szerepet játszink életünkben a gyerekkor, a család, a környezet, az emlékek, a múlt, miként hat egymásra az öröklés és magunk alakította sors, mit… (tovább)

Fekete Sas, Budapest, 2002
458 oldal · ISBN: 9639352314 · Fordította: Barna Imre, Erdélyi Z. Zoltán, Görgey Gábor, Halasi Zoltán, Rónay György, Szabó Ede
148 oldal · Fordította: Bor Ambrus

Assisi Szent Ferenc · François-Auguste-René Rodin

giggs85>!
Rainer Maria Rilke: Malte Laurids Brigge feljegyzései és más szépprózai írások

Valami iszonyú ereje van. Szinte nem telik el úgy hèt, hogy ha csak 1-2 oldalt is, de ne olvassak belőle.

MALTE LAURIDS BRIGGE FELJEGYZÉSEI:
Malte Laurids Brigge egyértelműen ötös. Színtiszta ötös. Nemhiába kívántam annyira elolvasni!
Ami felkeltette az érdeklődésem iránta, az Oliver Sacks: A férfi, aki kalapnak nézte a feleségét c. könyve volt. Érdekes volt Sacks plusz információival olvasni ezt az írást! Számos tünet felismerhető volt általa Malte emlékezésében.
A stílus olyannyira proustos volt, hogy megkívántam folytatni Marcel Proust: Az eltűnt idő nyomában című – annak idején nagy örömmel olvasott – emlékfolyamát. A kérdések, amiket közben feszegetett – a szeretetről, szerelemről, haldoklásról, halálról – szintúgy szimpátia-húrokat pengettek meg bennem.
Az jutott még eszembe, miközben olvastam, hogy szeretettel ajánlom @Lunemorte számára. (Azt hiszem tetszeni fog.)

ELBESZÉLÉSEK:
Kellemes és tanulságos, de mindenek előtt meglepően hangulatos volt a Rainer Maria Rilke elbeszéléseinek olvasásával eltöltött idő. Malte Laurids Brigge 2017-es olvasása után mély elhatározásom volt, hogy mindenképpen visszatérek a kötethez és elolvasom a rövidebb írásokat is. Ennek most jött el a kiszabott ideje. Az is egyértelműen kiderült, hogy nem volt haszontalan időtöltés visszatérni hozzá. Széles skálán helyezkednek el a kötet írásai mind tartalmukat, mind hangulatukat, mind az élet egy-egy kiragadott apróbb-nagyobb momentumának sokszínűsége tekintetében, amit Rainer Maria Rilke olyan szépen, szomorkásan és roppant érzékenyen tud megragadni. Az életek ezen kisebb-nagyobb szeletkéi sokszínűségükben is egy jellegzetes rilkei összhangzatot adnak, amely, akár egy színes csokor, vagy változatos bon-bon válogatás megborzolják azt a mély és nyugtalan felszínt, ami a költő/író óriás végtelenül bonyolult lelkiségének rejtett ösvényeihez vezet, vagy talán egyik-másik talán mélyebbre is. Akárhogy is, ezek az írások méltók a nagyságát magukba foglaló költeményeihez.
Legkedvesebb írások a kötetből:
A varrónő
A halál napja
A hang
A családi ünnep
Bohuš király
Egy történet, melyet a sötétnek meséltem
A sírásó
Levelek egy ifjú költőhöz
A költőről
Élmény
A fiatal munkás levele

Chöpp >!

Művésznek lenni ezt jelenti: nem méregetni és nem számlálni; érlelődni, mint a fa, amely nem sürgeti nedveit, s nyugodtan állja a tavasz viharait, nem félve attól, hogy aztán már el sem jöhet a nyár. Bizonyos, hogy eljön. De csak a türelmesekhez, akik úgy élnek, mintha az örökkévalóság lenne előttük, olyan gondtalan csendben és messzenézően. Naponta újra tanulom, tanulom fájdalmak között, melyeknek hálás vagyok: Minden a türelmen múlik.

238-239. oldal Levelek egy ifjú költőhöz

Kapcsolódó szócikkek: művész · türelem
Chöpp >!

Senkitől sem kaphat tanácsot és gyámolítást, senkitől. Nem segít, csak egyetlenegy eszköz. Mélyedjen önmagába.

233. oldal Levelek egy ifjú költőhöz

Chöpp >!

Hallgatnak újra, de szívükben a szép szavak fénye világít.

215. oldal Rilke Kristóf kornétás szerelmének és halálának legendája

Chöpp >!

Az ember ne szoktasson magához állatot, Gitta, ez az igazság. Ezzel tartozást vállal magára, ígér valamit és nem tudja betartani. Ebben a kapcsolatban folyton kudarcot vallunk. És ez az embereknél sincs másként, csak hogy ott mindkettő vétkezik a másik ellen.

205-206. oldal A sírásó

Chöpp >!

Betegek az ő versei, hát senki se hangoskodjék a jelenlétükben.

158. oldal Ewald Tragy

Chöpp >!

Egyedül vagyunk. Csalhatjuk magunkat, és tettethetjük, mintha nem így volna. Ez minden. Sokkalta jobb tehát, ha beismerjük, hogy magunk vagyunk, sőt, egyenesen ebből kell kiindulnunk.

257. oldal Levelek egy ifjú költőhöz

Chöpp >!

Elkezdeni valamit: hallatlan erőszakosság. Nem bírom a kezdést. Egyszerűen átugrom, amivel elkezdenem kellene. Nincs nagyobb erő a hallgatásnál. Soha semmi nem törte volna meg, ha nem születik bele mindegyikünk a beszédbe.

447. oldal A fiatal munkás levele

Chöpp >!

De nem hitt a halálban, csak abban hitt, hogy az emberek nem juthatnak el egymáshoz, sem az élők, sem a holtak. És ez az ő nyomorúságuk, nem pedig az, hogy meghalnak.

205. oldal A sírásó

Chöpp >!

El ne határold magad, szív, jótól-gonosztól és a felismerhetetlentől. Milyen korlátolt vagy.

441. oldal Jövőhöz igazodás